رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه:

شرایط مناسب برای برگزاری نماز جمعه با رعایت پروتكل ها

شرایط مناسب برای برگزاری نماز جمعه با رعایت پروتكل ها

به گزارش خود درمانی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اعلان اینكه اظهار داشت: باتوجه به خاصیت های مصلی و سقف بسیار مرتفع و گردش هوا بنظر می رسد آمادگی برای برگزاری نماز جمعه وجود دارد، اظهار داشت: هم اكنون از نظر ما شرایط برای برگزاری نماز جمعه برقرار است. هرچند كه تصمیم ستاد برای ما حجت شرعی است.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری در نشست با وزیر بهداشت اظهار داشت: خدا را شاکریم که با لطفش و با مجاهدت های افراد حوزه سلامت افتخارات زیادی در حوزه مقابله با کرونا نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است. از خصوصیت های مسیر طی شده در مبارزه با کرونا این بود که دو مناسبت بسیار حساس را طی کردیم که در هر دو هم توانستیم به الگوهای تازه ای دست پیدا نماییم.
وی ادامه داد: هم در ماه مبارک رمضان و هم در مراسم محرم این صورت گرفت. واقعا حوزه دین و مجموعه های دینی از جهت نظم و انضباط و برگزاری مراسم، به صورت متفاوت حاضر شدند و با عنایت پروردگار و همت مومنان با کمترین دغدغه ها مراسم ها برگزار گردید. هم اکنون به لطف خداوند شرایطی داریم که مشاهده می شود حوزه دین و رفتارهای مومنان پیشگام است و به شکلی الگو و نمونه به حساب می آید.
وی افزود: در ابتدای جریان کرونا وقتی می خواستیم تصمیم بگیریم که نماز جمعه برگزار نشود، خیلی سخت گذشت. به هر حال ۴۰ سال بدون وقفه نماز جمعه داشتیم و در میان برنامه ها و مناسک، نماز جمعه از جهت برکات و تاکید شرعی اش بی نظیر است و از نظر اهمیت به مثابه حج است. نمازهای جمعه یکی از برکات و ارکان نظام اسلامی است. به هر حال تصمیم گیری برای این که مدتی نماز جمعه برگزار نشود، تصمیم سختی بود.
حاج علی اکبری با اشاره به اینکه در این راه طی شده هم همواره در انجام این وظیفه شرعی از عنایت کامل رهبر انقلاب اسلامی برخوردار بودیم، اظهار داشت: به صورتی که مقام معظم رهبری بار سنگینی که در هفته های ابتدایی بوجود آمده بود را از دوش همه برداشتند و در راه هم به همین صورت بود.
وی ادامه داد: هم اکنون روال مشخصی برای برگزاری نمازهای جماعت وجود دارد و طبق قاعده ای که ستاد کرونا اعلام نموده، با رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت ها، برگزار می گردند. در حوزه مساجد و برگزاری نمازهای جماعت هم اکنون مشکلی وجود ندارد. نماز جماعت در مساجد با رعایت حداکثری دستورالعمل های بهداشتی به صورت منظم برپا می شود و نظارت ها هم به خوبی صورت می گیرد. در مورد نماز جمعه وضعیت متفاوت می باشد. امیدواریم بتوانیم تصمیمات مناسبی در این حوزه داشته باشیم.
حاج علی اکبری با اشاره به اینکه به نظر می آید که کمترین ریسک و مخاطره را در نماز جمعه داریم، اظهار داشت: نماز جمعه کاملا قابل کنترل است. هم اکنون پس از محرم و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، توجیحی برای عدم برگزاری نماز جمعه وجود ندارد. در عین حال بی انضباطی هم تابحال وجود نداشته است. مردم هم خودشان بسیار رعایت می کنند. شرایط فعلی اقتضا می کند که با دستور ستاد ملی کرونا که نماز جمعه را برگزار نماییم و الان وقت این است که وضعیت قرمز و سفید شهرها برای نماز جمعه برداریم. حالا در اغلب کشور در شهرهای کوچک نماز جمعه برگزار می شود، اما در شهرهای بزرگ وجود ندارد. برای تهران پیش از این یک کمیته تشکیل شده و تمام جوانب کار را سنجیده اند و تا نزدیکی برگزاری نماز جمعه هم رفتیم، اما ملاحظاتی مطرح و وضعیت تهران بد شد که ناچار شدیم و باردیگر اعلام تعطیلی کردیم.
وی تصریح کرد: حتی در مصلی با خصوصیت هایی که مصلی دارد؛ یعنی سقف بسیار مرتفع و امکان گردش هوا و کنترل ورودی ها، به نظر می آید که کاملا آماده است. هم اکنون از نظر ما شرایط فراهم است. هرچند که تصمیم ستاد برای ما حجت شرعی است. عرض ما این است که نهاد و ستادهای نماز جمعه در کشور آمادگی کامل دارند که با رعایت موازین مورد نظر ستاد کرونا، نماز جمعه را داشته باشیم.
منبع:

1399/06/26
11:19:37
5.0 / 5
1863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت