گفتگوی تفصیلی مهر؛

وضعیت قراردادهای رحم جایگزین، ردپای دلالان در فروش تخمك

وضعیت قراردادهای رحم جایگزین، ردپای دلالان در فروش تخمك

خود درمانی: رئیس مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، وضعیت قراردادهای رحم جایگزین و همینطور اهدای تخمك در كشورمان را شرح داد.دكتر محمدرضا صادقی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر، به ارزیابی وضعیت درمان های ناباروری در كشور پرداخت و اظهار داشت: درصدی از خانم ها به دلایل مختلف برای صاحب فرزند شدن مشكل رحمی دارند. كه این مشكل می تواند به علت مشكلات مادرزادی، بیماری های سیستمیك و...، باشد كه در نهایت حاملگی را برای آنها با مشكل همراه می كند. بطوریكه این حاملگی ها می تواند سلامت مادر و جنین را تهدید كند. همینطور خانم های مبتلا به سرطان های خاص كه می تواند بیماری آنها در زمان حاملگی عود كند، همچون زنانی هستند كه امكان مادر شدن با رحم خودشان مقدور نیست.
وی با تاكید بر این مورد كه اغلب این دسته از زنان قدرت باروری دارند ولی به لحاظ جسمانی امكان نگهداری جنین را ندارند، خاطرنشان كرد: حیات این گروه از مادران یا جنین آنها با حاملگی با مشكل مواجه خواهد شد.
صادقی با اشاره به این مورد اعلام نمود كه در مقابل زنانی وجود دارند كه برای مادر شدن، جنین تشكیل شده در خارج از رحم را متعلق به زوجی دیگر را بعنوان پذیرنده این نوع بارداری، اظهار داشت: جنین تشكیل شده در خارج از رحم حداكثر به مدت ۵ تا ۶ روز پس از لقاح امكان نگهداری دارد و باید به رحم فرد پذیرنده منتقل می گردد.
رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی(ابن سینا)، با اشاره به وضعیت فرد صاحب جنین، اظهارداشت: فرد دهنده رحم و پذیرنده می بایست حداقل ۹ ماه و شاید تا یك سال، در تماس با خانواده ای باشد كه از جنین آنها نگهداری می كند. این فرد، سختی دوران حاملگی را به جان می خرد و در عین حال، ممكن است علاقه ای هم بین این جنین و فرد حامل تولید شود.
صادقی با اشاره به مبحث رحم جایگزین برای صاحب فرزند شدن زوجینی كه با این قبیل مشكلات مواجهند، تصریح كرد: رحم جایگزین، ماحصل تلاش های ۳۰ سال قبل است و اینطور نیست كه به یكباره چنین ایده و شرایطی فراهم شده باشد. درطول ۳۰ سال قبل بخش عمده ای از نگرانی ها و چالش های در رابطه با آن برطرف شده است.
وی با بیان این مطلب كه دربسیاری از موارد این كار با استفاده از خود بستگان زوج صاحب جنین انجام می گردد و بنابراین نحوه انجام آن با مشكل كمی همراه است ادامه داد: امروز، گروه دیگری وارد این روند درمانیشده اند كه ورود این افراد می تواند دلایل متعددی همچون مشكلات مالی و اقتصادی باشد و بخواهند برای تامین هزینه های زندگی، جنین دیگری را در رحم خودش نگهداری كنند.
صادقی با تاكید بر تامین نیازهای مادی فرد پذیرنده جنین در رحم خود، خاطرنشان كرد: مبحث تامین هزینه های این كار، بر مبنای توافق طرفین صورت می گیرد و هیچ عدد و رقم دقیقی برای آن وجود ندارد كه بخواهیم اعلام نماییم. حتی در مواردی این كار توسط بستگان، مجانی انجام می گردد.

رئیس مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، با تاكید بر این مطلب كه ما تلاش می نماییم به این حوزه(توافق مالی) ورود نكنیم، اظهار داشت: در بعضی مواقع و تقاضای زوجین رجوع كننده به مركز، فرد پذیرنده جنین كه توسط این مركز به آنها معرفی می گردد.
صادقی با اشاره به انجام تمامی خدمات درمانی برای حاملگی با استفاده از رحم جایگزین در مركز فوق تخصصی ابن سینا، اضافه كرد: مهم ترین بحث در این بین، كارهای حقوقی مبحث است كه به صورت كامل انجام می گردد تا بعدا مشكلی برای طرفین تولید نشود.
وی با تاكید بر سلامت فرد پذیرنده جنین، خاطرنشان كرد: در ابتدا سلامت فرد از هر جهت بررسی می گردد تا بیماری خاصی نداشته باشد كه در دوران حاملگی برای جنین خطرساز شود. به دنبال آن، مشاوره های حقوقی عرضه می گردد تا وقتی فرد پذیرنده این وظیفه را قبول كرد، مسئولیت های خودش را بداند. بطوریكه، ادعای فرزندی یا داشتن حقی مرتبط با فرزند حاصل، مهم ترین موضوعی است كه در این مشاوره های به آن می پردازدیم.
صادقی ادامه داد: در واقع، انجام این كار برای طرفین، مستلزم عقد قراردادهای حقوقی است كه در دفاتر اسناد رسمی ثبت می گردد.
وی با اشاره به مشكل صدور شناسنامه برای نوزادان رحم جایگزین، اظهار داشت: بر مبنای قوانین اداره ثبت احوال و همینطور وزارت بهداشت، شناسنامه پس از زایمان به نام كسی صادر می گردد كه نوزاد را به دنیا آورده است. از همین رو، با مذاكراتی كه با اداره ثبت احوال و وزارت بهداشت انجام شده و با عرضه گواهی این مشكل برطرف شده و ثبت احوال شناسنامه را به نام زوجین دهنده جنین صادر می كند.
رئیس مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، در مورد حداقل و حداكثر هزینه رحم جایگزین، اظهارداشت: هیچ رقمی را نمی توان اعلام نمود و همه چیز بر مبنای توافق طرفین صورت می گیرد. اما، آنچه مسلم است، زوجین در ابتدا مبلغی را پرداخت می كنند و هزینه ای هم هر ماه در دوران حاملگی پرداخت می كنند و در نهایت، بخش عمده هزینه را در انتها دوران حاملگی و بعد از زایمان به فرد دهنده ی رحم پرداخت می كنند.
صادقی با بیان این مطلب كه ما در مركز ابن سینا دست واسطه ها را حذف كرده ایم، اظهار داشت: افرادی هستند كه در مناطق محروم به دنبال كسانی هستند كه مشكلات اقتصادی دارند و آنها را برای این كار معرفی می كنند كه در این بین، هزینه را به ۲ تا ۳ برابر اعلام می كنند و بخش عمده ای از آن را خود منتفع می كردند.
وی با اشاره به این مطلب كه متاسفانه مبحث واسطه ها و واسطه گری در استفاده ازرحم جایگزین در مراكز درمان ناباروری وجود دارد، اضافه كرد: مراكز درمان ناباروری، وظیفه عرضه خدمات پزشكی و مراقبت های دوران حاملگی را به زوجین متقاضی بر عهده دارند، حضور دلالان و واسطه ها در این میان، سبب تداخل در روند عرضه خدمت و گاها مشكلاتی برای زوجین و مراكز درمان ناباروری می گردد.
صادقی از صدور كارت ویزیت توسط برخی واسطه های رحم جایگزین تخمك و جنین اهدایی و توزیع آن در سطح جامعه بویژه مراكز درمانی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به اینكه به تعداد متقاضیان، عرضه كننده رحم جایگزین مناسب وجود ندارد، در نتیجه شاهد دلالی و حضور واسطه ها برای یافتن فرد مناسب ارائه كننده رحم برای متقاضیان هستیم.
وی با تاكید بر اینكه مسائل شرعی دررابطه با ارائه خدمت رحم جایگزین كاملا رعایت می شود، خاطرنشان كرد: در این خدمت درمانی ابتدا با استفاده از گامت زوج متقاضی خدمت، جنین در خارج از رحم تشكیل شده و حداكثر یك و یا دو جنین به رحم پذیرنده منتقل می گردد.
صادقی اشاره نمود در صورت عدم ارائه مشاورات لازم و عدم تكمیل مستندات قانونی در ارتباط با این مورد ممكن است منجر به بروز اختلاف و مشكلاتی بین دهنده و پذیرنده رحم در آینده گردد كه مسائل مالی همچون موارد عمده این اختلاف است.
وی اظهار داشت: در مركزدرمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا برای انجام این كار، بعد از جلسات مختلف مشاورات پزشكی و حقوقی، رضایت نامه های آگاهانه از طرفین گرفته می گردد. تا شاهد بروز مشكلات آتیبرای زوجین مشابه سایر آنچه در دیگر مراكز درمان ناباروری دیده می گردد نباشیم.
رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی(ابن سینا)، در ادامه به مبحث اهدای تخمك هم اشاره نمود و اضافه كرد: این كار هم مثل رحم جایگزین، از نظر تمامی مراجع معظم كاملا شرعی است. بر این اساس و با توجه روش های استاندارد و ضرورت حفظ محرمانگی و حفظ اسرار بیماران ما در مركز ابن سینا از سالیان پیش بانك جنین و تخمك برای زوجین كاندید اهداء تاسیس نموده ایم. در این روش، خانم های دارای مشكلات مختلف در استفاده از تخمك خود، برای مادر شدن از تخمك یا جنین اهدایی استفاده می نمایند.
صادقی با تاكید بر محرمانه ماندن اسرار كسی كه تخمك و یا جنین اهدا می كند، اظهار داشت: در این روش، زوجین برای صاحب فرزند شدن، با مركز طرف حساب هستند و اصلا فرد اهدا كننده را نمی بینند و نمی شناسند. و همینطور دهنده تخمك یا جنین هم هیچ اطلاعاتی از گیرنده نداشته و در آینده هم نخواهد داشت زیرا، شرایط در اهدای تخمك و جنین كاملا با رحم جایگزین تفاوت دارد.
وی با عنوان این مطلب كه هزینه دریافت تخمك ویا جنین اهدایی در مقایسه با دریافت همین خدمات در سایر كشورها بسیارناچیز است، اضافه كرد: پروسه زمانی برای انجام این كار بین ۴۵ تا ۶۰ روز است. در حالیكه در رحم جایگزین، فرد بین ۹ ماه تا یك سال، با خانواده صاحب جنین در ارتباط می باشد.
صادقی، وجود واسطه ها و دلال ها در مسیر اهدای تخمك را هم مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: متاسفانه نقش واسطه ها در این مورد هم پر رنگ شده است، زیرا، به دلیل مباحث مالی و دریافت ها و پرداخت های بین دهنده و گیرنده و شائبه احتمالی در منافع پزشكان، همكاران پزشك در مباحث توافقی و مالی زوجین ورود نكرده و و تنها به عرضه خدمات درمانی و مراقبتی می پردازند. این در شرایطی است كه وزارت بهداشت هم كاملا مخالف ورود و نقش واسطه ها در ارائه خدمات درمان ناباروری است. بنابراین وجود كلنیك اهداء و حذف نقش واسطه ها بایستی یك از الزامات هر مركز درمان ناباروری باشد كه بحمدالله ما در مركز ابن سینا از همان بدو تاسیس مركز در۱۵ سال پیش این مهم را لحاظ نمودیم و این كلنیك بعنوان یك مرجع درسطح كشور مطرح است.
رئیس مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، در ادامه به وضعیت ناباروری در كشور اشاره نمود و در ارتباط با اینكه چه تعداد از زوجین ازسرویس های اهدا شامل رحم جایگزین، تخمك و جنین اهدایی صاحب فرزند می شوند، اضافه كرد: بررسی ها نشان داده است بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین كشور نابارور هستند كه رقمی بیش از ۲ میلیون زوج نابارور در كشور می گردد كه فقط ۱۰ درصد این تعداد برای درمان به سرویس های اهدا نیاز دارند. كه حدود ۵۰ درصد این ۱۰ درصد دریافت كننده تخمك و ۵۰ درصد دریافت كننده جنین می باشند، و بنابراین می توان گفت حدود ۲۰۰ هزار زوج نابارور در كشور نیازمند دریافت سرویس های اهدا هستند.

1397/01/14
13:43:35
5.0 / 5
4715
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت