رییس مركز طبی كودكان:

هنوز از پیک آنفلوآنزا عبور نکرده ایم

هنوز از پیک آنفلوآنزا عبور نکرده ایم

به گزارش خود درمانی، رئیس مرکز طبی کودکان با اشاره به وضعیت شیوع آنفلوآنزا و عفونت میکروبی پنوموکوک در اطفال، اظهار داشت: هنوز بطور کامل از پیک آنفلوآنزا عبور نکرده ایم؛ در عین حال ما در آستانه فصل سرما و زمستان هستیم و ممکنست باردیگر پیک جدیدی از آنفلوآنزا را در فصل زمستان داشته باشیم.دکتر رضا شروین بدو در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت شیوع آنفلوآنزا، کرونا و همین طور عفونت میکروبی همراه با پنوموکوک میان اطفال و کودکان، اظهار داشت: هم اکنون در بحث مبتلاشدن به کووید19، وضعیت مان مطلوب است و موارد مبتلاشدن در کودکان تک گیر بوده و شدت بالایی هم ندارند. عمده موارد تست های ما درباره ی مبتلاشدن به کرونا منفی می شود، اما در حوزه آنفلوآنزا و بیماریهای تنفسی همچنان مراجعه کننده داریم. در حوزه مبتلاشدن به آنفلوآنزا پس از بازگشایی مدارس، یک پیک اصلی را گذراندیم و در عین حال عفونت های ثانویه همچون پنوموکوک هم پس از آن دیده می شود. در عین حال از آنجا که مرکز طبی کودکان بیمارستان ارجاعی است، تعداد زیادی بیمار را با این تابلو به ما ارجاع می دهند.
هنوز از پیک آنفلوآنزا بطور کامل گذر نکرده ایم علائم مبتلاشدن به میکروب تهاجمی پنوموکوک در کودکان
وی با اعلان اینکه هنوز از پیک آنفلوآنزا بطور کامل عبور نکرده ایم، اظهار داشت: کماکان در کودکان موارد مبتلاشدن به آنفلوآنزا را داریم و هنوز بطور کامل از پیک آنفلوآنزا عبور نکرده ایم. در عین حال ما در آستانه فصل سرما و زمستان هستیم. البته در هفته اخیر آمار مراجعات مان اخیر نسبت به هفته ماقبل کمتر بوده، اما ممکنست باردیگر پیک جدیدی از آنفلوآنزا را در فصل زمستان داشته باشیم. باید توجه کرد که در آنفلوآنزا کودکان مبتلا عمدتاً با درگیری دستگاه تنفسی فوقانی، تحتانی، سرفه های مکرر و تب مراجعه می کنند که این علایم گاهی تا یک هفته الی 10 روز هم طول می کشد. کودکانی که گرفتار عفونت ثانویه پنوموکوک می شوند، کودکانی هستند که تب های بسیار بالایی داشته و بسیار بدحال می شوند که این نشان دهنده یک میکروب تهاجمی است که اصطلاحا پنوموکوک گفته می شود.
علائم خطر آنفلوآنزا و پنوموکوک در کودکان
بدو افزود: بطور کلی کودکی که تب بیش از سه روز داشته باشد، بی حال باشد، نتواند غذا یا شیر بخورد، تعداد تنفس هایش در یک دقیقه بیش از اندازه تعریف شده برای سنش باشد و افزایش ضربان قلب داشته باشد، از مواردی است که خانواده ها باید توجه نمایند و اگر با تب بالا، بی حالی، علایم ریوی و تعداد تنفس بالا در کودک شان مواجه گشتند، باید سریعا کودک را به یک مرکز بهداشتی و درمانی برسانند؛ به ویژه کودکانی که سن پایین داشته یا به بیماری زمینه ای مبتلا هستند. برخی از این کودکان به بستری نیاز پیدا می کنند و تعداد زیادی هم با درمان های سرپایی به درمان پاسخ می دهند.

وی با اعلان اینکه خیلی از عفونت های مهاجم باکتریال ممکنست بر اثر مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک ها در بیماریهای ویروسی خودشان را نشان دهند، اظهار داشت: برای اینکه برخی از این میکروب ها در حلق ما کلونیزه می شوند و اگر برای مصارف غیرقابل توجیه مانند بیماری ویروسی که آنتی بیوتیک روی آن تاثیر ندارد، بصورت بی رویه مصرف آنتی بیوتیک داشته باشیم، مسلما میکروب هایی که به آنتی بیوتیک ها سریع تر جواب می دهند و بصورت عادی در حلق افراد ممکنست وجود داشته باشند، ریشه کن شده و میکروب های مقاوم تر جای آنها را بگیرند.

بدو در ادامه درباره ی وضعیت داروهای سرپایی و بستری بیماریهای عفونتی اطفال خصوصاً در مرکز طبی کودکان، اظهار داشت: در حالت کلی عفونت های ویروسی مانند آنفلوآنزا نیاز به آنتی بیوتیک ندارند. بدین سبب مشکلی از بابت آنتی بیوتیک در آنفلوآنزا نداریم. برای اینکه اصلا مصرف آن در آنفلوآنزا سفارش نمی گردد. با اینحال در موارد دیگر مانند مواردی که بیماران بصورت سرپایی به مرکز طبی کودکان مراجعه می کنند، داروخانه بیمارستان تا حد زیادی توانسته داروها را تامین کند. در زمینه بستری نیز از آنجا که بیمارستان مرجع است، مانند بسیار ی از موارد دیگر ممکنست ما هم کمبودهای دارویی در سطوح مختلف داشته باشیم، اما بطور کلی بحران غیرقابل کنترلی درباره ی تامین دارو و سرم و... نداشتیم. البته درباره ی تعدادی از داروها خصوصاً داروهای گرانقیمت و خاص ممکنست ما هم مانند سایر مراکز درمانی گرفتار مشکل شویم. برخی سرم های خاص در اطفال و برخی داروهای تخصصی و فوق تخصصی ممکنست مشکلاتی داشته باشد، اما بطور کلی مشکل حادی که بیماری بخواهد بر اثر آن لطمه ببیند، نداشتیم.
لزوم تشدید رعایت پروتکلهای بهداشتی برای پیش گیری از آنفلوآنزا
رییس مرکز طبی کودکان با تأکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی برای پیش گیری از مبتلاشدن به آنفلوآنزا، اظهار داشت: رعایت نکات مهم بهداشتی مانند شست وشوی دست ها، رعایت فاصله فیزیکی و... بیش از قبل سفارش می شود. خانواده ها تصور می کنند که حالا که از پیک شیوع کووید19 عبور کرده ایم، نیازی به رعایت این دستورالعمل ها نیست، در صورتیکه حالا با آنفلوآنزا مواجهیم. در عین حال به ویژه در مدارس لازم است که کودکان آموزش کافی دیده، شست وشوی دست ها را به کودکان آموزش دهند، تهویه مناسبی در کلاس ها باشد و همین طور استفاده از ماسک کماکان سفارش می شود.

منبع:

1401/08/30
20:58:06
5.0 / 5
243
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت