روزهای آرام کرونائی در ایران

روزهای آرام کرونائی در ایران

کرونا در ایران در وضعیت کنترل است؛ پس از گذراندن روزهای سیاه مرگ های 500 تایی و 700 تایی ناشی از این بیماری، حالا شاهد تک رقمی شدن فوت شدگان در کشورمان هستیم؛ هرچند که حتی یک مرگ نیز زیاد است و با همین آمارهای کنترل شده امروز هم خانواده های زیادی روزانه عزادار می شوند، اما باید پرسید چه شد که کرونا در ایران کنترل شد و در عین حال چه باید کرد تا پاندمی قرن برای همیشه مهار شود؟.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، تاکنون شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به ۵۲۰ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است. مرگ شش میلیون و ۲۸۶ هزار و ۷۳۴ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده و ۴۷۴ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۸۵۸ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته اند.
۳ کشور صدرنشین کرونایی در عین حال برمبنای آمارهای رسمیِ همه گیری کرونا، آمریکا با بیش از ۸۴.۱ میلیون مبتلا و بیش از یک میلیون قربانی همچنان در صدر لیست کشورهای درگیر با این بیماری قرار دارد و هند نیز با آمار بیش از ۴۳.۱ میلیون مبتلا بعد از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان مبتلاشدن قرار گرفته است. همین طور آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۳۰.۶ میلیون نفر فراتر رفته و هم اکنون سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است.
در اروپا نیز فرانسه با ثبت بیش از ۲۹.۱ میلیون مبتلا اکنون رکورددار مبتلاشدن در قاره سبز و چهارمین کشور با بیشترین آمار بیمار کرونائی در جهان است. همین طور روسیه با گذشتن از آمار ۳۷۷ هزار قربانی، اکنون بالاترین رقم مرگ و میر کرونائی را در میان کشورهای این منطقه دارد و در جهان نیز چهارمین کشور با بالاترین نرخ فوت شدگان این بیماری است.
شهر "پر خطر" کرونائی در ایران نداریم این درحالی است که در ایران وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت از مدیریت و کنترل کرونا سخن می گویند؛ گفته ای که البته خلوتی مراکز درمانی و بیمارستان ها، کاهش آمار شناسایی روزانه مبتلایان، بیماران بستری و کاهش مرگ ومیر و همین طور تعطیلی بخش های کرونا در برخیی از بیمارستان ها، شاهد آنست.
بر همین مبنا هم آخرین نقشه رنگ بندی کرونائی کشور که از طرف وزارت بهداشت انتشار یافته است، اکنون هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی قرار نداشته و ۲۵۹ شهر در وضعیت زرد و ۱۸۹ شهر در وضعیت آبی کرونائی قرار دارند. بدین سبب با عنایت به نقشه رنگ بندی کرونائی در کشور، حالا هیچ شهر پرخطری از نظر شیوع و بروز کرونا نداریم و می توان اعلام نمود که پاندمی قرن فعلا در ایران کنترل شده است.


مرگِ صفر کرونا در خیلی از استان ها به هر حال به نظر می آید که ایران پس از گذراندن سه سال سخت کرونائی، توانست با اتکا بر واکسیناسیون گسترده و همگانی، مقابل کرونا قد علم کند و نمودارهای ابتلا، بستری و مرگ ناشی از ویروس تاج دار را به شدت کم کند. به صورتی که پس از مرگ های تلخ ۶۰۰ تایی و ۷۰۰ تایی که در بهار و تابستان سال قبل تجربه کردیم، حالا شاهدیم که شناسایی روزانه و مبتلایان به کووید ۱۹ و همین طور مرگ ناشی از آن به شدت کاسته شده و حتی طی هفته های متوالی برخی استان هایمان مرگ صفر کرونائی را گزارش کرده اند.
سیل واکسن و روزهای آرام کرونایی بر این اساس حالا ایران روزهای آرامی را از نظر بروز، شیوع و مرگ ناشی از کرونا می گذراند، اما باید پرسید چه شد که ایران از قله ها و پیک های ۲۳۵ فوتی ناشی از کرونا در هفتم مرداد ماه ۱۳۹۹، ۴۸۲ فوتی ناشی از کرونا در ششم آذر ماه ۱۳۹۹ و ۷۰۹ فوتی ناشی از کرونا در روز دوم شهریور ماه ۱۴۰۰، به سه فوتی در ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ رسید؟
باید توجه کرد که پس از دستیابی کشورهای جهان به واکسن کرونا، یکی از مهم ترین چالش ها در ایران عدم دسترسی و کندی واردات واکسن بود؛ به صورتی که از بهمن ۱۳۹۹ تا مرداد ۱۴۰۰، واردات واکسن روند کندی داشت، اما از شهریور و مهر ماه ۱۴۰۰، واردات واکسن شتاب قابل توجهی گرفت و از شهریور تا اسفند ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شد.


قاعدتا همزمان با این جهش قابل توجه در تامین واکسن، آمار تزریق واکسن نیز در ایران رکوردهای بالایی را ثبت کرد؛ به صورتی که طبق اطلاعاتی که ازسوی وزارت بهداشت انتشار یافته، این روند تا جایی پیش رفت که در انتهای سال ۱۴۰۰، آمار مجموع دزهای تزریقی واکسن کرونا در کشور به ۱۴۵ میلیون دز رسید که در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.


کاهش مرگ های کرونائی در ایران بر این اساس جهش قابل توجه در ساماندهی مراکز تزریق واکسن، کاهش صف های بلند تزریق واکسن، واردات واکسن و اضافه شدن واکسن های ایرانی به سبد واکسیناسیون کشور، یک اتفاق مهم را برای ایران رقم زد که آن هم "کاهش مرگ ومیر ناشی از کرونا" در کشورمان بود که می توانید در نمودار زیر آنرا مشاهده کنید.


همین طور بصورت همزمان تعداد مبتلایان به کرونا با ایمنی جمعی واکسیناسیون، مدیریت انجام شده و البته همراهی مردم، روند کاهشی قابل توجهی داشت که می توانید آنرا در نمودار زیر مشاهده کنید.


بدین سبب با چهار عامل تسریع واردات واکسن، تولید واکسن ملی، مدیریت هوشمند کرونا و همراهی مردم، مجموعه دزهای تزریقی حالا به حدود ۱۵۰ میلیون دز رسیده و در نتیجه آمار مبتلایان و مرگ ومیر کرونا در کشور کاهش قابل توجهی یافت تا روزهای آرام کرونائی در ایران رقم بخورد و آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ بعداز ۸۲۱ روز به عدد سه برسد.
مقایسه وضعیت کرونا در ایران با جهان باید توجه کرد که ماجرا به اینجا ختم نمی گردد و وزارت بهداشت نیز اعلام نموده است که آمارهای بین المللی نیز موفقیت ایران را در مدیریت هوشمند کرونا طی هشت ماه اخیر نشان می دهند. بعنوان مثال در شاخص مرگ ومیر کرونائی ایران در مرداد و شهریور ۱۴۰۰ متوسط مرگ و میری بالاتر از آمریکا، مجموعه کشورهای اروپایی و متوسط جهانی را داشت، اما از مهر ماه ۱۴۰۰ به بعد همزمان با جهش در واردات واکسن و تزریق قابل توجه آن، به تدریج میزان مرگ ومیر ایران روند کاهشی گرفت تا جایی که به تایید وب سایت معتبر world in data وابسته به دانشگاه آکسفورد، ایران در اردیبهشت ۱۴۰۱ آمار مرگ ومیر بمراتب پایین تری از آمریکا، مجموعه کشورهای اروپایی و متوسط جهانی را ثبت کرده است.
تاکید ستاد ملی کرونا بر لزوم پیگیری واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور البته باید توجه کرد که هرچند هم اکنون وضعیت کرونا در کشور کنترل شده، اما هنوز ویروس کرونا در ایران و جهان در گردش است و هر آن ممکنست جهشی عجیب و غریب و شدید را از آن شاهد باشیم. بر همین مبنا هم روز گذشته، ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که حالا شاهد کنترل بیماری کرونا در کشور هستیم، بر لزوم جلوگیری از طریق واکسیناسیون و نظارت بر رعایت جدی تر شیوه نامه های بهداشتی تصریح کرد.
فرصت طلایی برای مهار کرونا باید توجه کرد که هم اکنون طبق آخرین اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت بهداشت درباره روند رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، شاهدیم که میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (از ۱۷ تا ۲۴ اردیبهشت ماه)، همچنان پایین و بیش از ۵۱.۶۶ درصد بوده است. در عین حال میانگین استفاده از ماسک و رعایت پروتکل فاصله گذاری در کشور ۴۸ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب نیز در کشورمان ۵۴ درصد بوده است؛ اعداد و ارقامی که نمی توانند در صورت پیکی باردیگر از کرونا حتی با وجود واکسیناسیون، ایمنی جمعی را حفظ کنند.
در مجموع باید تصریح کرد که کرونا هنوز تمام نشده است و در خیلی از کشورها همچون کشورهای با آمار واکسیناسیون پایین، مشکل ساز است و تا وقتی که بیماری در تمام کشورها مهار نشود، همچنان برای سایر کشورها نیز خطری جدی است. در هر حال کنترل بیماری در وضعیت فعلی، فرصتی طلایی برای کشورمان بوجود آورده تا بتوانیم به مدیریت پایدار کووید ۱۹ برسیم و به تدریج پاندمی قرن را که جان میلیونها نفر را در جهان گرفته است، با ادامه روند واکسیناسیون و رعایت جدی تر پروتکلهای بهداشتی، مهار نماییم.



1401/02/25
10:17:09
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت