اهمیت كتاب و قصه‎خوانی در درمان كودكان مبتلا به سرطان

اهمیت كتاب و قصه‎خوانی در درمان كودكان مبتلا به سرطان

مسئول بخش روانشناسی محك درباره اهمیت قصه خوانی و قصه درمانی در كودكان مبتلا به سرطان توضیح داد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی موسسه خیریه محک، قبل از شیوع ویروس کرونا هر ماه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کتاب به کودکان تحت درمان در بیمارستان محک و سایر بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان تهران که در آنها ترالی کتاب فعال بود، اهدا می شد. کتاب هایی متناسب با گروه های سنی و علایق کودکان که با نگاهی ویژه به ادبیات و فرهنگ قومیت های مختلف در ترالی (میز چرخدار) مخصوص کتاب محک قرار می گرفتند.
با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی این فعالیت با شرایط موجود انطباق یافت؛ به همت داوطلبان و روان شناسان کتاب ها تبدیل به فایل های صوتی می شوند و در اختیار کودکان مبتلا به سرطان، این دفعه در سراسر ایران قرار می گیرد. به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با لیلا جعفری، مسئول بخش روان شناسی محک به گفتگو نشستیم تا جزئیات قصه خوانی مجازی برای تمامی کودکان مبتلا سرطان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
او درباب ضرورت قصه خوانی برای کودکان مبتلا به سرطان اظهار داشت: پس از راه اندازی ترالی کتاب و حضور آن در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان در تهران، اقدام دیگری در خصوص قصه خوانی برای کودکان مبتلا به سرطان هم در این بیمارستان ها از سال قبل شروع شد. با شیوع گسترده ویروس کرونا، فعالیت ترالی و داوطلب در زمینه حضور در بخش های بستری متوقف گردید و اهدای کتاب به کودکان تنها در بیمارستان محک، آن هم توسط روان شناسان، انجام می شود. اما در این شرایط تلاش شد راهکارهای جایگزینی اتخاذ شود که خوشبختانه این راهکارها منجر شده که خدمات محک در حوزه کتاب و کتابخوانی نه فقط محدود نشود، بلکه امکان ارائه آن به فرزندانمان از دیگر استانها نیز برقرار شود. به همین دلیل با همراهی داوطلبان فایل های صوتی قصه خوانی تولید و برای فرزندان محک ارسال می شود.
داوطلبان قصه خوانی محک چه خاصیت هایی دارند؟
جعفری با اشاره به شرایط مورد نیاز برای داوطلبان قصه خوانی افزود: برمبنای دستورالعمل کار با بیمار که توسط واحد روان شناسی محک طراحی شده است، داوطلبان بالای ۲۰ سال که آمادگی روحی مورد نیاز را دارند، تحت آموزش های لازم برای برقراری ارتباط با کودکان مبتلا به سرطان قرار می گیرند. مهارت این افراد می بایست به شکلی باشد که در این پروسه از لطمه روانی به خود و فرزندان مان جلوگیری نمایند. آنها در صورت گذراندن یک ارزیابی روان شناختی و اطمینان از داشتن شرایط مورد نیاز، برای کار با بیمار، که یکی از شاخه های آن قصه خوانی است، آماده می شوند.
داوطلبان قصه خوانی می بایست کتاب ها و ادبیات کودک و نوجوان را بشناسند و بتوانند از ارتباط و تخصص شان در امتداد پیشبرد اهداف محک استفاده کنند؛ چونکه آنها نه فقط در بخش خواندن قصه بلکه در نوع چیدمان، دسته بندی، ترغیب کودکان و ایجاد کنجکاوی در آنها نسبت به موضوعات نقش مؤثری دارند.
ایشان در ادامه به شرایط فعالیت داوطلبان قصه خوانی در دوران کرونا اشره کرد و اظهار داشت: هم اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا امکان فعالیت حضوری این داوطلبان ممکن نیست. به همین دلیل داوطلبان قصه خوانی با همراهی واحد روان شناسی محک با ضبط فایل صوتی قصه ازراه دور همراه مسیر درمان فرزندان محک می شوند.
معیار انتخاب کتاب برای کودکان مبتلا به سرطان چیست؟
مسئول بخش روانشناسی محک با بیان معیارهای انتخاب قصه ها و کتاب ها که از دیگر مسائل مهم دراین زمینه است اضافه کرد: از آنجایی که نوع قصه ها به روانشناسان محک در ایجاد زمینه های در رابطه با کیفیت زندگی فرزندانمان کمک می نماید، موضوع آنها به شکلی انتخاب می شود تا اضطراب، خشم و افسردگی را در کودکان مبتلا به سرطان تشدید نکند و مسائل خانوادگی را تحت تاثیر قرار ندهند. کتاب های انتخابی معمولا از جنس آموزش مهارت، معرفی مشاغل مختلف، رنگ آمیزی و درمانی است.
جعفری در آخر درباب برنامه آینده محک در جهان پساکرونا در زمینه قصه خوانی و قصه درمانی اظهار داشت: در آینده با بهتر شدن شرایط از نظر شیوع ویروس، علاوه بر اهدای کتاب و قصه خوانی، قصه نویسی و آموزش کودکان مبتلا به سرطان دراین زمینه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
ادبیات نقش مؤثری را در درمان کودکان مبتلا به سرطان ایفا می کند. کارهای مرتبط در این عرصه مانند یک مکمل سبب می شود تا درد، اضطراب، استرس و ترس از بیماری سرطان و مراحل درمان آن کم شود و کودکان مقاومت بیشتری در مقابل دریافت و تزریق دارو از خود نشان دهند. به امید آنکه به پشتوانه مردمان نیکوکار این سرزمین روز به روز خدمات شایسته تری به کودکان مبتلا به سرطان که قهرمانانه با این بیماری سخت می جنگند ارائه شود.1399/08/23
13:00:20
5.0 / 5
1272
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت