نظارت ۴گانه بر ممنوعیت فروش سیگار، رصد كامل شبكه دخانیات از آبان

نظارت ۴گانه بر ممنوعیت فروش سیگار، رصد كامل شبكه دخانیات از آبان

خود درمانی: رییس مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات از امكان رصد كامل شبكه تولید و واردات محصولات دخانی از آبان ماه سال جاری اطلاع داد.


علی اصغر رمزی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: برپایه سامانه ای بر خط از ابتدای آبان ماه سال جاری تمامی شبكه تولید و واردات محصولات دخانی قابل رصد و رهگیری است. مساله ای كه برپایه ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز مدنظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به این كه سه مرحله از بهره برداری سامانه جامع تجارت به سرانجام رسیده و دو مرحله از آن به منظور بهره برداری كامل باقی مانده است، اظهار نمود: ثبت سفارش و واردات تنها با استفاده از سامانه با شناسه كالا، ثبت تولید توسط تولید كنندگان سیگار و نقل و انتقال از تولید كننده به توزیع كننده كشوری سه مرحله ای است كه تابحال در ارتباط با این سامانه به مرحله اجرا در آمده و تنها دو مرحله مربوط به ورود توزیع كنندگان استانی و ورود خرده فروشان در جهت بهره برداری كامل این سامانه باقی مانده است.

رییس مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات در بخش دیگری از این گفت وگو به قانون جامع مبارزه با دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵ اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه این قانون فروش سیگار به صورت نخی به افراد دارای كمتر از ۱۸ سال ممنوع می باشد اما متاسفانه این قانون در مقاطع زمانی مختلف با روندهای گوناگونی اجرایی و همین مساله سبب شده تا سیاست واحد و پیگیرانه ای در این رابطه وجود نداشته باشد.

رمزی ادامه داد: براین اساس فروش سیگار به صورت نخی و هم فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع می باشد، چراكه باعث اشاعه مصرف سیگار بخصوص در قشر نوجوان و جوان می گردد.

وی با بیان این كه بازرسان سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان، بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها، بازرسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و هم بازرسان سه اتحادیه (اتحادیه خواربارفروشان، سوپرماركت داران و سقط فروشان) مكلف هستند بر فروش سیگار نظارت كنند، اظهار داشت: در صورت مشاهده فروش سیگار به صورت نخی و یا به افراد كمتر از ۱۸ سال این مورد بعنوان قاچاق تلقی شده و برپایه قانون با آنها برخورد می گردد.

رییس مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات همینطور با اشاره مجدد به قانون جامع مبارزه با قاچاق دخانیات اظهار داشت: در این قانون اشاره شده است كه عرضه كنندگان سیگار باید مجوزهای لازم را داشته باشند متاسفانه در ارتباط با این مورد هم تا سال ۱۳۹۳ به صورت جدی ورود نشد، اما از سه سال قبل تابحال و با انجام جلسات مختلف ضوابط خرده فروشی محصولات دخانی تدوین و اجرای آن در دستور كار قرار گرفت.

وی ادامه داد: تا به امروز ۳۵ واحد خرده فروشی مجوز فروش محصولات دخانی را در سراسر كشور را دریافت كردند و با استفاده از سه اتحادیه خواربارفروشان، سوپرماركت داران و سقط فروشان اقدام به دریافت مجوزهای لازم می كنند.

به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، قانون جامع مبارزه با دخانیات در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید و دو مبحث فروش سیگار به صورت نخی و فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال در آن بعنوان ممنوعیت فروش اشاره شد مساله ای كه تابحال به صورت جدی توسط مراجع نظارتی نسبت به آن اقدام نشده و طبق گفته رییس مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات در سال ۱۳۹۷ با این دو مبحث به صورت جدی برخورد می گردد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف توسط خرده فروشان برپایه قوانین اعمال رای خواهد شد.
1397/02/01
12:57:20
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت