عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو عنوان كرد؛

احتمال بروز آرتروز در افراد پا پرانتزی، علل صدمه زانو

احتمال بروز آرتروز در افراد پا پرانتزی، علل صدمه زانو

خود درمانی: عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسكوپی و صدمه های ورزشی، اظهار داشت: انحراف پا پرانتزی به علت اینكه وزن بدن از وسط زانو رد نمی گردد در بلند مدت ممكن است سبب تولید آرتروز شود.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، دكتر امین مرادی در آستانه پنجمین كنگره بین المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسكوپی و صدمه های ورزشی، اظهارداشت: هدف اصلی این كنگره جراحان ارتوپدی، متخصصان پزشكی ورزشی و متخصصان در رابطه با پزشكی ورزشی همچون متخصصان توانبخشی، فیزیوتراپیست ها و سایر كاركنان مرتبط پزشكی خواهند بود تا در زمینه جراحی زانو و آرتروسكوپی مفاصل و تمام جوانب صدمه های ورزشی، همینطور در زمینه روش های درمانی محافظه كارانه و تكنیك های جراحی و مداخلات درمانی با كمترین میزان تهاجمی، دانش خویش را گسترش داده و مهارت های جراحی خویش را ارتقا بخشند.
وی ادامه داد: میلیون ها نفر در سراسر جهان به استئوآرتریت زانو مبتلا هستند كه یكی از شایع ترین دلایل ناتوانی عضلانی اسكلتی به حساب می آید. مدیریت موفق استئوآرتریت زانو به شناخت نشانه های اولیه، تشخیص دقیق و درمان مناسب بستگی دارد.
این متخصص تصریح كرد: آرتروز زانو در حقیقت تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی زانو است. غضروف مفصلی روی استخوان های مفصل زانو (پشت كشك زانو، پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی) را می پوشاند. این غضروف در زمان بروز آرتروز زانو دستخوش تغییراتی تدریجی می شود، خاصیت كشسانی خویش را از دست می دهد، به مرور سخت و سفت می شود، ترك بر می دارد و حین انجام فعالیت یا در اثر ضربه راحت تر از پیش صدمه می بیند و فرسوده می گردد. ازاین رو چون استخوان ها نمی توانند به سهولت روی غضروف ناهموار حركت كنند، استخوان تحریك می گردد و سبب زانو درد می گردد.
مرادی بیان كرد: در صورتی كه تخریب غضروف مفاصل كه بافت زنده ای هستند بیشتر از میزان بازسازی آن باشد، زانو دچار آرتروز شده و به صورت آبشاری تخریب صورت می گیرد.
عضو هیت مدیره انجمن حراحی زانو، آرتروسكپی و صدمه های ورزشی، تصریح كرد: در صورتی كه تخریب غضروف در مرحله اولیه باشد امكان درمان آرتروز زانو وجود دارد اما وقتی میزان تخریب بیشتر از حد باشد، آرتروز دیگر درمان ندارد و فقط باید پیشگیری كرد یا مانع از گسترش آن شد كه حداقل فرد بتواند به زندگی روزمره خود ادامه دهد.
وی اضافه كرد: در مراحل اولیه آرتروز، حركات ناگهانی و نادرست در مفصل زانو سبب بروز درد و تورم در زانو می گردد كه اگر با داروهای ضد التهابی و یك دوره درمان غیر جراحی و فیزیوتراپی ۲ الی ۳ ماهه می توان مشكل را حل كرد.
مرادی تصریح كرد: بیشتر مراجعات جوان ها به پزشك، بیماری كندرو مالاسی یا نرم شدگی و ساییدگی غضروف كشكك زانو است كه با خم كردن زانو، صدای خش خش صدا از زانو شنیده می گردد كه پیش زمینه آرتروز است و با تغییر شیوه زندگی و ورزش مناسب و یا درست گرم كردن بدن و روی نیاوردن سریع به بعضی از ورزش ها می توان این نوع مشكل زانو را برطرف كرد. فیزیو تراپی و آب درمانی زیر نظر پزشك متخصص هم در این امر اثرگذار است.
عضو هیت مدیره انجمن حراحی زانو، آرتروسكپی و صدمه های ورزشی در پاسخ به این پرسش كه چه راهكاری برای پیشگیری از آرتروز زانو وجود دارد، اظهار داشت: برای پیشگیری از صدمه زانو باید از خم كردن طولانی مدت زانو، بالا و پایین رفتن زیاد از پله به خصوص پله بلندتر از حد استاندارد، بالا و پایین رفتن زیاد در مسیرهای دارای سراشیبی و به صورت كلی هر حركتی كه در زانو فشار زیاد و درد تولید كند، باید پرهیز كرد.
مرادی اضافه كرد: عضله چهار سر زانو را كه در حقیقت مثل بالشتك زانو است باید تقویت شود تا نیرو ی كمتری وارد غضروف زانو شود و از وارد آمدن نیروهای ناگهانی به زانو خودداری گردد. هر چند عضله چهار سرزانو تقویت شود، احتمال بروز آرتروز كمتر می گردد.
این متخصص ارتوپدی اظهار نمود: انحراف پا پرانتزی به علت اینكه وزن بدن از وسط زانو رد نمی گردد در بلند مدت ممكن است سبب تولید آرتروز در فرد شود. البته همه افراد دارای پای پرانتزی نیاز به درمان ندارند، مگر اینكه سبب تولید درد یا مشكل شود. در این صورت فرد باید به پزشك متخصص رجوع كند تا درمان های لازم صورت گیرد.
مرادی در مورد ارتباط چاقی با آرتروز زانو، اظهار داشت: افزایش وزن با وارد آوردن نیروی زیاد به مفصل زانو باعث تولید آرتروز می گردد كه با كاهش مصرف مواد غذایی و تولید تحرك لازم و انجام ورزش های مناسب می توان به وزن ایده آل رسید.
وی اضافه كرد: متاسفانه تعداد كسانی كه به مطب متخصص زانو رجوع می كنند بیشتر شده است. شاید یكی از علل آن شیوه زندگی نامناسب باشد كه باعث بالا رفتن وزن و ضعف عضلات اطراف مفصل زانو و در نهایت باعث سبب تخریب غضروف زانو می گردد. اگر می خواهید از آرتروز پیشگیری كنید با شروع درد در ناحیه زانو حتما به متخصص رجوع كنند زیرا در مرحله ابتدایی می توان تا حدودی جلوی تخریب مفصل را گرفت و مشكل را برطرف كرد. همینطور در صورت احساس قفل شدن و یا بی ثباتی در زانو و هم وجود انحراف در اندام داشتید به پزشك متخصص رجوع كنید. در بلند مدت انجام ورزش هوازی و شنا می تواند به درمان آرتروز كمك نماید.
پنجمین كنگره بین المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسكوپی و صدمه های ورزشی ۲۵ تا ۲۸ بهمن ۹۶ در مركز همایش های بین المللی جزیره كیش با حضور متخصصان جراحی زانو از ۵ قاره جهان در حال برگزاری است.

1396/11/25
12:59:25
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: پزشك , درمان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت