معاون پرستاری وزارت بهداشت؛

۴۵هزار پرستار كرونا گرفتند

۴۵هزار پرستار كرونا گرفتند

به گزارش خود درمانی معاون پرستاری وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اینکه ۴۵ هزار پرستار به کرونا مبتلا و بعد از بهبودی به کار خود بازگشتند اظهار داشت: کارانه پرستاران به علت کم شدن درآمد بیمارستان ها، کاهش پیدا کرده است.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، مریم حضرتی، در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در مورد قراردادهای ۸۹ روزه پرستاران اظهار داشت: طرح به کارگیری ۸۹ روزه پرستاران از آغاز کرونا افتتاح شد و با عنایت به اشغال بالای تخت ها، دانشگاه ها مبادرت به گرفتن پرستاران طی ۸۹ روز در چارچوب طرح ۸۹ روز کردند.
وی اضافه کرد: پرستاران به صورت خرید خدمت، طرحی و یا تمدید طرح به کار گرفته شدند و تعداد کمی ازافراد الان به صورت ۸۹ روزه با دانشگاه ها همکاری می کنند.
حضرتی ضمن اشاره به اینکه دو هزار پرستار ۸۹ روزه در کشور داریم، اظهار داشت: ۱۰۶۹ نفر از این افراد پرستار و مابقی در گروه های دیگر فعال می باشند و اگر دانشگاه ها رضایت دارند پس از ۳۰۰ روز دیگر نباید واژه ۸۹ روزه داشته باشند و مبادرت به خرید خدمت و جذب این افراد کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که افراد کادر درمان به علت کمبود پرستار در مراکز درمانی بیمارستان ها به کار گرفته می شوند، اظهار داشت: در بعضی مراکز درمانی افراد آموزش دیده که عمدتاً جهادی هم هستند برای کارهای اولیه بعنوان کمک پرستار به کار گرفته می شوند اما به هیچ عنوان اقدامات تخصصی پرستاران را این افراد نباید انجام دهند و نمی دهند. اما در طرح شهید سلیمانی که به منظور کاهش مرگ و میر و مقابله با کرونا اجرایی شده که بسیار هوشمندانه بوده بسیج ملی صورت گرفته و از همه گروه ها در این طرح شرکت دارند و از آنها کمک گرفته می شود ولی برای کارهای تخصصی پرستاری مجاز نیستند اقدامات را به غیرپرستاران بدهند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت در مورد تعداد پرستاران مبتلا به کرونا هم اظهار داشت: بر مبنای آمارهای موجود ۴۵ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و به کار خود بازگشتند و هم اکنون فقط ۴۵ پرستار در قرنطینه به سر می برند و ۲۱ نفر مرخصی استعلاجی دارند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه از یک جامعه ۲۰۰ هزار نفری پرستاری از ابتدا همه پای کار بودند و شاید فقط دو یا سه نفر ترک خدمت کردند.
حضرتی در مورد آمار پرستاران شهید هم اظهار داشت: به دستور وزیر، کمیته شهدا زیر نظر معاونت توسعه تشکیل و پرونده پرستارانی که فوت شدند را بررسی می کنند و عرضه آمار باید از جانب این معاونت و کمیته صورت گیرد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت در مورد استخدام پرستاران اظهار داشت: مهمترین معضل جامعه پرستاری امروز کمبود نیرو است که در این خصوص بسیار مشکل داریم و به جهت اینکه برخی قوانین را به درستی نمی توانیم اجرا نماییم به علت کمبود نیرو است اما خوشبختانه در سال ۹۸ تا ۹۹ توانستیم ۱۰ هزار نیرو جذب نماییم اما این تعداد هم جوابگوی کمبودهای ما نیستند. بنابراین مجوز جذب ۳۰ هزار نیروی دیگر گرفته شده و اعتبار تأمین هم شده است که امیدواریم درصد بالایی از این نیروها را به پرستاران اختصاص دهند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا از پرستاران آبستن در بخش های کرونایی استفاده می شود، اظهار داشت: از همان ابتدای انتشار کرونا دستورالعمل های لازم به دانشگاه ها ابلاغ گردید که پرستاران «های ریسک»، دارای بیماری زمینه ای یا آبستن در بیمارستان ها و در بخش های کووید ۱۹ مشغول به کار نباشند و فقط یک مورد در شیراز مشاهده شد اما در مجموع استفاده از پرستاران های ریسک در بخش های کرونایی تخلف است و در صورت مشاهده با آنها برخورد می شود.
حضرتی در مورد تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم اظهار داشت: بخشی که در ارتباط با معاونت پرستاری است انجام شده و مابقی هم در ارتباط با شورایعالی بیمه و سازمان برنامه و بودجه است که جلسات زیادی هم برگزار شده است و آن بخشی که در ارتباط با ما بوده انجام داده ایم و برای خدمات مراقبت در منزل تعرفه گذاری انجام می دهیم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت در مورد بودجه کمبود تأمین پرستار در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: این مورد در ارتباط با معاونت توسعه وزارت بهداشت است و باید از آنها پیگیری شود.
وی در مورد پرداخت فوق العاده ویژه و همینطور کارانه به پرستاران اظهار داشت: پرداخت فوق العاده از مسائلی است که در ارتباط با معاونت توسعه است اما پیگیری این مورد و حقوق، معیشت و رفاه پرستاران یکی از وظایف معاونت پرستاری است که در این خصوص پیگیری های لازم انجام می شود.
حضرتی اظهار داشت: به همت معاونت توسعه وزارت بهداشت این کار انجام گرفته و به دانشگاه ها اعلام شده که باید اعتبار پرداخت فوق العاده حقوق پرستاران را تأمین کنند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: هم اکنون به علت اینکه بیمارستان ها، عمل های غیر ضرور انجام نمی دهند و درآمد آنها کاهش پیدا کرده بنابراین کارانه ها هم کاهش پیدا کرده است و فوق العاده ویژه را برای جبران این مورد تعیین کرده اند و پیگیر پرداخت آن هم هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه حدود ۱۴۴ هزار پرستار در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور و ۶۰ هزار پرستار در بخش های غیردولتی داریم اظهار داشت: ۶۵ درصد از نیروهای نظام سلامت را پرستاران می سازند. وی در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده در خصوص عضویت وی در هیأت مدیره آوای سلامت اظهار داشت: خانه پرستار گفته بود که حضرتی عضو هیأت مدیره آوای سلامت است؛ در سال ۹۶ به این علت که هیأت مدیره آوای سلامت عضو شده بود و کسی جایگزین نشده و چک ها مانده بود و اگر چک ها امضا نمی شد، حقوق پرستاران به تعویق می افتاد و این جایز نبود، قبول کردم که حدود سه یا چهار ماه مسئولیت داشته باشیم تا فرد جدیدی جایگزین شود. وی افزود: نمی دانم خانه پرستار چه سودی از این مورد می برد که تابحال چند بار اعلام نموده معاون پرستاری عضو هیأت مدیره آوای سلامت است. اصلاً این طور نیست و من عضو نیستم و فقط سه یا چهار ماه عضو بودم که دلیل آن هم بیان شد. نظارت کامل بر پرستاران شرکتی آوای سلامت داریم و مشکلات آنها هم کامل بررسی می شود. معاون پرستاری وزیر بهداشت به خدمات مراقبت در منزل در دوران کرونا به بیماران اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۵ هزار خانواده در دوران کرونا تحت پوشش خدمات مراقبت در منزل قرار گرفتند؛ ضمن اینکه مبحث پوشش خدمات مراقبت در منزل در شورایعالی بیمه در حال پیگیری است. وی ضمن اشاره به صدمه های روحی روانی پرستاران در دوران کرونایی اضافه کرد: مشاوره مجانی روانی به پرستاران در دانشگاه های علوم پزشکی عرضه می شود. حضرتی تصریح کرد: نرم اشتغال و فعالیت پرستاری در مراکز درمانی ما ۱.۱ است و باید این عدد به ۲.۲ برسد. همینطور برنامه ریزی توانمند سازی ۵ هزار پرستار برای فعالیت در بخش آی سی یو عمومی و تخصصی صورت گرفته است. وی ضمن اشاره به تمدید فعالیت طرح کادر پرستاری از ۲۴ ماه به ۳۶ ماه، تصریح کرد: پرداخت معوقات به پرستاران به ۴ ماه کاهش یافته است.


منبع:

1399/09/30
13:59:13
5.0 / 5
789
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت