وزیر بهداشت عنوان كرد؛

تصمیم برای منع كلیه فروشی سخت است

تصمیم برای منع كلیه فروشی سخت است

خود درمانی: وزیر بهداشت، با اشاره به پدیده كلیه فروشی در كشور، اظهار داشت: اینكه این افراد از فروش منع شوند، در مقام تصمیم سخت است.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، دكتر سید حسن هاشمی در حاشیه برگزاری جشن نفس تصریح كرد: وضعیت ایران در مقوله اهدای عضو بهتر از كشورهای آفریقایی و آسیایی است، با این وجود باید فرهنگ اهدای عضو در كشور توسعه یابد؛ چراكه ۲۵ هزار بیمار در انتظار پیوند اعضا هستند.
وی در مورد پدیده كلیه فروشی، اظهار داشت: این اقدام ما را در یك دو راهی قرار داده است؛ چون از یك سو با ۲۵ هزار انسان مواجه هستیم كه هر روز جانشان در معرض از بین رفتن است و روزانه و حتی در هر ساعت چندین نفر به علت اینكه عضوی برای پیوند نیست، فوت می كنند. این در شرایطی است كه باید بستگان درجه یك كمك كنند تا این اتفاق نیفتد و از جانب دیگر فرهنگ اهدای عضو برای مرگ مغزی تشویق شود.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: برچسب هایی به دیوارها زده می گردد كه بخشی از آنها هم واقعیت است و باید گفت ریشه فقر در كم توانی بخش اقتصادی دولت، مجلس و كل مجموعه كشور است كه این اتفاق رخ می دهد.
هاشمی اظهار داشت: اینكه این افراد از فروش منع شوند، در مقام تصمیم سخت است، زیرا گاهی دو طرف باهم توافق می كنند كه این عمل صورت گیرد و عضوی پیوند زده شود و باید توجه شود، آن سوی ماجرا بیمار بدحالی حضور دارد كه هر لحظه امكان دارد، فوت كند.
وی با اشاره به اینكه بخش زیادی از این تبلیغات، شایعه و سیاه نمایی است، اظهارداشت: این تبلیغات كار زشتی است؛ زیرا كبد و قرنیه قابل فروش نیست، من ۲۸ سال است كه كار پیوند قرنیه انجام می دهم و تابحال ندیدم انسان زنده ای چشم خویش را اهدا كند.
هاشمی ادامه داد: از دو مسیر می توان این پدیده را برچید، اول نباید اجازه دهیم مردم زیر خط فقر بروند و دوم اینكه فرهنگ اهدای عضو هم باید ترویج داده شود و اهدای عضو بین بستگان تشویق شود و باید اطرافیان و بستگان برای حل مشكل فرد بیمار كمك كنند.
وی اظهار داشت: با اینكه اقدامات خوبی در مورد اهدای عضو انجام شده، اما هنوز راه زیادی باقی مانده است و امیدواریم رسانه ها ما را در توسعه فرهنگ اهدای عضو كمك كنند.
هاشمی در انتها به فتوای امام راحل (ره) اشاره كرد و اظهار داشت: در دستورات دینی محدودیت هایی در مورد اهدای عضو و مرگ مغزی داریم، اما امام خمینی (ره) صف شكنی كرده و با فتوای خود، جان افراد زیادی را نجات دادند. حالا سایر مراجع هم بر همان فتوا باقی هستند و حتی دیگران را تشویق می كنند، چراكه اهدای عضو كاری منطقی، صحیح و عاقلانه است.

1396/09/15
11:31:30
5.0 / 5
5089
تگهای خبر: اهدای عضو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت