افزایش ابتلا به سرطان در بین گلستانی ها

تجهیزات درمانی گلستان جوابگوی نیاز بیماران سرطانی نیست

تجهیزات درمانی گلستان جوابگوی نیاز بیماران سرطانی نیست

به گزارش خود درمانی آمار مبتلا شدن گلستانی ها به سرطان در حالی رو به افزایش است كه برپایه اعلام بیماران و توضیحات مسئولان، گلستان از نظر تعداد پزشك و مراكز درمانی ظرفیت لازم برای پذیرش همه بیماران را ندارد.خبرگزاری مهر- گروه استان ها، فائزه نوچمنی: سرطان یكی از بیماری هایی است كه در گلستان بسیار شیوع پیداكرده و همان گونه كه آمارهای رسمی استان نشان داده است این بیماری سومین علت مرگ و میر در گلستان شناخته شده است.
سرطان از انواع مختلفی دارد اما به قول عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشكی گلستان، در استان سرطان «كولوركتال» یا روده بزرگ در میان آقایان و «برس» یا همان سرطان سینه در میان بانوان گلستانی بسیار شایع است.
وی معتقد می باشد این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود مانند دیگر بیماری ها درمان پذیر و علاج خواهد شد. طبق آماری كه مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی گلستان اعلام كرد، سالانه در استان دو هزار و ۵۰۰ بیمار سرطانی جدید به آمار مبتلایان این بیماری اضافه می شوند.
در شرایطی كه شاهد افزایش مبتلایان به سرطان هستیم، بیماران از نبود پزشكان كافی و تجهیزات پزشكی شكایت دارند و این مورد سبب شده تا تحمل درد برای آنان سخت شود.
آنا رحیمی، یكی از بیماران سرطانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بیماری سرطان سبب شده تا با مشكلات بسیاری مواجه شوم، نبود پزشك كافی همچون مشكلاتی است كه در زمان رجوع به پزشك باید وقت زیادی را صرف كنم.
وی از نبود تجهیزات لازم در استان گله كرد و اضافه كرد: گاهی از اوقات برای درمان به شهرهای دیگر باید رجوع كنم چراكه گلستان هنوز از تجهیزات كامل برخوردار نیست و یا تجهیزاتی هم كه هست با مشكل مواجه می باشد.
رحیمی اظهار داشت: طبق آمارهایی كه اعلام شده گلستان همچون استان هایی است كه افراد بسیاری با بیماری سرطان مواجهند اما تجهیزات و تعداد متخصصان جوابگو نیازهای بیماران نیست.

تغییر سبك زندگی افراد یكی از دلایل رشد بیماری سرطان محسوب می شود
برای اطلاع از دلایل رشد سرطان در گلستان به سراغ كارشناس پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مركز بهداشت استان گلستان رفتیم و وی موضوعات مختلفی را درروند بروز سرطان موثر دانست.
رضا حسین پور در گفتگو با خبرنگار مهر، بالا رفتن سن جمعیت و تشخیص زودهنگام بیماری سرطان را یكی از دلایل افزایش این بیماری دانست و اضافه كرد: امروزه پیشرفت در روش های تشخیصی سبب شده تا موارد بیشتری از سرطان كشف شود.
وی ادامه داد: این بیماری اگر در مرحله اولیه به خوبی تشخیص داده شود به نفع بیمار خواهد بود و می توان از رشد بیماری جلوگیری كرد.
حسین پور خاطرنشان كرد: تغییر سبك زندگی افراد یكی دیگر از دلایل زیاد شدن این بیماری به حساب می آید.
با پیشگیری ابتدایی می توان عوامل خطر را در سطح جامعه كاهش داد
كارشناس پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مركز بهداشت استان گلستان بابیان اینكه با پیشگیری ابتدایی می توان عوامل خطر را در سطح جامعه كاهش داد، اظهار داشت: با آموزش رژیم غذایی مناسب به مردم، می توان خیلی از این بیماری ها را كنترل كرد و درصد آن ها را كاهش داد.
حسین پور با اشاره به اینكه برای كاهش بروز سرطان در جامعه باید در بحث آموزش به صورت جدی ورود پیدا كرد، اظهار نمود: برای پیشگیری از بیماری سرطان باید غربالگری با روش های تشخیصی برای جمعیت در معرض خطر صورت گیرد.
بیماری های غیر واگیر باید تا سال ۲۰۲۵ كاهش یابد
وی با اشاره به اینكه بیماری های قلبی، عروقی، سرطان و دیابت باید تا سال ۲۰۲۵ متوقف یا كاهش یابد، اضافه كرد: برای كاهش این بیماری ها باید فعالیت های فیزیكی در جامعه پایه ریزی كرد. برای غربالگری سرطان روده بزرگ نیازمند به تجهیزات پزشكی هستیم كه این كار هم اكنون فقط در گرگان انجام می شود
كارشناس پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مركز بهداشت استان گلستان اظهار داشت: طبق ابلاغی كه در سال ۹۵ انجام شده اكنون استان غربالگری را در بخش سرطان همچون «روده بزرگ»، «پستان» و «دهانه رحم» شروع كرده است.
وی بابیان اینكه غربالگری سرطان در بخش «روده بزرگ»، «دهانه رحم»، «پستان» در گرگان و سرطان «پستان» و «دهانه رحم» در همه شهرهای استان انجام می شود، خاطرنشان كرد: برای غربالگری سرطان روده بزرگ نیازمند به تجهیزات پزشكی هستیم كه این كار هم اكنون فقط در گرگان انجام می گردد.

سرطان هراسی را به سرطان شناسی تبدیل كنیم
در ادامه به سراغ یك فوق تخصص آنكولوژی رفتیم تا هم از عوامل اثرگذار در درمان بیماران آگاه شویم و هم شرایط درمانی استان را ارزیابی نماییم. عبدالرحیم حزینی كه مدیرعامل كانون حامیان بیماران صعب العلاج و سرطان استان گلستان هم هست، در گفتگو با خبرنگار مهر شرایط تشخیص سرطان در استان گلستان را مناسب ارزیابی كرد و اضافه كرد: از گذشته تابحال مردم از بیماری سرطان وحشت داشتند، حتی این مورد در میان كادر درمانی بیمارستان هم وجود دارد كه باید سرطان هراسی را به سرطان شناسی تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینكه سرطان علاج پذیر است، اظهار داشت: خیلی از افراد این مورد را باور ندارند و این سبب می گردد به راه های تشخیص درمان توجه نشود.
وی كم بودن نیروهای متخصص در كشور را یك صدمه جدی دانست، خاطرنشان كرد: كل متخصصان سرطان در داخل ایران حدود ۵۰۰ نفر هستند كه از این تعداد هفت نفر در استان گلستان مشغول به فعالیت هستند و این خود یك نقطه ضعف به حساب می آید.
حزینی با بیان این كه ممكن است سال ها طول بكشد تا بتوان مشكل تعداد نیروی متخصص را برطرف نماییم، اضافه كرد: اگر تیم طب «تسكینی» در كنار متخصصان قرار دهیم می توان این مشكل را تا حدی جبران كرد.
وی بابیان اینكه سرطان هنوز یك بیماری گنگ است و مرموز عمل می كند، اظهار داشت: در بعضی از اوقات بیماران برای گرفتن پاسخ خود به دیگر پزشكان رجوع می كنند كه ممكن است اشتباهی در این مرحله رخ دهد.
ساخت یك مركز مجهز در اولویت دانشگاه پزشكی گلستان قرار گیرد
وی بابیان اینكه نبود مراكز جامع و مجزا در استان گلستان از دیگر معضلاتی است كه بیماران گلستانی با آن مواجهند، اضافه كرد: پیشنهاد می گردد با كمك خیرین و وزارت بهداشت یك مركز جامع كنترل سرطان ویژه استان احداث شود، كه این مورد در بعضی از استان های كشور اتفاق افتاده است و الان باید در اولویت دانشگاه علوم پزشكی گلستان قرار گیرد. نبود بعضی از امكانات سبب شده تا بیماران به تهران سفر كنند و رجوع به شهرهای دیگر آن ها را با مشكلات عدیده ای مواجه می كند
مدیرعامل كانون حامیان بیماران صعب العلاج و سرطان استان گلستان بابیان اینكه نبود بعضی از امكانات سبب شده تا بیماران به تهران سفر كنند، اظهار داشت: رجوع به شهرهای دیگر آن ها را با مشكلات عدیده ای مواجه می كند.
وی بابیان اینكه اكنون در بعضی از نقاط استان بیمارستان هایی مانند قائم علی آباد و بندرگز بلااستفاده است و می توان با حداقل هزینه آن ها را بازسازی كرد، اضافه كرد: با ساخت این بیمارستان ها می توان فضایی در اختیار متخصصان قرار داد تا به صورت موقت پاسخ گو بیماران نیازمند باشند.
حزینی اظهار نمود: هرساله حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر بیمار سرطانی جدید در استان تشخیص داده می شوند.
مراكز درمانی گرگان جوابگو نیازهای بیماران استان نیست
وی با اشاره به اینكه بیمارستان های پنجم آذر و صیاد شیرازی گرگان جوابگو نیازهای بیماران استان نیستند، خاطرنشان كرد: گلستان یكی از استان هایی است كه در بیماری سرطان رتبه نخست دارد و می طلبد مركز شیمی درمانی در تمامی شهرهای استان راه اندازی شود.
مدیرعامل كانون حامیان بیماران صعب العلاج و سرطان استان گلستان اظهار نمود: به جهت اینكه بتوانیم در درمان سرطان موفق شویم پیشنهاد می گردد هر متخصص سرطان كه در درمانگاه و یا مطب مشغول فعالیت است دو یا سه دستیار همچون پزشك عمومی، مددكار اجتماعی، متخصص تغذیه، روانشناس را استخدام كند و به آن ها دوره های لازم را آموزش دهد.
وی اضافه كرد: اكنون در گرگان طب «تسكینی» دانشگاهی وجود ندارد و این در شرایطی است كه این طب می تواند هم برای بیماران و هم برای خانواده های آنان بسیار مفید واقع شود.
سالانه بیش از ۲۵۰۰ بیمار سرطانی در گلستان شناسایی می شوند
برای بررسی وضعیت مراكز درمانی و اقدامات دانشگاه علوم پزشكی برای تجهیز مراكز درمانی بیماران سرطانی گفتگویی با مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی استان گلستان ترتیب دادیم. غلامرضا روشندل با بیان این كه هرساله تعداد دو هزار و ۵۰۰ بیمار سرطانی در استان گلستان شناسایی می شوند، اظهار نمود: اكنون برنامه هایی از جانب وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی گلستان جهت افزایش تجهیزات و توزیع منابع برای استان در حال انجام می باشد. خدمات پایه در سطح استان عرضه می گردد اما در بخش خدمات فوق تخصص گلستان با مشكل مواجه است
غلامرضا روشندل با اشاره به اینكه جهت خدمت رسانی به بیماران شرق استان مركز شیمی درمانی در بیمارستان پیامبر اعظم(ص) گنبد راه اندازی گردید، اظهار داشت: اكنون گروه خیرین و بخش خصوصی به دنبال خدمات رسانی بیشتر به مردم شرق استان هستند.
وی با اشاره به اینكه مراكز درمانی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی در شهرستان گرگان مشغول به فعالیت هستند، خاطرنشان كرد: خدمات پایه در سطح استان عرضه می گردد اما در بخش خدمات فوق تخصص گلستان با مشكل مواجه می باشد.

كمیته كنترل سرطان در گلستان راه اندازی شد
روشندل اظهار نمود: هم اكنون اگر بخواهیم شرایط گلستان را نسبت به دیگر استان ها در نظر بگیریم از وضعیت مطلوبی برخوردار هستیم كه در برنامه ریزی های انجام شده در آینده نزدیك بعضی از تجهیزات به سیستم درمانی اضافه خواهد شد.
وی از تشكیل كمیته كنترل سرطان در گلستان اطلاع داد و اضافه كرد: این كمیته در واحد مختلف دانشگاه با مدیریت رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان تعریف شده و جهت یكپارچه شدن خدمات رسانی به بیماران سرطانی فعالیت می كند.
تعداد متخصصان سرطان در گلستان ایده آل نیست
مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی استان گلستان از ایده آل نبودن تعداد متخصصان در استان اطلاع داد و اظهار داشت: باآنكه استان طی چند سال قبل در بحث تعداد جراحان و پزشكان متخصص سرطان با افزایش مواجه بوده اما در شرایط ایده آل قرار ندارد.
وی بابیان اینكه تمامی متخصصان استان مورد قبول اساتید كشور هستند، خاطرنشان كرد: زمانی كه بعضی از بیماران برای درمان خود به شهرهای همچون مشهد و یا تهران رجوع می كنند آن ها را به گلستان ارجاع می دهند و ادامه درمان تحت نظر پزشكان داخل استان انجام می گردد.
روشندل در مورد خدمت رسانی به بیماران سرطانی، اظهار نمود: اگر وضعیت بیماران سرطانی مری را نسبت به ۱۰ سال پیش مقایسه نماییم اكنون شاهدیم كه طول عمر این بیماران نسبت به آن زمان دو برابر شده و این نشان داده است خدمات رسانی به سمت بهبود و بهتر شدن شرایط در حال حركت است.
به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، در شرایطی كه گلستان با افزایش مبتلایان به بیماری سرطان مواجه می باشد، می طلبد دانشگاه علوم پزشكی گلستان ضمن برنامه ریزی برای سرعت بخشیدن به بهبود تجهیزات مراكز درمانی و افزایش خدمات بیمارستانی این بیماران، برنامه ای جدی تر كه بتواند سرعت مبتلا شدن به سرطان را در گلستان كم كند، تدوین كند.
 

1396/11/04
18:19:17
5.0 / 5
5208
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت