راهکاری برای کاهش وزن کودکان مبتلا به چاقی

راهکاری برای کاهش وزن کودکان مبتلا به چاقی

به گزارش خود درمانی خراسان رضوی نتایج یک مطالعه جدید تایید می کند افزایش دسترسی به یک برنامه مدیریت وزن سالم با محوریت نوجوانان همچون جراحی چاقی یا کاهش وزن برای دستیابی به بهترین نتایج طولانی مدت بسیار مهم می باشد چونکه نوجوانان مبتلا به چاقی تا بزرگسالی همچنان به همین ترتیب رشد می کنند.به نقل از نیوزوایز، نتایج این تحقیق نشان داد نوجوانان مبتلا به چاقی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی اسلیو گاسترکتومی(LSG)، یک روش جراحی برای کاهش اندازه معده و کاهش مقاومت به انسولین، قرار گرفتند، بدون توجه به سن آنان در زمان جراحی از صدمه همزمان ارگان ها و چاقی کمتر صدمه دیدند. این روش در مورد کودکان زیر ۱۳ سال اعمال می شود.

این تحقیق که توسط جراحان اطفال در بیمارستان کودکان هاسنفیلد در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک و بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی آمریکا هدایت شد، نشان داد نوجوانانی که یکی از والدین شان تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، پیش از عمل جراحی کاهش وزن، وزن بیشتری داشتند که این مورد نشان دهنده ماهیت خانوادگی چاقی مزمن است.

چاقی دوران کودکی زمانی اتفاق می افتد که وزن کودک نسبت به سن و قد خود بسیار بیشتر باشد. این مسئله یک نگرانی پیچیده و جدی برای سلامت عمومی است که همچنان شیوع آن در حال افزایش می باشد. طبق گزارش مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها چاقی کودکان ۱۴.۴ میلیون نوزاد، کودک و نوجوان ۲ تا ۱۹ ساله را تحت تأثیر قرار می دهد. میزان چاقی در طول همه گیری کووید ۱۹ در مقایسه با دوره پیش از همه گیری حدود ۲ برابر شده است. این افزایش سریع در کودکان کوچک تر و در سن مدرسه بیشتر مشهود بود.

دکتر جون تاشیرو، سرپرست این تحقیق و جراح کودکان و همینطور متخصص در جراحی چاقی در برنامه وزن سالم نوجوانان، از بیمارستان کودکان هاسنفیلد در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک و استادیار در بخش جراحی کودکان در بخش جراحی می گوید: اگر چاقی اثرات منفی بر سلامت کلی دارد، پس چرا زودتر به آن توجه نکنیم؟ پرداختن به مواجهه با این مورد و با مداخلات اولیه تا وقتی که ایمن باشد، نتایج منفی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، مشکلات اسکلتی عضلانی، مشکلات تنفسی، اضطراب و افسردگی را می کاهد.

برای نوجوانان بالای ۱۳ سال که دارای شاخص توده بدنی(BMI) ۳۵ یا بالاتر هستند و از راه اقدامات سنتی کاهش وزن ناموفق بوده اند یا از شرایط سلامتی در رابطه با چاقی رنج می برند، جراحی چاقی یک درمان ایمن و موثر برای ایجاد یک زندگی سالم تر و فعال تر است.

تعداد فزاینده ای از تحقیقات به صورت خاص جهت بررسی ایمنی و اثربخشی جراحی چاقی در این جمعیت جوان تر همراه با گزارش های اخیر که بر مشکلات پزشکی در رابطه با سلامتی بسیاری که نوجوانان مبتلا به چاقی شدید با آنها روبه رو هستند، طراحی شده است. این تحقیقات منجر به پدیدار شدن یک اجماع ملی در پشتیبانی از این رژیم درمانی برای جمعیت های جوان تر شده است. با این وجود عرضه تسهیلات برای این منظور محدود است. بنابراین بیماران جوان تر امکان دارد مانند افراد مسن تر به جراحی چاقی دسترسی نداشته باشند.

تحقیق جدید اثرات سابقه جراحی چاقی والدین و همینطور سن در زمان عمل را روی ۳۲۸ نوجوانی که بین ژانویه ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۱۹ در بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی تحت جراحی لاپاراسکوپی اسلیو گاسترکتومی(LSG) قرار گرفتند، ارزیابی کرد. در بین ۳۱ درصد از بیماران، در نوجوانان کمتر از ۱۶ سال هیچ تفاوتی در روند کاهش وزن در مقایسه با ۶۹ درصد نوجوانان ۱۶ سال یا بالاتر نشان داده نشد.

نتایج این تحقیق همینطور نشان داد ۷۶ بیمار با سابقه جراحی والدین دارای وزن مطلق بالاتری در زمان رجوع بودند که این مورد نشان دهنده تبعیت از ماهیت خانوادگی و چندژنی چاقی است.

تاشیرو می گوید: باآنکه هیچ تفاوتی در نتایج کاهش وزن برای آن دسته از بیمارانی که والدین آنان جراحی چاقی داشته اند یا نداشته اند، وجود نداشت اما با عنایت به جثه سنگین تر آنان در سن جراحی امکان دارد اطمینان از دسترسی زودتر به مراقبت از این کودکان و نوجوانان سودمند باشد.

برنامه های چند رشته ای کاهش وزن نوجوانان بر کودک و خانواده تمرکز دارد و به مسائل روانی، اجتماعی، تغذیه ای، هورمونی، ژنتیکی، فعالیت، عصبی و خواب که امکان دارد در افزایش وزن دخیل باشد، می پردازد. محققان این تحقیق تاکید می کنند بیمارستان های مستقل کودکان یا بیمارستان هایی که در یک مرکز بزرگتر فعال است، برای عرضه جراحی چاقی به بیماران جوان تر بخصوص آنانی که کمتر از ۱۶ سال سن دارند، در موقعیت منحصر به فردتری قرار دارند.

ایوان نادلر، محقق ارشد این تحقیق و مدیر برنامه جراحی کاهش وزن کودکان و نوجوانان در بیمارستان ملی کودکان عنوان می کند: نتایج این تحقیق نشان داده است جراحی چاقی برای نوجوانان جوان تر به اندازه کودکان بزرگتر موثر است. نوجوانان و جوانان مبتلا به چاقی شدید با موانع مهم زیادی برای دسترسی به جراحی چاقی متابولیک مواجهند و در زمان انتظار برای درمان امکان دارد بیماری های در رابطه با چاقی به رشد خود ادامه دهد و بر سلامت آنان تأثیر بگذارد. ما بعنوان پزشک باید با هم همکاری نماییم تا در صورت ضرورت این موانع را از بین ببریم؛ ازاین رو جوانان بیشتری که به این درمان ایمن و موثر نیاز دارند، باید بتوانند آنرا دریافت نمایند.

برای درک بیشتر از مزایای مداخله زودهنگام جراحی چاقی تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی ایجاد بیماری های همراه در بلند مدت در نوجوانان مبتلا به چاقی ضروریست.

نتایج این تحقیق به صورت آنلاین در مجله Surgical Endoscopy، مجله انجمن جراحان گوارش و آندوسکوپی آمریکا، منتشر گردید.
1401/01/23
10:29:47
5.0 / 5
455
تگهای خبر: آنلاین , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت