مصرف آنتی بیوتیك ها در كودكان چاق كننده است

مصرف آنتی بیوتیك ها در كودكان چاق كننده است

خود درمانی: مصرف آنتی بیوتیك ها و داروهای ضد اسید معده (آنتی اسیدها) در دوران كودكی خطر مبتلا شدن به چاقی را بالا می برد.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، نتایج آزمایشات جدید نشان داده است كودكانی كه قبل از دو سالگی با آنتی بیوتیك تحت درمان قرار بگیرند بیشتر احتمال دارد در اواخر دوران كودكی به چاقی مبتلا شوند.

محققان آمریكایی در ارزیابی تاثیر درمان های رایج برای مقابله با عفونت اظهار داشتند: مختل ساختن عملكرد باكتری ها در روده می تواند تاثیرات طولانی مدتی بر روند سوخت و ساز بدن كودكان داشته باشد و به روند افزایش وزن آنان منجر شود.

این بررسی ها نشان داد نوزادانی كه داروهای آنتی بیوتیك دریافت كرده اند ۲۶ درصد بیشتر احتمال دارد در دوران كودكی دچار اضافه وزن شوند.

همچنین گروهی دیگر از محققان اظهار داشتند: مطالعه انجام گرفته كامل نیست و با محدودیت هایی روبرو بوده است. به صورت مثال، كودكان خانواده های با سطح فرهنگی پایین بیشتر دچار چاقی می شوند و قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند خطر مبتلا شدن به عفونت را افزایش دهد.

هرچند از آنجاییكه چاقی در دوران كودكی و افراط در مصرف آنتی بیوتیك ها در خیلی از كشورهای توسعه یافته به نقطه بحرانی رسیده است، بررسی بیشتر روی یافته های بدست آمده حائز اهمیت می باشد.

در این بررسی مصرف داروهای آنتی بیوتیك و داروهای ضد اسید معده در دوران نوزادی و تاثیر آن در مبتلا شدن به چاقی در اواخر دوران كودكی مورد ارزیابی قرار گرفت. متخصصان سوابق پزشكی بیشتر از ۳۳۳ هزار نوزاد را در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ میلادی ارزیابی كرده و در نهایت مشخص شد كه نزدیك به سه چهارم از آنان آنتی بیوتیك دریافت كرده اند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به قول محققان ۴۶ هزار و ۹۹۳ نفر از این كودكان در سن سه سالگی به چاقی دچار شدند كه از میان آن ها ۹۶۲۸ نفر هیچ نوع داروی ضد اسید معده و آنتی بیوتیك دریافت نكرده بودند.
1397/08/09
20:50:58
5.0 / 5
4929
تگهای خبر: آزمایش , پزشك , چاقی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت