حكایت آغاز اهدای عضو در ایران و فتوای معروف حضرت امام(ره)

حكایت آغاز اهدای عضو در ایران و فتوای معروف حضرت امام(ره)

خود درمانی: پدر اهدای عضو ایران حكایت فتوا گرفتن از امام خمینی (ره) را برای اهدای عضو از افراد مرگ مغزی تشریح نمود.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر ایرج فاضل - پدر اهدای عضو ایران - در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران به تشریح روند آغاز اهدای عضو در کشور پرداخت و اظهار داشت: داستان پیوند اعضا در ایران بسیار جالب است بطوریکه در دهه های اخیر به تدریج شکل گرفته و این مساله امری افتخار آمیز است.

وی اضافه کرد: زمان اول انقلاب در فاصله کوتاهی با جنگ تحمیلی مواجه شدیم و مسائل پزشکی به مجروحان جنگی اختصاص داشت. هرچند مشکلاتی که در سایر زمینه ها بروز می کرد کم اهمیت نبود. یکی از مسایل و مشکلات آن دوران موضوع دیالیز بیماران کلیوی بود. از آنجایی که همه اقلام مورد نیاز آنها از خارج از کشور تامین می شد، عده زیادی از بیماران جان خودرا از دست می دادند و فکر کردیم اگر پیوند کلیه صورت گیرد، می توان این بیماران را نجات داد بدین سبب پیوند کلیه در بحبوحه جنگ شروع شد و به تدریج چون عمل موفقی بود این اقدام از طرف بیماران مورد استقبال قرار گرفت و پیوند کلیه به تدریج آغاز شد. در عین حال پزشکانی در این عرصه پرورش یافتند و خوشبختانه هیچ بیماری به خارج از کشور منتقل نمی شد.

فاضل افزود: امروز پیوند کلیه در تمام استانها انجام می شود و بیماران ما ناچار نیستند برای این اعمال پیشرفته به خارج از کشور بروند. در حوزه پیوند کلیه از آنجایی که انسان دو کلیه دارد می تواند یکی را هدیه کند و ما از این طریق پیوند فامیلی را پیش می بردیم. یکی از منابع عضو افرادی هستند که گرفتار مرگ مغزی می شوند که متاسفانه در کشور تعدادشان زیاد است. این مساله نیازمند قانون و فتوای شرعی بود که حضرت امام (ره) بعنوان نخستین فقیه شیعه این فتوا را صادر کردند. دو هفته پیش از وفاتشان این موضوع، خدمت شان ارائه شد و به سهولت این فتوا را دادند که این مساله راهگشای این پیوند عضو بود.

وی اظهار داشت: وقتی این تقاضا خدمت حضرت امام (ره) تقدیم شد کمتر از نیم ساعت چندین سوال فرمودند و این فتوا به دست ما رسید. ایشان سوالاتی پرسیدند و ما توضیح دادیم که امکان تشخیص قطعی و مسلم مرگ مغزی وجود دارد.

فاضل اضافه کرد: قانون هم باید در مجلس مصوب می شد که متاسفانه بنابر دلیلهای سستی دو بار در مجلس رد شد و بالاخره بار سوم تصویب گردید سپس در شورای نگهبان گرفتار مشکل شد که با کمک بزرگان حل شد و امروز سال به سال با کوشش تیم بزرگ پزشکان و فعالان این قسمت وضعیت ما بهتر از سال قبل است و هرسال در حال پیشرفت هستیم.

وی با اشاره به برگزاری جشن نفس اظهار داشت: مردم ما مردمی شریف، با گذشت و بسیار بزرگواری هستند. در سال هایی که جشن نفس برگزار می شد، یکی از پراحساس ترین و شکوهمندترین گردهمایی هایی بود که من به عمرم تجربه کردم. انسان و مادری را می بینیم که عزیزی را از دست داده اما با کمال بزرگواری در آن لحظات دردناک تصمیم می گیرد. افتخاری بالاتر از این نیست که یک مادر و یا پدر جان تعدادی انسان را نشان دهد. جان یک نفر را نجات دادن به معنای نجات دادن جان همه انسان هاست. در عین حال با هیچگونه تشکری نمی توان از کار بزرگ تیم های پیوندی آنطور که شایسته است، قدردانی کرد. آنها در نجات جان انسان ها شریک هستند. گروه عظیمی کار می کنند تا امکان قرار دادن یک عضو در بدن یک فرد امکان پذیر باشد.
جزییات برگزاری جشن نفس
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر قبادی - قائم مقام مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان - در پاسخ به سوالی درباره جزئیات جشن نفس که مقرر است در ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار شود، اظهار داشت: امسال هفدهمین سالی است که انجمن اهدای عضو ایرانیان جشن نفس را برگزار می نماید البته چند سالی است که علاوه بر جشن نفس، هفته نفس را هم داریم که امسال از ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت ماه را هفته نفس اعلام کردیم. با توجه به این که با شب های قدر مقارن شد، از ۲۸ تا ۳۱ مقدمات طرحی را با عنوان شهر نفس فراهم کردیم.

وی اضافه کرد: یکی از بخش های فعالیت شهر نفس این است که شهر و کشور رنگ و بوی اهدا به خود بگیرد. بر همین مبنا با کمک فرهنگسرای مترو و سازمان زیباسازی شهرداری در ۱۶ ایستگاه پرتردد مترو و... محصولات فرهنگی اهدای عضو را مشاهده می کنید. تیزرهای تبلیغاتی را به صورت مداوم از صدا وسیما مشاهده خواهیم کرد و روز ۳۱ اردیبهشت که روز ملی اهدای عضو است، جشن نفس با حضور مشاهیر موسیقی و سینمای کشور اجرا می شود اما بدون حضور تماشاگر برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام می شود. مردم به صورت آنلاین می توانند جشن را ببینند و یکی دو روز بعد هم بخش هایی از این برنامه از صدا و سیما پخش می شود.

قبادی افزود: یکی از مشکلاتی که در راه و پروسه اهدای عضو در کشور داشتیم، انتقال ارگان ها و اعضای مختلف به صورت هوایی بوده است. فرد مرگ مغزی می تواند پنج تا هشت ارگان حیاتی اهدا کند. همین طور با اهدای یک تا ۵۳ نسج می تواند یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد، اما این ها قابل نگهداری نیستند و باید سریعا پیوند شوند. باید توجه کرد که پس از برداشت ارگان های حیاتی، نمی توان آنها را ذخیره کرد و باید در یک زمان معین به سرعت به فرد نیازمند پیوند شوند اما درباره بافت و نسوج اینطور نیست. درباره ارگان هایی مانند قلب و ریه از زمانی که از بدن جدا می شوند، بین ۴ تا ۶ ساعت برای پیوند و دو تا سه ساعت برای انتقال آنها زمان داریم. این زمان برای کبد، روده و لوزالمعده بیشتر است بدین سبب بیشترین مشکلی که برای انتقال ارگان داریم، در حوزه قلب و ریه است.

قبادی افزود: فرض کنید در بوشهر یک فرد مرگ مغزی زیر ۲۰ سال داریم که خانواده رضایت دادند و باتوجه به محدودیت در مراکز قلب و ریه در کشور که فقط در چند استان کلان کشور مستقر هستند، واحد تخصیص وزارت بهداشت قلب این فرد را به مرکز پیوند قلب در تهران یا مشهد تخصیص می دهد. حال با دو سه ساعت وقت نمی توان زمینی قلب را فرستاد و بوسیله ناوگان هوایی مسافربری نیز نمی توان این اقدام را انجام داد. در نتیجه این کار فقط بوسیله یک جت اختصاصی شدنی است.

وی افزود: بر همین مبنا به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم که سامانه ای را برای انتقال هوایی ارگان پیش بینی نماید تا بتوانیم قلب و ریه را کمتر از دو ساعت به مراکز برسانیم. خوشبختانه با تلاش وزارت بهداشت زیرساخت های این اقدام آماده و در سال ۱۳۹۸ کمتر از ۲۰ قلب ارسال و پیوند زده شد که در سال ۱۳۹۸ این اقدام، یک مانور آزمایشی بود که ایران هم نشان دهد که می تواند سیستم انتقال هوایی داشته باشد. امیدواریم در از نیمه دوم سال ۱۳۹۹، بتوانیم با انتقال هوایی ارگان، خسران کمتری درباره اعضای قابل پیوند داشته باشیم و بیماران بیشتری نجات پیدا کنند.
1399/02/27
23:17:35
5.0 / 5
3009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت