دبیر كمیته علمی كشوری كرونا تاكید كرد؛

اعلام آمار کرونا در ایران هفتگی شود

اعلام آمار کرونا در ایران هفتگی شود

به گزارش خود درمانی دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا، در ارتباط با وضعیت پاندمی کرونا ایران توضیحاتی عرضه داد و اظهار داشت: بهتر است عرضه آمار کرونا در کشور از روزانه به هفتگی تغییر کند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، حمید رضا جماعتی، بیان این که پاندمی کرونا در جهان هنوز آخر نیافته است، اظهار داشت: در بعضی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، میزان ابتلاء به کرونا در هفته های اخیر، افزایش پیدا کرده و میزان مرگ و میر بیماران در آمریکا، مختصری بیشتر شده است و احتمال چرخش بالای ویروس در بعضی کشورهای اروپایی و آفریقایی (با توجه به کم بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی) وجود دارد.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا افزود: نوع ویروس در چرخش در کشورهای مختلف، به طور عمده BA2 بوده اما اخیراً گزارش هایی از افزایش موارد ابتلاء به BA4، BA5 و BA2.x وجود داشته و در بعضی کشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران کننده بوده چون که در این کشور، سویه ای از اومیکرون (BA5) در حال افزایش می باشد که از نظر شدت، به دلتا شبیه است که البته هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است.
وی ضمن اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلاء به کرونا در جهان، خاطرنشان کرد: هنوز هم مواردی از ابتلاء به این سویه در کشورهای مختلف وجود دارد و این نشان داده است که این سویه، درحال چرخش است که جای نگرانی دارد چون امکان دارد باز هم با عنایت به شرایط کشورها و جهش های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماههای آینده روبرو شویم ازاین رو به همین دلیل، سفارش کمیته ی علمی با عنایت به اثبات کارآیی واکسن در مطالعات مختلف، این است که حتما واکسیناسیون بخصوص در نوبت سوم و چهارم (برای افراد واجد شرایط)، تکمیل شود.
جماعتی اظهار داشت: تکمیل واکسیناسیون کودکان بخصوص در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، مورد تاکید کمیته ی علمی است چونکه امکان دارد با عنایت به شرایط ماه های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش های جدید روبرو باشیم ازاین رو باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده نماییم.
وی خاطرنشان کرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون روند کاهشی داشته و سفارش تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتما واکسیناسیون خویش را بخصوص تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری نماییم.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا ضمن اشاره به ضرورت اجرای مجدد طرح شهید سلیمانی برای تقویت واکسیناسیون بخصوص در نوبت سوم و چهارم و گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، اظهار داشت: در این طرح میتوان با مشارکت بسیجیان، به تقویت پوشش واکسیناسیون کمک کرد. برخی پیشنهادات برای عرضه واکسن کرونا در داروخانه ها بوده که احتیاج به ساختار قوی و برنامه ریزی مدون دارد.
جماعتی به تداوم تک رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه در هفته های اخیر اشاره نمود و خاطرنشان کرد: یکی از پیشنهادات کمیته ی علمی کشوری کرونا این است که با عنایت به آمار تک رقمی مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی، سفارش می شود که بهتر است عرضه آمارهای کرونا از روزانه به هفتگی تغییر یابد تا استرس جامعه کمتر شود البته این پیشنهاد، مقطعی و تا زمانی است که مرگ و میر روزانه کرونا، دو رقمی و افزایش قابل توجهی نباشد.
وی عنوان کرد: هم اکنون، اغلب بیماران کرونایی که بستری می شوند، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و واکسن نزده ها هستند.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/03/24
09:13:05
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت