در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

نقش داروسازان در تامین سلامت جامعه و تولید كالای ایرانی

نقش داروسازان در تامین سلامت جامعه و تولید كالای ایرانی

خود درمانی: رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران با اشاره به شعار امسال در خصوص پشتیبانی از كالاهای ایرانی، درمورد نقش داروسازان در تحقق این شعار اظهار داشت: داروسازان، محل اتصال دانش، تجربه و اراده ملی و صنفی با فنآوری های نوینی هستند كه گام به گام به خلق و توسعه داروی ایرانی منتهی می گردد.


حمید خیری در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: نقش داروسازان در تامین سلامت جامعه و تولید كالای ایرانی غیرقابل انكار است و به واقع مصداق عینی برای اقتصاد مقاومتی هستند و واقعا جای مباهات و افتخار دارد كه این حوزه در كشور ما تا این حد توسعه یافته است كه بتوانیم بدون اغراق ادعا نماییم بیش از ۹۶ درصد داروی مورد مصرف مردم را خودمان تولید می نماییم و امیدواریم این مسیر هر روز با شتاب بیشتری پیموده شود و بتوانیم سهم دارو در سبد صادراتی كشور را هم بهبود بخشیم.

وی با اشاره به این مورد كه داروسازان برای افزایش ضریب بازدهی خود در مسیر پشتیبانی از تولید داخل، از وزارت بهداشت چشم یاری و كمك دارند، تصریح كرد: هم اكنون ظرفیت های متعددی از داروسازان ایرانی هنوز مورد بهره بردای كامل قرار نگرفته است و ما از وزارت بهداشت توقع داریم كه پناه و پشتیبان داروسازان باشد و ریل گذاری ها برای سال جاری را به گونه ای صورت دهد كه فضا برای فعالیت داروسازان باز و گسترده تر شود.

خیری ادامه داد: هدف اصلی، بهبود دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت است و در این مسیر شكی وجود ندارد كه باید ارتقای توانمندی های داروسازان در عرضه خدمات دارویی و آموزش های پیشگیرانه مورد توجه قرار گیرد و طبیعی است كه بگوییم برای دستیابی به این هدف، رفع مشكلات صنفی داروسازان حائز اهمیت است.

وی اضافه كرد: اگر استمرار طرح تحول سلامت، گرفتار مباحث مالی و بودجه ای است باید به اتكای كلیه مطالعات بین المللی اذعان نماییم كه تنها راه كاهش هزینه ها در نظام سلامت، توجه به اصول پیشگیری و ترویج تفكر مراقبت های پیشگیرانه است و دنیا در این رابطه به صراحت اعلام داشته است كه در این مسیر، داروسازان بهترین كانال ارتباطی پیاده سازی این سیستم هستند.

رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران با گلایه از نگرش های ناقص نسبت به جامعه داروسازی كشور و برخی تصمیمات در حوزه سلامت و بهداشت و درمان، اظهار داشت: متاسفانه هنوز آن اتفاقی كه باید در بدنه بهداشت و درمان كشور رخ دهد تا موتور محركه چالش سازی ها از جامعه داروسازی دور شود، اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: سال پشتیبانی از تولید داخل، باید سال احترام به نیروی انسانی نخبه كشور باشد، سال توجه به رای و نظر تشكل های صنفی باشد، سال برنامه ریزی های پایدار و باثبات باشد، سال آینده نگری های مبتنی بر دانش و آگاهی باشد. باید در این سال از شعار زدگی و شتاب زدگی پرهیز شود. باید در این سال، واگذاری امور به انجمن ها و تشكل های صنفی كه كانون خردورزی و جمع آوری تجربه های چندین دهه بزرگان یك صنف هستند، از حالت شعاری، تشریفاتی و ظاهری خارج شده و دولتمردان نگرانی های تشكل ها را نه باعنوان انتقاد و اعتراض، بلكه میوه و ثمره دلسوزی ها و آینده نگری ها تعبیر كنند.
1397/01/16
21:00:20
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت