رییس كل سازمان نظام پزشكی:

سکونت ۴۲ درصد متخصصان در ۵ کلانشهر

سکونت ۴۲ درصد متخصصان در ۵ کلانشهر

به گزارش خود درمانی، اخطار خالی ماندن ظرفیت برخی رشته های فوق تخصصی پزشکی و خطر اعزام بیمار به خارج در آینده، ضرورت اجرای کامل و نه شعاری برنامه پزشک خانواده، خسران ناشی از مهاجرت حتی یک پزشک از کشور، تاکید بر حفظ شان و کرامت جامعه پزشکی، توزیع نامتناسب نیروی تخصصی در کشور و... همچون مباحثی بود که رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نشستی خبری به تشریح آنها پرداخت.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر محمد رییس زاده در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره ی برنامه وزارت بهداشت برای اجرای برنامه پزشک خانواده شهری و برآورد سازمان نظام پزشکی از نسخه جدید این برنامه اظهار داشت: در اینکه «پزشک خانواده» طرحی لازم برای کشور است، شکی نیست و اجرای این برنامه جزو تکالیف حوزه سلامت است. همین طور اجرای صحیح آن به کاهش هزینه ها، حفظ سلامتی مردم و همین طور پیش گیری از پیشرفت بیماریها بسیار کمک خواهد کرد؛ اما مهم آنست که این برنامه درست اجرا شود؛ چونکه اجرای ناقص آن گرفتاری هایی را بدنبال خواهد داشت؛ همانطور که حدود ۱۰ سال از اجرای این برنامه در دو استان فارس و مازندران می گذرد و همچنان چالش هایی را در این دو استان شاهد می باشیم.
اجرای شعاری و بدون منابع «پزشک خانواده» لطمه زاست وی با تأکید بر این که برنامه پزشک خانواده باید کامل اجرا شود، اضافه کرد: اجرای شعاری و بدون منابع برنامه اساسا لطمه بیشتری را وارد میکند. ظاهراً برنامه ای که اخیراً اعلام شده در چندین شهر اجرائی شده، آنطور که آگاهی داده اند اجرائی نشده؛ حال یا آنکه اطلاع رسانی ها درست نبوده یا مردم به اندازه کافی استقبال نکرده اند. در مجموع لازم است در بحث سرانه، شکل پرداخت ها به پزشکان و غیره نظرات جامعه پزشکی لحاظ شود.
رئیس زاده اضافه کرد: در طرحی که نامش «پزشک خانواده» است، نمی توان «مراقب سلامت» را در خط اول ارائه خدمت و جایگزین پزشک قرار داد. البته هنوز نسخه ای جامع و نوشتاری مدون، از طرح ندیده ام و به ما تحویل نشده و به همین دلیل نمی توانم آنرا قضاوت کنم و در ارتباط با وسعت اجرای آن اظهارنظر کنم.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی میزان پزشک مورد نیاز این طرح و این که آیا پزشک به میزان کافی برای اجرای برنامه پزشک خانواده شهری داریم یا خیر، اشاره کرد: برای اجرای این طرح پزشک به میزان کافی داریم اما این که همکاری پزشکان جلب شود یا نه، در اجرای طرح بسیار اهمیت دارد.
کمبود نیروی بهداشت و درمان در تمام دنیا جدی است رئیس کل سازمان نظام پزشکی همین طور در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالی درباره ی خروج پزشکان از کشور به سبب مسایل اقتصادی و... و مقایسه آن با سایر کشورها، اظهار داشت: برخی برآوردهای جهانی حاکی از آنست که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۸ میلیون کادر تخصصی بهداشتی و درمانی در دنیا کمبود خواهد داشت؛ بدین سبب بحث کمبود نیروی بهداشت و درمان در تمام دنیا بحثی جدی است.
خروج حتی یک نیروی پزشکی از کشور، خسران است رئیس زاده در این زمینه افزود: به همین دلیل هم تسهیلاتی را در پذیرش کادر بهداشت و درمان در سایر کشورها نیز به وجود آورده اند. این آمار در دنیا، نشان میدهد که ما هم باید متناسب با این نگرانی حرکت نماییم. بدین سبب هم لازم است تلاش نماییم تا نیروهای خودرا در داخل کشور نگه داریم و هم این که اگر با مشکلی مواجه شدیم، بموقع چاره اندیشی شود. به همین دلیل لازم است که متولیان امر به این مساله فکر کنند. در مجموع در شرایطی که به شدت به خدمات نیروهای بهداشت و درمان کشور نیاز داریم و هم در شرایطی که کیفیت نیروهای پزشکی ایران در مقایسه با سایر کشورها، بسیار عالی است، خروج حتی یک نفر از آنها برای ما خسران است و جایگزینی آنها نیز دشوار است.
وی ادامه داد: ممکنست در این زمینه بگویند که ما ظرفیت پذیرش را بالا بردیم، اما این افزایش ظرفیت بدون رعایت استانداردها و زیرساخت ها، تنها عددی است و ممکنست کیفی نباشد. ما این مساله را به مسئولان کشوری منتقل کردیم و امیدواریم مسئولان آنرا جدی بگیرند و قیاس ها هم درست باشد.
تاکید بر حفظ شان و کرامت جامعه پزشکی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در این زمینه اشاره کرد: مهم ترین بحث، حفظ شان و کرامت جامعه پزشکی است. هر فرد عضو جامعه پزشکی، مسوولیتش سنگین است اما متاسفانه طی سال ها و به دلایلی جایگاه جامعه پزشکی گرفتار خدشه شده است. این درحالیست که مکررا در فرمایشات مقام معظم رهبری و مسئولان ارشد کشوری بر حفظ کرامت و جایگاه جامعه پزشکی تاکید گردیده است. اما متاسفانه برخی آنرا رعایت نمی کنند و غلظت این رعایت نکردن ها در سالهای اخیر از طرف برخی بیشتر شده است.
قانون اجرا و کسب وکار تسهیل شود، مهاجرت کم می شود وی افزود: شکستن شان جامعه پزشکی به نفع هیچ کسی نیست. جامعه پزشکی اضافه بر حق و حقوق قانونی و مصوب خود چیزی نمی خواهد. قانون رعایت شود و فضای کسب وکار تسهیل شود، مهاجرت ها کم خواهد شد. به جهت اینکه دارو یا هر کالایی قاچاق نشود، سوبسید آنرا بالا می بریم، اما برای حفظ نیروی انسانی کار نمی نماییم و لازم است دراین زمینه مسئولان تمهید کنند.
خوش حسابی پزشکان در پرداخت مالیات رئیس کل سازمان نظام پزشکی همین طور در پاسخ به سوالی درباره ی مالیات پزشکان و مباحثی درباره ی فرار مالیاتی پزشکان به ویژه در بخش مطب ها، توضیح داد: هر فردی که پزشک باشد؛ چه در بخش دولتی و چه خصوصی مالیات می پردازد. هیچ قشری مانند جامعه پزشکی ابتدا به ساکن مالیاتش را از وی کسر نمی کنند بطوریکه ۱۰ درصد مالیات پزشک علی الحساب از طرف مرکز درمانی از وی کسر می شود. مطب هایی هم که به کارتخوان وصل هستند، رصد می شوند اما آن تعدادی که احیانا کارتخوان ندارند، تخلف است و ما نیز معتقدیم که باید کارتخوان داشته باشند. آماری که دراین زمینه ارائه شده و برای ما ارسال شده، درست نیست و خیلی از افرادی که عنوان شده یا فوت شده اند یا از کشور خارج شده اند و مباحثی از این قبیل.
وی بر خوش حسابی جامعه پزشکی در پرداخت مالیات اصرار کرد و اضافه کرد: در مجموع ما تاکید داریم که همه همکاران باید طبق قانون مالیات بپردازند و معتقدیم که بیش از سایر صنوف نیز مالیات می دهند و اظهارنامه می دهند و البته بیش از سایر صنوف هم مورد هجمه قرار می گیرند و نمی دانم چه جذابیتی دارد که باوجود سایر صنوف، در رسانه ها آنقدر به آن می پردازند.
توزیع نامتناسب نیروی تخصصی را قبول داریم ۴۲ درصد متخصصان در ۵ کلانشهر ساکن هستند رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی لزوم توزیع عادلانه پزشکان و دسترسی به پزشک در تمام مناطق و عدم تمرکز در مناطق برخوردار، به آماری از جراحان مغز و اعصاب کشور و مقایسه آن با سالهای ابتدایی انقلاب پرداخت و اظهار داشت: سال ۵۷ و اوایل انقلاب، ۴۵ نفر جراح مغز و اعصاب در کشور داشتیم که جمعیت آنها ۱.۲ به ازای هر میلیون نفر جمعیت بود. این درحالیست که سفارش سازمان جهانی بهداشت ۴.۵ به ازای هر میلیون نفر جمعیت و نرم جهانی آن نیز ۶.۳ به ازای هر میلیون نفر جمعیت است. هم اکنون آمار جراحان مغز و اعصاب در کشور ۱۳ به ازای هر میلیون نفر جمعیت است؛ یعنی بیش از دو برابر نرم جهانی. ۳۵ مرکز پرورش جراح مغز و اعصاب نیز داریم که این آمار حاکی از آنست که جامعه پزشکی در بحث پرورش نیروی تخصصی و فوق تخصصی عالی کار کرده است.
وی در عین حال اضافه کرد: درصد قابل توجهی از این پزشکان و شاید بیش از ۴۰ درصد آنها در شهرهای بزرگ ساکن هستند. بدین سبب توزیع نامتناسب نیروی تخصصی را قبول داریم؛ بطوریکه ۴۲ درصد متخصصان ما در پنج کلانشهر ساکن هستند. بر این اساس ضمن این که قبول داریم توزیع خوب نیست اما این که چرا متخصصان پس از گذراندن طرح شان در منطقه خدمت خود ماندگار نمی شوند، دلیلهای مختلفی دارد. دراین زمینه باید آمایش صورت گیرد و متاسفانه تسهیلات لازم برای ماندگاری پزشکان در شهرهای کوچک فراهم نشده است.
حدود ۳۶ هزار مطب پزشکی در تهران کاهش تمایل ورود به برخی رشته های فوق تخصصی و خطر اعزام بیمار به خارج رئیس زاده همین طور ضمن اشاره به حدود ۳۶هزار مطب پزشکی در تهران، در پاسخ به سوالی درباره ی برخی اظهارنگرانی ها در خصوص عدم تمایل به ورود به برخی رشته های پزشکی و خطر اعزام بیمار به خارج از کشور در آینده، اظهار داشت: این نگرانی در بعضی رشته های پزشکی وجود دارد بطوریکه تمایل ورود به برخی رشته های فوق تخصصی نظیر اطفال، داخلی، جراحی عروق و... کم شده است و این خطر وجود دارد که در آینده در بعضی رشته ها ناچار به اعزام بیمار به خارج از کشور شویم. چندین سال است که این مساله مطرح است و کارهایی هم هرچند که کامل نیست، در راستای جبران آن انجام شده است. بدین سبب واقعیت های جامعه پزشکی را باید دقیق و علمی دید.
وی در این زمینه اضافه کرد: وقتی شرایط مناسبی را مهیا نکنیم، ظرفیت خالی می ماند و مجبوریم از استانداردها پایین بیاییم تا عده ای به ظرفیت های خالی ورود کنند و این مساله خطر کاهش کیفیت خدمات پزشکی را بدنبال دارد.
هزینه عمل های جراحی در خارج از کشور حداقل ۲۰ برابر ایران رئیس کل سازمان نظام پزشکی به هزینه های جراحی در داخل و خارج از کشور اشاره نمود و اظهار داشت: هزینه های عمل های جراحی در خارج از کشور حداقل ۲۰ برابر داخل کشور است و کف آن از دو میلیارد تومان آغاز می شود. این درحالیست که در کشور ما در گران ترین مرکز خصوصی و بدون بیمه این هزینه ها شاید به ۱۵۰ میلیون تومان برسد. بدین سبب این تفاوت ها را باید دید.
ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی را زیاد کردند، امکانات را نه! رئیس زاده اشاره کرد: آنچه برای ما خط قرمز است، کیفیت آموزش دانشجویان پزشکی است. در بحث افزایش ظرفیت ها هم جنگ ما جنگ کیفیت بود نه افزایش ظرفیت. این درحالیست که به اذعان مسئولان مربوطه، در بحث افزایش ظرفیت ها سر سوزنی به امکانات مربوطه اضافه نکردند. بدین سبب ظرفیت افزوده شد اما نه سرانه نه هیات علمی نه خوابگاه و نه مباحث دیگر را افزایش ندادند و این خطر وجود دارد که به همان میزان کیفیت چندین برابر افت کند. ما به عنوان سازمان نظام پزشکی دراین زمینه مطالبه جدی داریم؛ چرا افزایش ظرفیت دادند اما امکانات آنرا افزایش ندادند.
وی اشاره کرد: ما بر کیفیت پذیرش فارغ التحصیلان پزشکی حساسیم؛ چونکه بحث سلامت مردم است.
در اعمال زیبایی فریب تبلیغات فضای مجازی را نخورید رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره ی اعمال و اقدامات زیبایی و آمار شکایات دراین زمینه اظهار داشت: سفارش ما آنست که مردم دراین زمینه به مراکز معتبر مراجعه کنند؛ چونکه حجم زیادی از این اعمال از طرف مداخله گران بدون مجوز حوزه سلامت و زیبایی صورت میگیرد. همین طور لازم است مردم به تبلیغات فضای مجازی در زمینه پزشکی و زیبایی و سلامت اعتماد نکنند.1402/02/24
14:04:53
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت