یك متخصص ویروس شناسی عنوان كرد؛

افزایش قدرت انتقال و سرایت پذیری ویروس كرونا

افزایش قدرت انتقال و سرایت پذیری ویروس كرونا

به گزارش خود درمانی یک متخصص ویروس شناسی، اظهار داشت: آخرین یافته در مورد ژن کووید ۱۹، نشان از افزایش قدرت انتقال و سرایت پذیری ویروس دارد.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، مریم واعظ جلالی، ضمن اشاره به مهم ترین تغییرات ویروس کرونا از آغاز شیوع تا به امروز، اظهار نمود: این تغییرات صرفاً با ژنتیک ویروس مرتبط می باشد و ربطی به عملکرد حیات ویروس ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به اینکه جهت بررسی تغییرات ویروس، دسترسی به آزمایشگاه های سطح سه، مطالعات و آزمایش های فراوان لزوم دارد، اضافه کرد: کرونا ویروس، ویروس خاصی است که باید در سطوح بالای ایمنی و در آزمایشگاههای مجهز بررسی شود.
به گفته این متخصص ویروس شناسی پزشکی، آخرین یافته درمورد این ویروس و ژنتیک آن نشان از افزایش قدرت سرایت پذیری و انتقال دارد.
وی تصریح کرد: ویروس کووید ۱۹ برای افزایش قدرت انتقال، میزان پروتئین های خویش را هم افزایش داده است.
واعظ جلالی با اشاره به اینکه کرونا ویروس جدید همانند سایر ویروس ها، میل شدیدی به بقا در طبیعت دارد، اضافه کرد: تحقیقات مبین این مهم می باشد که احیانا تعداد پروتئین های گیرنده سلولی که در سطح ویروس پراکنده شده است به مراتب از روزهای اول شیوع تا به امروز بیشتر و قویتر شده، به عقیده محققان بسته شدن راه های ورودی انتقال ویروس به کمک ماسک و افزایش رعایت فاصله فیزیکی، فرصت جولان و سرایت پذیری را محدود تر کرده ازاین رو ویروس ترجیح می دهد اگر چنانچه وارد بدن فردی می شود با قدرت سرایت پذیری بیشتری عمل کند.
وی اظهار داشت: در میزان سرایت پذیری کرونا ویروسی که در حال چرخش است تغییراتی بوجود آمده اما این تغییرات، تغییراتی نیست که منجر به تغییرات عملکردی و تغییر نوع بیماری ناشی از عفونت ویروسی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: تنها چیزی که درباره ویروس تغییر کرده، قدرت انتقال و سرایت پذیری است که این تغییر هم در جهت تقویت انتقال است تا ویروس فرصت داشته باشد بهتر و موثرتر به حیات خود ادامه دهد.
واعظ جلالی با اشاره به اینکه به علت شیوع گسترده و همه گیری بیماری کرونا، افراد با شرایط و پاسخ ایمنی مختلف در مقابل این ویروس واکنش نشان می دهند، اضافه کرد: بیماری زمینه ای، عفونت های مختلف و سایر بیمارها بر عملکرد ویروس اثرگذار است، ازاین رو همه مبتلایان یک نشانه و علامت واحد را تجربه نمی کنند.
وی اظهار داشت: نمی توان ادعا کرد حجم بالای تغییرات و تنوع عوارض کرونا در بیماران، همگی در ارتباط با ویروس می باشد چون که این ویروس ویروسی نیست که مدت ها در بدن بیمار بماند و بتواند چهره بیماری را عوض کند. در نتیجه می توان گفت بیشترعوارض و نشانه های بیماری، که در افراد مختلف، متفاوت گزارش شده است در ارتباط با پاسخ سیستم ایمنی افراد است.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه برخلاف ویروس عامل بیماری ایدز یا هپاتیت B، ویروس کووید ۱۹ نمی تواند سالها در بدن شخص باقی بماند ومدت زمان ماندگاری آن در بدن افراد کوتاه است افزود: ویروس کرونا نمی تواند عفونت دائم ایجاد نماید واین ویروس، ویروسی است که پس از مدتی از بدن حذف می شود.
به گفته این متخصص ویروس شناسی پزشکی، این مورد که چه عواملی به حذف و یا به بقای ویروس کمک می نماید، احتیاج به انجام آزمایش های مداوم در آزمایشگاه دارد و قطعا نمی توان در سطح بدن میزبان تغییرات کشنده کرونا را بررسی کرد.

متخصص ویروس شناسی پزشکی دانشگاه ضمن اشاره به اینکه تحقیقات مبین این مورد است که بررسی تغییرات ویروس با دستکاری پروتئینی سطحی ویروس امکانپذیر خواهد بود، تصریح کرد: ویروس های جدیدی که پروتئین سطحی آنها تغییر می کند را باید به سلول زنده تزریق کرد تا متوجه شویم رفتار ویروس در سطح سلول زنده چه تغییراتی خواهد نمود یا مثلا در مدل تکثیر، ورود و یا تولید نسل های آینده ویروس تغییراتی ایجاد می شود یا خیر.
واعظ جلالی با اشاره به اینکه انجام تحقیقات مستمر در محیط آزمایشگاهی محققان را به واکسن و داروی موثر در درمان کرونا نزدیک می کند اظهار داشت: بررسی نحوه تکثیر و تغییرات ویروس در محیط آزمایشگاهی امکانپذیر است.
وی ضمن اشاره به اینکه جمعیت بالایی از ویروس وارد بدن شخص مبتلا به کرونا می شود وتکثیرپیدا می کند، تصریح کرد: امکان دارد در این جریان برخی از ویروس ها تغییر کنند و این تغییر منجر به از بین رفتنشان شود ولی اگر چنانچه ویروس تغییر نکند، ویروس ها تکثیر و واکنش های دیگری از خود نشان خواهد داد.
واعظ جلالی درپاسخ به این سؤال که آیا کرونا توانایی دستکاری ژنتیکی سلول های بدن میزبان را دارد یاخیر هم اظهار داشت: باتوجه به این که ماندگاری ویروس کرونا در بدن موقتی و کوتاه مدت است ازاین رو این ویروس نمی تواند با دستکاری سلول نقشی در سرطانی کردن سلول داشته باشد، مثلا ویروس هپاتیت Bبا تغییراتی که در ساختار سلول های کبدی بوجود می آورد می تواند امکان مبتلا شدن به سرطان کبد در فرد مبتلا را بالا ببرد.
وی تصریح کرد: ویروس های توانمند می توانند سلول های بدن میزبان را تحت کنترل قرار دهند، ویروس هایی می توانند سبب تغییر در رفتاردر سلول شوند و عملکرد سلول را تغییر دهند که غالبا عفونت های پایدار هم ایجاد کنند، این ویروس ها مدام در حالت کنش و واکنش هستند و ازاین رو یادمی گیرند که چگونه رفتارکنند که هم خودشان زنده بمانند و هم سلول بدن میزبان را دستکاری کرده ولی زنده نگه دارند.
این متخصص ویروس شناسی پزشکی، خاطرنشان کرد: ویروس هایی که تغییرات ژنتیکی در بدن شخص ایجاد می کنند، تغییرات آنها ادامه دار بوده و عملکرد سلول را تحت کنترل خود در می آورد و در نهایت هم رفتار سلول تغییر می کند.
وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا عفونتی کوتاه مدت است، تصریح کرد: از کرونا بعنوان ویروس و عفونتی کوتاه مدت این توقع را نداریم که قابلیتی داشته باشد که سلول های بدن را تا مدتها تحت تأثیر قرار دهد.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، عوارضی همانند اختلالات خواب، تغییر رفتار جنسی و یا ریزش موی فرد مبتلا به کرونا می تواند صرفاً یکی از عوارض بیماری باشد نه ماهیت ویروس.
وی اضافه کرد: این نشانه ها، عارضه های غیرمستقیم ویروس و واکنش سیستم ایمنی میزبان به کروناست چون که خود ویروس نمی تواند مرکز خواب و یا رفتار جنسی را در مغز کنترل کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ زمانیکه وارد بدن می شود به جهت اینکه اندام های اختصاصی مورد نظر خویش را بهتر آلوده کند، به میزان قابل توجهی تکثیرمی شود، توضیح داد: بدن برای دفاع خود در مقابل ویروسها موادی را می سازد که منجر به بروز علائم بیماری ناشی از ویروس می شود. به صورت مثال زمانیکه به ویروسی همانند آنفولانزا مبتلا می شویم در ابتدا بدن درد داریم، بی اشتها و یا خسته هستیم و یا برخی علایم دیگر را تجربه می نماییم، ماهیت ویروس بروز هیچ کدام از این علایم نیست بلکه بدن به محض ورود ویروس به سلول، برای حفاظت خود و سایر اندام ها ماده ای تحت عنوان اینترفرون ترشح می کند، این ماده سبب می شود که احساس خستگی و بی حالی داشته باشیم، ازاین رو این سیستم ایمنی بدن است که در مواجه با ویروس واکنشی اینچنینی از خود نشان داده است.
وی افزود: بدین سان می توان گفت خیلی از علایم در کرونا ویروس هم، علت مستقیم ویروس نیست بلکه صرفاً ویروس مکانیسم های مختلف دفاعی بدن را روشن می کند.
واعظ جلالی ضمن اشاره به این که خیلی از اپیدمی های نوظهور و جدید ویروسی، بین انسان و حیوان مشترک هستند اظهار داشت: خانواده کرونا ویروس ها توانمندی فوق العاده ای برای انعطاف با میزبان خود دارند، به این مفهوم که زمانیکه از یک میزبان به میزبان دیگری جهش پیدا می کنند خویش را با شرایط تطبیق می دهند.
وی تصریح کرد: ویروس کرونا ابزاری در اختیار دارد که به صورت مشترک در بدن حیوان و انسان می تواند به ادامه حیات بپردازد.
عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به این که محققان نسبت به شیوع بیماری نوظهوری از خانواده کرونا ویروس در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ اخطار داده بودند اظهار داشت: طی مطالعات پیشبینی شده بود که این ویروس توسط خفاش ها به انسان منتقل خواهد شد که نتیجه آن نیزایجاد پاندمی اخیر از بیماری است که ضمن همه گیری بالا در بعضی موارد کشنده هم است.
وی با اشاره به اینکه احتمال ضعیفی برای دست ساز بودن این ویروس وجود دارد، تصریح کرد: بر مبنای مطالعات پیشین بنظر میرسد این ویروس بر اثر روال طبیعی زندگی خود و توانمندی زندگی در میزبانهای مختلف وارد جامعه انسانی شده است همانطور که در گذشته نسبت به آن هشدارهایی داده شده بود ازاین رو احتمال دست ساز بودن این ویروس حدودا صفر است.

1399/09/24
14:01:16
5.0 / 5
1066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت