معاون وزیر بهداشت:

مقالات علمی باید مشكلات جامعه و مردم را حل كند

مقالات علمی باید مشكلات جامعه و مردم را حل كند

به گزارش خود درمانی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: در حوزه بهداشت و درمان، مقاله ای كه در حل مشكلات حوزه سلامت جامعه موثر نباشد ارزشی ندارد و باید مقالات علمی مشكلات جامعه و مردم را حل كند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، رضا ملک زاده ظهر پنجشنبه در نشست اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اهمیت بحث آموزش در دانشگاه ها اظهار نمود: زمانی می توانیم محققین و اساتید برجسته داشته باشیم که آموزش مطلوب و استاندارد را بتوانیم در دانشگاه ها ارائه دهیم.
وی تصریح کرد: یکی از سرمایه های اصلی و مهم در هر جامعه ای نیروی انسانی آن جامعه است که باید بتوانیم در جهت حفظ و حمایت نیروهای بااستعداد که سرمایه هر بخشی هستند تلاش نماییم. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بالاترین آمار سرطان معده در میان مردم استان اردبیل آگاهی داد و اظهار داشت: متأسفانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵۰ نفر مبتلا به سرطان معده در اردبیل گزارش شده است که به نسبت کشور این آمار بسیار بالا است. ملک زاده با اشاره به اینکه از از ۲۰ سال پیش مطالعات و تحقیقات پزشکی در مورد این بیماری در اردبیل شروع شده است، اظهار داشت: با آنکه این تحقیقات منجر به تدوین برنامه پیشگیری شده ولی هنوز به مرحله پیش گیری از طریق غربالگری نرسیده ایم. وی افزود: هم اکنون ۲۱ هزار نفر از استان اردبیل در معرض بیماری سرطان معده است و با عنایت به این که سرطان معده قابل پیشگیری بوده امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اجرای برنامه ها بتواند این بیماری را کنترل و چاره مناسبی نیز احصا کند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تهیه و چاپ مقالات گوناگون در طول سال در دانشگاه ها اضافه کرد: امسال از نظر مقاله نویسی در دنیا رتبه ۱۵ و در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داریم اما باید اهداف خود در تهیه و انتشار مقاله را به سمت حل مشکلات جامعه و مردم سوق دهیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و درمان، مقاله ای که در حل مشکلات حوزه سلامت جامعه مؤثر نباشد ارزشی ندارد تصریح کرد: بعنوان مثال در شاخص هایی مثل مرگ زودرس، سکته های قلبی و مغزی، سوانح و تصادفات و مشکلات روانشناختی بعنوان فاکتورهای مهم جامعه ما باید تحقیق صورت گرفته و در جهت حل این معضلات و بیماری ها اقدام نمود.

وی اظهار نمود: ۵۰ درصد علت مرگ و میر و ناتوانی در کشور سکته های قلبی و مغزی هستند که ۸۰ درصد آن با کنترل فشار خون و چربی خون و تغییر در سبک زندگی و داشتن زندگی سالم قابل پیشگیری است.
داروها در طب سنتی حتما باید با روش علمی و مؤثر تجویز شود
ملک زاده از فوت سالانه ۱۷ هزار نفر در کشور بر اثر سوانح آگاهی داد و اظهار داشت: بر اثر این حوادث و سوانح سالانه ۲۰۰ هزار نفر زخمی و ۱۰۰ هزار نفر گرفتار معلولیت می شوند و نیز برمبنای مطالعات انجام شده ۳۰ درصد مردم گرفتار مشکلات روحی و روانی هستند بدین سبب دانشگاه ها باید با تشکیل تیم هایی متشکل از اساتید بالینی و علمی در جهت حل این مشکلات اصلی تلاش کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه از ۵ هزار شرکت دانش بنیان کشور فقط ۶۰۰ شرکت مربوط به حوزه سلامت است اظهار نمود: ایجاد آزمایشگاه جامع تحقیقات، کتابخانه دیجیتال، مراکز تحقیقاتی درباره هوش مصنوعی و ژن درمانی بسیار مهمست و باید نگاه به آینده همیشه در سرلوحه کارهای دانشگاه ها بوده و در این راستا مراکز تحقیقاتی بیشتر روی این موضوعات تمرکز داشته باشند.
ملک زاده با اشاره به نقش مهم رشته های مختلف در زمینه تحقیقات به خصوص پرستاران اظهار داشت: یکی از فعال ترین بخش ها در پژوهش، بخش پرستاری است و دانشگاه ها می توانند در پرستاری پژوهشی فعالیت کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از برخی مدعیان طب سنتی و گیاهی در درمان بیماری ها مثل کرونا اظهار نمود: طب سنتی قسمتی از علم پزشکی است که از سالیان دور نقش مهمی در درمان و مراقبت از بیماری ها داشته است اما داروها در این عرصه حتما باید با روش علمی و مؤثر تجویز شوند.


منبع:

1399/07/26
13:55:32
5.0 / 5
1477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت