گزارش خود درمانی؛

واکاوی چالش های درمانی لرستان

واکاوی چالش های درمانی لرستان

خود درمانی: لرستانی ها در حالی یکی از مهم ترین مشکلات حوزه درمان را کمبود پزشک متخصص می دانند که رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان معتقد می باشد باید امکانات ویژه ای برای ماندگاری متخصصان برقرار شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استان لرستان را کم وبیش به عنوان یکی از استانهای محروم می شناسند؛ هرچند که طی سالهای قبل با اقدامات انجام شده حوزه های مختلف در این استان ارتقا و رشد داشته است؛ اما همچنان تا این که لرستان را در سطح توسعه یافتگی رده بندی کرد فاصله داریم.
یکی از حوزه هایی که می تواند در ارتقای فاکتورهای توسعه تأثیرگذار باشد سیستم سلامت است؛ وجود مراکز درمانی با کمیت و کیفیت مناسبت، تعداد تخت های بیمارستانی، تعداد پزشکان عمومی و متخصص، تعداد کادر درمان، وضعیت تجهیزات و امکانات درمانی و پزشکی و… از مؤلفه های مهم در عرصه سلامت است.
یکی از چالش هایی که همیشه لرستانی ها از آن به عنوان معضل در استان یاد می کنند کمبود پزشک متخصص است؛ موضوعی که سبب شده همچنان برخی خانواده ها در خارج از استان دنبال پزشک متخصص برای مراجعه و انتقال بیمار خود باشند.

این موضوع بارها به عنوان مطالبه مردم از مسئولان در سطوح مختلف ملی و استانی مطرح شده است؛ اما چاره کار برنامه ریزی در بخش های مختلف پذیرش دانشجو و جذب متخصصان و ارائه تسهیلات لازم برای ماندگاری آنها در استان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان: امسال ۱۷۲ نفر پذیرش پزشکی داشته ایم
بهرام دلفان رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پیگیری برای جذب پزشک عمومی و متخصص در لرستان، گفت: یک پزشک عمومی حدود هفت سال طول می کشد که آموزش ببیند و سپس وارد بازار کار شود.
وی با اعلان اینکه طرحی که دولت در این رابطه دارد، این است که قسمتی از ظرفیت پزشکی دانشکده ها را به نیروها و افراد بومی اختصاص دهد، اضافه کرد: در مقابل، یک و نیم برابر مدت تحصیل و یعنی حدود ۱۰ سال از این افراد تعهد گرفته می شود که در مناطق استانی خدمت کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تأکید بر این که امسال ۱۷۲ نفر پذیرش پزشکی داشته ایم، عنوان کرد: از این تعداد، حدود ۵۰ نفر در دو نوبت ۲۵ نفره، سهمیه مناطق بومی هستند.
یکی از راه های تامین نیرو بورسیه است
دلفان، افزود: پس از فارغ التحصیلی این تعداد نیرو در استان مشغول بکار خواهند شد.

وی با اشاره به این که به غیر از این ۵۰ نفر، خیلی ها بومی بوده اما سهمیه آزاد هستند، بیان داشت: اینها نیز ماندگاری دارند و در استان می مانند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان، اشاره کرد: یکی از راه های تامین نیرو در این رابطه این بوده که از قبل به آنها بورسیه و سهمیه بدهیم و تعهد بگیریم تا پس از فارغ التحصیلی در استان خدمات را ارائه بدهند.
تعداد متخصصی که تربیت می شود کم است
دلفان در ادامه سخنان خود با اعلان اینکه یکی از گلایه های مردم در استان کمبود نیروی متخصص و فوق تخصص است، اضافه کرد: به عنوان مثال تنها چند متخصص و فوق تخصص گوارش در خرم آباد داریم و این در حالیست که سایر شهرهای استان نیز به این پزشکان متخصص نیاز دارند.
وی، بیان داشت: یکی از علت های موجود در این رابطه این است که تعداد متخصصی که تربیت می شود کم است، سالانه حدود ۲۵۰۰ نفر متخصص و فوق تخصص در کشور تربیت می شود که بطور مثال سهم لرستان از این تعداد حدود ۷۰ نفر است.
ماندگاری متخصصان در مناطق محروم ضعیف است


رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان یکی از راه ها برای تامین نیروی متخصص این بوده که ما این نیروها را در استان نگه داریم و ماندگاری را زیاد نماییم، اضافه کرد: اما به دلیل این که ماندگاری در مناطق محروم ضعیف است، بعد از آن که این نیروها طرح دولتی خودرا به پایان می رسانند به شهرهای بزرگ بر می گردند.
دلفان، اشاره کرد: عامل تعیین کننده در نگهداری این نیروها و افراد، مسائل مالی است.
تعرفه های دولتی برای جذب پزشکان متخصص پایین است
وی با اعلان اینکه تعرفه های دولتی ما پایین است، عنوان کرد: همین طور درآمدی که داریم با تأخیر گرفته می شود و با تأخیر به این نیروها پرداخت می شود، این امر سبب نارضایتی می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تأکید بر این که این نیروهای متخصص مسکن و امکانات دیگری می خواهند، اضافه کرد: در ارتباط با این موضوعات استان ما ضعیف است، دولت باید در این رابطه بودجه در اختیار ما قرار دهد و ما هم مسکن و امکانات دیگر برای این نیروهای متخصص تهیه نماییم، کارانه و مطالبات اینها را بموقع پرداخت نماییم.
دلفان، اشاره کرد: با این وجود تمام تلاش ما این است هر کاری که از دست ما بر می آید برای ماندگاری این نیروهای متخصص در استان انجام دهیم، شرایط و ماندگاری بهتر شده، اما کافی نیست و چند سالی طول می کشد که به حالت تعادل در این رابطه برسیم و نیازهای تخصصی و فوق تخصصی خودرا تامین نماییم.
نیاز شهرستان های لرستان به متخصص
سخنان رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در حالی مطرح می شود که قبل از این سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اعزام پزشک متخصص قلب به بیمارستان پلدختر را مطالبه عمومی دانست و گفت: اورولوژی نیاز شهرستان پلدختر است.

وی اضافه کرد: باتوجه به ازدحام بیماران در بیمارستان شهرستان پلدختر و در امتداد خدمات بهتر به مردم و بیماران، لازم است به بخش درمان توجه بیشتری شود.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی از تلاش پزشکان متخصص بیمارستان پلدختر و خدمتگزاری آنها به مردم در منطقه محروم با کمترین امکانات و تجهیزات قدردانی نمود.
در طول سال قبل حدود ۹۰۰ مریض اورژانسی به مرکز استان اعزام می شوند که بیش از ۷۰۰ مورد آن به پلدختر متعلق می باشد و این به مدلول مشکلات این حوزه در این شهرستان است
کاظمی، اضافه کرد: برمبنای آمار دریافتی در طول سال قبل حدود ۹۰۰ مریض اورژانسی به مرکز استان اعزام می شوند که بیش از ۷۰۰ مورد آن به پلدختر متعلق می باشد و این به مدلول مشکلات این حوزه در این شهرستان است.
وی به فرسودگی ناوگان بیمارستان پلدختر همچون آمبولانس اشاره نمود و تصریح کرد: بیمارستان پلدختر به امکانات و تجهیزات و همین طور پزشک متخصص قلب نیاز دارد، بدین سبب انتظار می رود دراین زمینه پلدختر نیز مانند دیگر شهرها دیده شود.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، راه کوتاه مدت رفع اشکال کمبود پزشک در پلدختر را خدمات پزشکان با سهمیه پلدختر در این شهرستان دانست و اضافه کرد: چنانچه در شهرستان های همجوار چند پزشک قلب وجود داشته باشد حداقل قسمتی از زمان خدمات را به پلدختر اختصاص دهند.
کاظمی، تصریح کرد: همین طور با عنایت به این که معمولان به شهرستان ارتقا پیدا کرده نیاز آن به پزشک قابل لمس است و اعزام پزشک به این شهرستان نیز لازم است که مورد توجه قرار گیرد.
بنابراین گزارش، بنظر می رسد دریافت حقوق و مزایای کم پزشکان در بخش دولتی نسبت به بخش خصوصی و پایین بودن تعرفه ها در مراکز دولتی نسبت به مراکز خصوصی یکی از دلیلهای کمبود پزشک و متخصص در این حوزه می باشد. لازم است در مجلس شورای اسلامی نسبت به افزایش حقوق و مزایای پزشکان و کاهش مالیات آنها تصمیمی اتخاد شود چونکه با این دستمزدها، مشکل کمبود پزشک در مراکز دولتی سطح کشور حل نخواهد شد.

1402/07/01
09:14:24
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت