جریان وام ۵۵میلیون یورویی برای کرونا

جریان وام ۵۵میلیون یورویی برای کرونا

خود درمانی: با وجود رایزنی های صورت گرفته در ارتباط با دریافت تسهیلات از مراجع بین المللی، گزارش های رسمی نشان میدهد که در سال قبل فقط حدود 55.2 میلیون یورو وام اضطراری از بانک جهانی در اختیار ایران قرار گرفته و خبری از کمک صندوق بین المللی پول نیست.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، در دوران شیوع کرونا، ایران درخواست هایی از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای کمک و دریافت وام اضطراری داشت و این پیگیری تا سال جاری نیز ادامه داشت.
این در حالیست که تازه ترین گزارشی که دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ منتشر نمود نشان داد که پرداخت وام اضطراری از طرف بانک جهانی صورت گرفته است، ولی خبری از منابع صندوق بین المللی پول در این گزارش نیست.
بر این اساس بانک جهانی ۵۵ میلیون و ۲۹۷ یورو تسهیلات در دوران کرونا در اختیار ایران قرار داده است که ۴۵.۷ میلیون یورو آن اصل تسهیلات و ۹.۵ میلیون یورو از هزینه های آن بوده است که تحت عنوان وام اضطراری برای تامین مالی اقلام و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور برای مبارزه با بیماری کرونا بصورت اعتبار در اختیار وزارت بهداشت، قرار گرفته است.
طبق این گزارش تا اختتام شهریور ماه سال جاری ۴۲ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۸۶۹ دلار از منابعی که بانک جهانی در اختیار ایران قرار داده صرف خرید تجهیزات پزشکی نظیر سی تی اسکن، دستگاه پیشرفته تنفسی و کیت تشخیص پی سی آر شده است.
در ارتباط با کمک صندوق بین المللی پول نیز، گر چه در گزارش دیوان محاسبات اشاره ای به آن نشده است، ولی در مجموع منابعی هم به ایران اختصاص پیدا نکرد، در صورتیکه بانک مرکزی ایران از همان زمان شروع ویروس کرونا در آخر سال ۱۳۹۸، از صندوق بین المللی پول درخواست کمک پنج میلیارد دلاری را باتوجه به سهمیه ایران در صندوق بین المللی پول را ارائه کرده بود.
عدم اقدام صندوق نیز بارها مورد انتقاد بانک مرکزی ایران نیز قرار گرفت؛ بطوریکه تاکید شده بود ایران انتظار دارد صندوق بین المللی پول بدون تبعیض و نفوذ یا فشارهای وارده هر چه سریعتر درخواست قانونی ایران را پاسخ دهد.
منبع:

1400/07/30
23:31:25
5.0 / 5
248
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت