متخصص بیماری های عفونی؛

درمان ایدز در کشور رایگان است

درمان ایدز در کشور رایگان است

به گزارش خود درمانی استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: درمان ایدز در کشور رایگان است و این بیماری مانند گذشته دیگر کشنده نیست.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، مینو محرز، در برنامه «در انتهای الوند» که از شبکه دوم سیما پخش گردید، اظهار نمود: ۴۰ سال است از جهانی شدن بیماری ایدز می گذرد و به سبب اهمیتی که این بیماری داشته روز اول دسامبر را روز جهانی ایدز نامیدند. وی افزود: سال ۱۹۸۱ میلادی بود که مشخص شد عده ای به بیماری ایدز مبتلا هستند ایدز به مفهوم بیماری است که شخص گرفتار نقص بیماری اکتسابی می شود. در دو سال بعد ویروس عامل بیماری کشف شد و از ۱۹۸۵ نیز تست تشخیص تولید شد و سازمان جهانی بهداشت کیت تشخیصی داد و مشخص کرد افرادی که آنان تعیین کردند تست بدهند که در این نگاه و در کشورهای جنوب آفریقا برخی کشورها تا ۴۵ درصد درگیر این بیماری بودند. استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نمود: در ایران روی ۷۰ هزار خون دهنده در سال ۱۹۸۵ تست انجام شد و همه تست ها منفی بود. نخستین کیس بیماری ۱۳۶۷ در یک پسربچه که گرفتار بیماری خونی مادرزادی بود و فرآورده های خونی استفاده می کرد مشخص شد. محرز افزود: به یاد دارم برای بستری این بیماری بخش ها می ترسیدند و این بیمار را بستری نمی کردند. هنوز هم نگرش ها به این بیماری منفی است. سه طریق برای انتقال این بیماری وجود دارد نخست فرآورده های خونی که امروز این راه به سبب کنترل فرآورده های خونی دیگر اتفاق نمی افتد. در ایران کمیته کشوری ایدز نیز بعد از تشکیل تصمیم گرفت فرآورده های خونی از منظر ایدز بررسی شود. در ادامه روش دوم انتقال بیشتر به سمت جنسی پیش می رود اما اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترک، این بیماری شیوع پیدا کرد. وی توضیح داد: سال ها ما درگیر افزایش بیش از پیش بیماران اچ آی وی در بیماران تزریقی بودیم که برنامه کاهش لطمه را انجام دادیم و در زندان ها به سبب اعتیاد، سرنگ در اختیار قرار می دادند. در این راه، ایران در کاهش لطمه حرف اول را زد و در ادامه بیشتر ابتلاء به سمت مسائل جنسی و انتقال بیماری از مادر آلوده پیش رفت. استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: اگر بیماری را زود تشخیص دهند و تحت درمان باشند بچه گرفتار نمی گردد. بیشتر کودکان در زمان زایمان و زمان شیردهی مبتلا می شود.
محرز اظهار داشت: اچ آی وی ۱۰ تا ۱۵ سال علائمی ندارد و باید خود فرد مراجعه کند و تست دهد. باید درباره راه ها و رفتارهای فرد آگاهی بخشی شود. کسانی که اعتیاد دارند و یا گرفتار رفتار جنسی پرخطر هستند باید تست بدهند. وی افزود: در مطالعه ای که در ایران داشتیم ابتلای بیماران اچ آی وی به کرونا کم بود برای اینکه این گروه سه داروی ضد ویروسی مصرف می کنند که همین داروها در درمان کووید ۱۹ استفاده می شد. استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: سفارش می کنم هرکسی رفتار پرخطر دارد حتما تست بدهد ایدز دیگر بیماری کشنده نیست و قابل درمان است. خبر خوب این است که روی درمان قاطع بیماری در دنیا کار شده و نتایج خوبی حاصل شده است. بیماری دارم که ۲ و نیم ساله بوده و مبتلا شده و امروز یک دختر ۳۰ ساله است و زندگی طبیعی دارد. محرز تصریح کرد: داروهای ایدز گرانقیمت است. در داخل یک نوع تولید می شود اما به طور معمول ترکیب سه دارو برای درمان ایدز استفاده می شود. از ابتدا وزارت بهداشت و اداره کل مبارزه با بیماریهای واگیردار این دارو را رایگان در اختیار بیماران قرار داد. وی اشاره کرد: می توان برای ایدز واکسن ساخت تا حالا چند واکسن ساخته شد اما اثر آن چنانی نداشت. بهترین راه، پیشگیری و رعایت اصول است. کسی که ایدز دارد نمی تواند از راه های معمولی منتقل شود. کسانی که تست مثبت ایدز می شوند ممکنست برای درمان مراجعه نکنند. ۲۰۰ مرکز در سراسر کشور داریم که تست رایگان می گیرند و اگر مثبت بود تحت نظر مرکز، درمان انجام می شود. تمام پزشکانی که در این مراکز هستند آموزش دیده اند و از هر جهت بیماران را رصد می کنند و تمامی مراحل درمانی این بیماری رایگان انجام می شود.

1400/09/12
12:50:58
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت