در گفت وگو با خود درمانی اعلام شد:

ممنوعیت فروش دارو در داروخانه اینترنتی

ممنوعیت فروش دارو در داروخانه اینترنتی

خود درمانی: مدیران معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نحوه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت فروشگاه های اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی و داروخانه های آنلاین را تشریح كردند.


دكتر ندا رونده مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراكی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا در رابطه گسترش فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در فروشگاه های اینترنتی، با اشاره به اینكه این فروشگاه ها مجوز خودرا از مركز توسعه تجارت الكترونیك دریافت می كنند، عنوان كرد: نظارت بر عملكرد و اعتبار محصولات این فروشگاه ها نیز بر عهده همین مركز توسعه تجارت الكترونیك است.
وی با اشاره به اینكه وظیفه بازرسان معاونت غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشكی بازرسی از سطوح عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی است، عنوان كرد: با این وجود در صورتی كه تخلفی از طرف فروشگاه های اینترنتی از قبیل فروش كالای تقلبی، تاریخ گذشته و یا غیرمجاز از طرف شهروندان به كارشناسان ما گزارش شود، با همكاری پلیس فتا و سایر مراجع قضایی شكایت را پیگیری می نماییم.
وی با اشاره به سایر اقدامات معاونت غذا و دارو برای ارتقای سلامت عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی، اضافه كرد: جهت آشنایی بیشتر كاركنان فروشگاه های اینترنتی با قوانین فروش، دوره های مختلف آموزشی برگزار كرده و در این دوره ها كارشناسان، فروشندگان و خصوصاً انباردارها را با اصالت كالا آشنا می نماییم، همین طور طی این دوره ها بر توجه و دقت به اصالت و تاریخ مصرف كالای موجود در فروشگاه ها تاكید می شود.
ضرورت توجه به نماد اعتماد الكترونیك فروشگاه های اینترنتی
دكتر رونده همین طور خطاب به شهروندان سفارش كرد: هنگام خرید كالای آرایشی و بهداشتی یا هر كالای دیگر از فروشگاه اینترنتی به وجود نماد اعتماد الكترونیك در سایت توجه داشته باشند و اگر كالایی كه به دستشان رسید مشكلی از قبیل تقلبی بودن، تاریخ گذشته بودن یا هرگونه اشكال در شكل ظاهری داشت با كارشناسان واحد آرایشی و بهداشتی معاونت های غذا ودارو دانشگاه های علوم پزشكی تحت پوشش خود در بین بگذارند.
ممنوعیت فروش دارو در داروخانه های آنلاین
همچنین دكتر سهیلا عبدلی، سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه های دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اصطلاح «داروخانه اینترنتی» كه اخیرا رواج یافته، اظهار نمود: عبارت دقیق مجوزهایی كه ما تحت عنوان داروخانه اینترنی صادر می نماییم "فروش اینترنتی فرآورده های سلامت غیردارویی" است و شهروندان باید توجه نمایند كه نباید هیچ گونه دارویی در داروخانه اینترنتی به فروش برسد.
وی با اشاره به محصولات مجاز برای فروش در داروخانه های اینترنتی، افزود: محصولات آرایشی و بهداشتی، مكمل های تغذیه ای و ورزشی، شیر خشك، گیاهان دارویی به صورت فرآوری نشده، دمنوش، فرآورده های طبیعی و سنتی حاوی گیاهان دارویی و ملزومات مصرفی پزشكی همچون كالاهای مجاز به فروش در داروخانه اینترنتی هستند.
نحوه تاسیس داروخانه اینترنتی
دكتر عبدلی در ارتباط با مراحل تاسیس داروخانه اینترنتی، عنوان كرد: موسس با در دست داشتن پروانه تاسیس و پروانه مسئول فنی داروخانه به معاونت غذا و دارو دانشگاه بازگشت می كند و اگر امتیاز ارزشیابی داروخانه بالای750 باشد با رعایت شرایط، مجاز به راه اندازی وب سایت با تائید معاونت می باشد. همین طور موسس موظف به مراجعه به مركز توسعه تجارت الكترونیك و دریافت نماد اعتماد الكترونیك می شود و سایر تعهدها از قبیل تعهد نامه موسس، تعهد نامه مسئول فنی و گواهی امضا نیز در معاونت ستاندن می شود.
نحوه برخورد با تخلفات داروخانه های آنلاین
سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه های معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اضافه كرد: درج تبلیغات گمراه كننده محصولات و تخلف در ارسال از قبیل ایجاد واسطه از تخلفات مهم داروخانه اینترنتی است كه بطور مداوم توسط كارشناسان رصد شده و در صوت مشاهده سریعا با متخلف برخورد قانونی صورت می گیرد.
وی تذكر شفاهی، تذكر كتبی، تعلیق یا لغو مجوز را از جرائم تخلفات دانست و در مرحله آخر با عنایت به نوع تخلف ارجاع پرونده به مراجع ذی صلاح را از تبعات قانون گریزی عنوان نمود.
دكتر عبدلی با تاكید به شهروندان اظهار داشت: همواره دقت داشته باشید كه سایت داروخانه اینترنتی دارای نماد اعتماد الكترونیك بوده و آدرس و شماره تلفن داروخانه، اسم موسس و مسئول فنی نشانی پست الكترونیك و مجوز فروش در سایت درج شده باشد.
وی در اختتام اشاره كرد: حالا حدود 25 داروخانه اینترنتی تحت نظارت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مشغول به فعالیت هستند با اینكه فعالیتشان به صورت مداوم رصد می شود اما اگر شهروندان تخلفی مشاهده نمودند با شماره 88874508 تماس بگیرند.
منبع:

1398/06/20
13:02:22
5.0 / 5
4409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت