رئیس مركز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

غربالگری رایگان 3 سرطان شایع در کشور

غربالگری رایگان 3 سرطان شایع در کشور

به گزارش خود درمانی، رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن اعلام غربالگری مجانی سه سرطان شایع برای جمعیت بالای 40 سال در چارچوب نظام شبکه کشور، در عین حال در رابطه با واکسیناسیون HPV اظهار داشت: در انتظار انجام مطالعات هستیم تا در رابطه با واکسیناسیون HPV تصمیم گیری نماییم، اما هم اکنون این ویروس مشکل جدی سرطان دهانه رحم در ایران نیست.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر کوروش اعتماد در نشست خبری روایت سلامت در دولت مردمی، اظهار داشت: طبق آخرین گزارش کشوری در عرصه سرطان، میزان بروز آن تقریباً ۱۶۰ مورد جدید به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت است. این آمار از میانگین کشورهای دنیا بیشتر نیست.
وی با اشاره به بروز پدیده سالمندی، اشاره کرد: عوامل خطر در رابطه با سرطان رو به افزایش است و جمعیت ما هم مستعد این هستند که سرطان ها افزایش یابد و پیش گیری از آنها در دستور کار ما است به گونه ای که در بسته پزشکی خانواده و بسته خدمات کنترل بیماریهای غیرواگیر ایراپن، تشخیص زودرس سه سرطان اصلی روده بزرگ، پستان و دهانه رحم در دستور کار قرار گرفت به این معنا که در نظام خدمات شبکه در تمام کشور این غربالگری رایگان دردسترس است و این خدمت به جمعیت بالای ۴۰ سال ارائه می شود اما استقبال از آن باید افزایش یابد.
وی ادامه داد: طبق یک توافق اولیه که هنوز اجرائی نشده است، قرار شد با سازمان بیمه سلامت مشوق هایی برای کارکنان دولت در نظر گرفته شود و امیدواریم روند بروز این سرطان ها کاهشی شود.
اعتماد اشاره کرد: چند عامل خطر برای تمام بیماریهای غیرواگیر وجود دارد که شامل مصرف دخانیات، فعالیت فیزیکی کم، مصرف غذای ناسالم و سوء مصرف الکل است که بتازگی آلودگی هوا هم به این عوامل خطر اضافه شده است. این عوامل خطر درحال افزایش است اما در بعضی موارد مانند مصرف دخانیات هم هرچند روند افزایشی نبوده اما باید مداخلات کاهشی شروع شود.
وی ادامه داد: در کشور ما شاخص فعالیت فیزیکی در ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال، میزان فعالیت کم است. برمبنای آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی متاسفانه هیچ کشوری نتوانسته با اهداف از پیش تعیین شده برای کنترل بیماریهای غیرواگیر جلو برود اما ۲۲ کشور همچون ایران توانسته اند پیش رو باشند که یکی از نقاط قوت هم دسترسی به نظام شبکه بوده است.
ایشان سپس بیان کرد: درباب مرگ و میرها بالغ بر ۶۵ درصد مرگ و میرهای کشور مربوط به بیماریهای غیرواگیر است اما بار بیماری مجموع مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماریها است که حدود ۸۰ درصد بار بیماریهای کشور مربوط به بیماریهای غیرواگیر است. باید به ناتوانی های ناشی از بیماریهای غیرواگیر توجه بیشتری شود؛ چون هزینه های زیادی دارد. از بین اینها ۲۰ درصد بیماریهای قلبی، ۱۰ درصد سرطان ها و... هستند.
وی در خاتمه اظهار داشت: در مورد سرطان رحم تعداد مواردی که سالیانه در کشور شناسایی می شوند ۱۰۰۰ مورد جدید در سال است که تعداد آن از اغلب سرطان ها کمتر است. پراکندگی ویروس اچ پی وی در کشور به حدی نیست که سفارش به آزمایشات گسترده یا واکسیناسیون گسترده آن در دستورکار باشد. در انتظار انجام مطالعات هستیم تا درباره ی واکسیناسیون آن تصمیم گیری نماییم. هرگونه تست اچ پی وی نیاز به مشاوره قبل و بعد دارد تا در رفتار افراد اثرات منفی نداشته باشد. هم اکنون اچ پی وی مشکل جدی سرطان دهانه رحم در ایران نیست.
منبع:

1402/06/04
15:19:16
5.0 / 5
175
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت