بیماریابی كرونا و تله مدیسین در سامانه ۴۰۳۰ بعلاوه جزئیات

بیماریابی كرونا و تله مدیسین در سامانه ۴۰۳۰ بعلاوه جزئیات

خود درمانی: نماینده وزارت بهداشت در سامانه 4030 اقدامات صورت گرفته بوسیله این سامانه برای پاسخ گویی به نیازهای كرونایی مردم را تشریح نمود.


دکتر عالیه پوردست در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه سامانه ۴۰۳۰ مربوط به بنیاد برکت امام خمینی (ره) است و با همکاری وزارت بهداشت از پنجم اسفندماه سال قبل شروع به کار کرده، اظهار داشت: این سامانه تابحال به بیش از ۱۲ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۳۸۰ تماس پاسخ داده است. در ابتدا اپراتورهای سامانه پاسخگوی سوالات عمومی مردم بودند، اما به مرور با گذشت زمان سایر ابعاد نیاز جامعه را نیز می شناختیم و برمبنای آن گروه های دیگری نیز به سامانه ۴۰۳۰ اضافه کردیم.
سامانه ۴۰۳۰ پاسخگوی سوالات روانشناسیوی ا دامه داد: از ۲۲ اسفندماه وزارت بهداشت ۷۰۰ روانشناس را بعنوان اوپراتور به سامانه ۴۰۳۰ اضافه کرد و حدود ۵۲۹ هزار و ۳۳۱ تماس اختصاصی روانشناسی شامل سوالاتی درباب افسردگی، کنترل مدیریت خشم، عصبانیت و... توسط این افراد پاسخ داده شد.
۶۰۰ کارشناس تغذیه پاسخگوی سوالات تغذیه ای مردم در بحران کروناپوردست اضافه کرد: در ابتدا سوالات متداول توسط تلفن گویا پاسخ داده می شد و در صورتیکه نیاز به پاسخگویی بیشتر بود، متقاضی به اپراتور مربوطه متصل می شد. بعد از مدتی متوجه شدیم موضوع تغذیه و کرونا نیز اهمیت زیادی دارد بنا بر این وزارت بهداشت ۶۰۰ کارشناس تغذیه به سامانه ۴۰۳۰ اضافه کرد تا بتوانند سوالات مردم دراین زمینه پاسخ دهند. این کارشناسان از اولیل فروردین به سامانه اضافه شده و ۳۴ هزار و ۸۷۱ تماس را تابحال در حیطه تخصص خود پاسخ دادند.
وی با تاکید بر اینکه با گذشت زمان ابعاد بیشتری از نیاز مردم به پاسخگویی به سایر موضوعات مشخص می شد، اشاره کرد: بعنوان مثال انجمن سالمندان نیز به شکل داوطلبانه در امتداد پشتیبانی از سالمندان در مقابل کرونا به یاری ما آمدند و اپراتور سالمندی نیز به پروژه افزوده شد. همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان و همزمانی آن با حضور این ویروس متوجه شدیم مردم سوالاتی با محوریت روزه و کرونا دارند یا می خواهند نظر مرجع تقلید خودرا درباره روزه داری و کرونا بدانند، بر همین مبنا با حدود ۶۰ نفر از طلاب حوزه علمیه قم ارتباط گرفتیم و با ایجاد دسترسی برای آنها خواستیم که پاسخگوی سوالات شرعی مردم در زمینه کرونا باشند.
وی درباب سایر اقدامات این مجموعه برای اضافه کردن بخش های دیگر به سامانه ۴۰۳۰، اظهار نمود: بعنوان مثال پاسخگویی به سوالات زنان حامله را مد نظر داریم و با اداره مربوطه آن در وزارت بهداشت در حال همکاری هستیم تا اپراتورهایی برای پاسخگویی به سوالات خانم های حامله داشته باشیم. همین طور متخصصین مربوطه در حوزه مسائل زناشویی نیز در حال اضافه شدن به مجموعه ۴۰۳۰ هستند. از طرف دیگر در حال بسترسازی برای پاسخگویی به سوالاتی در زمینه سرطان ها نیز هستیم.
پوردست درباره تعداد نیروهای همکار با سامانه ۴۰۳۰، اضافه کرد: مجموعا ۲۰۰۰ اپراتور به صورت حضوری و غیرحضوری یا جهادی و غیر جهادی در حال خدمت هستند. بیشتر نیروهای ما در اپراتورهای عمومی به شکل داوطلبانه خدمت می کنند که آموزش های لازم را دیده اند.
بیماریابی کرونا و تله مدیسین در سامانه ۴۰۳۰وی درباره خدمات تله مدیسین و بیماریابی کرونا در سامانه ۴۰۳۰، اظهار داشت: مواردی در مراکز کرونا در استان های قم، گیلان، مازندران و بندر هرمز در نظر گرفته شد که بیماران با علایم کرونا به این واحدهای سیار سلامت بنیاد برکت مراجعه می کردند و پزشک عمومی با دستگاه های مجهز، بیمار را معاینه می کرد و شواهد بوسیله دستگاه به پزشک حاضر در مقصد مخابره می شد و پزشک می توانست ارتباط مستقیم با بیمار برقرار کرده و او را ویزیت کند. در کل تا حدود ۱۷ هزار ویزیت به این شیوه انجام شد که ۷۰ درصد آن مشاوره های استرس و اضطراب مردم درباب احتمال مبتلاشدن به بیماری کووید۱۹ بود. همین طور ۳۰ درصد موارد هم احتیاج به بستری و درمان خاص داشتند که مداخلات لازم صورت می گرفت. این واحدهای سیار سلامت دارو را هم به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می داد.
۲۰هزار خط تماس در اختیار بهورزانوی با اعلان اینکه سامانه ۴۰۳۰ به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات مردم است، اضافه کرد: در مقطعی از زمان با درخواست وزارت بهداشت مقرر شد برخی از بهورزان و مراقبین سلامت با منازل مردم تماس بگیرند و احتمال مبتلاشدن به کرونا در میان مردم را با این شیوه بسنجند؛ به دنبال این مساله ۲۰ هزار خط در اختیار بهورزان قرار گرفت و بوسیله سامانه ۴۰۳۰ تماسهای خروجی نیز در تعداد ۲۱ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۹۷۴ مورد با ۴۱۱ ساعت مکالمه برقرار شد.
پور دست با اعلان اینکه تماس ها با سامانه ۴۰۳۰ مورد سنجش احساسات نیز قرار می گیرد، اشاره کرد: سیستم هوش مصنوعی موجود بر سامانه می تواند از تُن صدای افراد تشخیص دهد چند درصد عصبانی، شاد و... هستند که مشخص شد ۳۷.۹ درصد افرادی که تماس گرفتند عصبانی، ۳۱.۹ درصد ترسیده، ۲۱.۴ درصد شاد، ۶.۹ درصد خنثی و ۲ درصد ناراحت بودند و بیشترین سوالات آنها درباب علایم بیماری کرونا، نحوه نگهداری از افراد مشکوک، راه های انتقال و... بود.
وی در آخر با اعلان اینکه این سامانه در تولید محتوا پیرامون کرونا در فضای مجازی فعال بوده است، اشاره کرد: فعالیت این سامانه ادامه خواهد داشت و برای دوران پسا کرونا نیز قسمت های دیگری برای فعالیت بررسی شده است.1399/03/02
11:06:39
5.0 / 5
2507
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت