سرپرست اداره بازرسی و پاسخگویی به شكایات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

گرمازدگی مهم ترین عارضه زائرین اربعین سال جاری

گرمازدگی مهم ترین عارضه زائرین اربعین سال جاری

به گزارش خود درمانی، سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه بیشترین و مهم ترین عارضه پیاده روی اربعین سال جاری گرمازدگی زوار است، سفارش کرد: زوار از کفش مناسب استفاده کنند، هر چند ساعت یکبار در میان مسیر پاهای خویش را از کفش بیرون آورده، با آب شست وشو دهند و استراحت کنند، تا با کمترین مشکل روبه رو شوند.


دکتر سید احسان بلادیان به ایسنا اظهار داشت: موکب بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شهر نجف در ضلع جنوب شرقی خیابان شیخ طوسی آماده خدمت رسانی به زوار است و از هر گونه خدمتی دریغ نمی نماید. موکب بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متشکل از ۷۲ نفر از پرسنل و کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند. این افراد شامل ۱۰ نفر پزشک، ۱۸ نفر پرستار، ماما، کمک بهیار، مدیران، کادر اجرایی و کادر نظارت شامل آقا و خانم برای خدمت رسانی ۲۴ ساعته به زوار، عصر روز چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ به نجف اشرف اعزام شدند.
وی با اشاره به اینکه در موکب دانشگاه علاوه بر خدمات بهداشتی و درمانی ۲۴ ساعته، امکان اسکان و استراحت زوار هم فراهم است، بیان نمود: این موکب را تقسیم بندی کرده و اتاقکی برای تزریقات مخصوص بانوان و آقایان تعبیه شده است. بخشی هم بعنوان داروخانه در آنجا تعبیه کردیم که شامل داروهای گرفته از معاونت غذا و دارو و داروهای اهدایی از هلال احمر را در بر می گیرد.
بلادیان در ادامه اضافه کرد: همینطور تیم اعزامی دانشگاه به سایر موکب ها هم خدمت رسانی می کند و در صورت نیاز، تجهیزات لازم را در اختیار آنها قرار می دهد؛ مانند تهیه یخ بهداشتی برای سایر موکب ها یا نظارت کارشناس بهداشت محیط از راه انجام کلر سنجی و اطمینان از سلامت آب شرب زوار در همه موکب های اربعین.
سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به این که بیشترین عارضه زوار اربعین سال جاری گرمازدگی است، خاطرنشان کرد: گرمای هوا، نبود امکانات رفاهی، کمبود آب شرب، نبود وسایل نقلیه، انتظار و معطلی در مرزهای کشور و... باعث از دست دادن آب بدن می شود، که این افراد با سرم تراپی، استراحت و نوشیدن مایعات درمان می شوند.
بلادیان در ادامه یکی دیگر از شایع ترین مشکلات را صدمه به پاها، زخم، تاول و گرفتگی پا ها دانست و تصریح کرد: زوار از کفش مناسب استفاده کنند، هر چند ساعت یکبار در میان مسیر پاهای خویش را از کفش بیرون آورده، با آب شست وشو دهند و استراحت کنند، تا با کمترین مشکل روبه رو شوند.


وی در ادامه با یادآوری این که هر سال تا پیش از انتشار کرونا در عراق یک موکب درمانی از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی می شد، که کار اصلی آن درمان و عرضه خدمات بهداشتی به زوار، مردم و رهگذران بود، اظهار داشت: متاسفانه در این دو سال با انتشار کرونا فعالیت این موکب هم متوقف گردید تا سال جاری که باردیگر فعالیت آن از سر گرفته شد. ابتدا برای همه واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی نامه درخواست همکاری برای برگزاری موکب اربعین دانشگاه فرستاده شد، سپس افراد داوطلب با رضایت نامه از سوی رئیس خود و هم رضایت شخصی برای این سفر اعزام شدند.
بلادیان در پایان، تصریح کرد: همه این پرسنل سه دوز واکسن خویش را تزریق کردند و همینطور این افراد از بین کسانی انتخاب شده اند که از سلامت جسمی برخوردار بوده و همینطور تجربه شرکت در موکب ها را داشته اند، بنابراین از توانمندی و مهارت مناسبی در برگزاری چنین موکب هایی برخوردار بودند.
منبع:

1401/06/20
23:20:40
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت