برنامه وزارت بهداشت برای كنترل دلالان در حوزه گردشگری سلامت كشور

برنامه وزارت بهداشت برای كنترل دلالان در حوزه گردشگری سلامت كشور

خود درمانی: رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت از برنامه این وزارتخانه برای كنترل دلالان و واسطه ها از چرخه گردش بیمار در حوزه گردشگری سلامت كشور و تعریف استاندادهای این حوزه اطلاع داد.سعید هاشم زاده در گفتگو با ایسنا، گفت هم اكنون گردش بیمار از طریق های تعریف نشده و ناشناس یك چالش جدی در حوزه گردشگری سلامت كشور است. یعنی بیمار خارجی توسط یك فرد یا گروه واسطه وارد كشور می گردد و خدمات پزشكی بدون شناسنامه و ثبت در سیستم بهداشتی و درمانی دریافت می كند؛ در حالیكه این واسطه ها دانش سواد و مهارت كافی برای این كار را ندارند و مسئولیتی در قبال خدمات عرضه شده به بیمار نمی پذیرند.

وی با اشاره به اینكه تولید بازار سیاه یكی از آفت های حوزه گردشگری سلامت در تمام دنیا است، اظهار داشت: تمام جریانات حوزه گردشگری سلامت كشور توسط وزارت بهداشت رصد می گردد و نقاط ضعف این حوزه احصا شده و در حال برنامه ریزی برای كنترل واسطه ها و تولید قواعد و استانداردهای لازم برای شكل گیری یك چرخه استاندارد گردش بیمار در كشور هستیم تا هر فرد یا گروهی كه علاقمند و توانمند در این حوزه است با رعایت این استانداردها به صورت علمی و سالم در خدمت گردشگری سلامت قرار گیرد.

هاشم زاده با اشاره به سابقه درخشان تاریخی طب در كشور و موفقیت های پزشكی كشور در منطقه، ایران را یكی از كشورهای دارای جذابیت بالا برای درمان بیماری ها معرفی نمود و اظهار داشت: بر مبنای تجارب بین المللی هر كشوری كه حوزه گردشگری سلامت را توسعه داده در حوزه پزشكی و شاخص های بهداشتی درمانی مردم جامعه موفق تر بوده است؛ چراكه با سرمایه گذاری منابع گردشگری سلامت می توان زیرساخت های حوزه سلامت را بهبود بخشید و خدمات كیفی و كمی بهتری را به بیماران داخلی و خارجی عرضه داد.

وی افزود: كشورهای موفق در زمینه گردشگری سلامت همچون برزیل، كاستاریكا و برخی كشورهای منطقه مانند تركیه و هند با جذب سرمایه با استفاده از توسعه گردشگری سلامت، زیرساخت های اقتصادی و بهداشتی - درمانی كشور خویش را از نظر كیفی و كمی ارتقا داده اند.

وی اظهار داشت: با عنایت به ورود تعداد زیادی بیمار خارجی به كشور برای درمان و فقدان آیین نامه ها و قوانین این حوزه تصمیم بر این شد كه اداره گردشگری سلامت در وزارت بهداشت تشكیل گردد تا بعنوان متولی عرضه خدمات درمانی به بیماران خارجی وظیفه سیاستگذاری، تعیین خط مشی، قوانین و آیین نامه ها را برعهده گیرد. هم اكنون این اداره تهیه نقشه راه فرایند گردشگری سلامت در كشور را در دستور كار دارد تا بهترین نوع مداخله در این صنعت با كمترین عوارض برای بخش خصوصی صورت گیرد.
1396/11/06
17:56:02
5.0 / 5
4911
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت