رییس سازمان غذا و دارو خبر داد

رونمایی از آمارنامه تجهیزات پزشکی برای نخستین بار

رونمایی از آمارنامه تجهیزات پزشکی برای نخستین بار

به گزارش خود درمانی، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به رونمایی از آمارنامه تجهیزات پزشکی برای نخستین بار در کشور اظهار داشت: این آمارنامه مبنای برنامه ریزی و تأمین در حوزه تجهیزات قرار خواهد گرفت.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی در سی و سومین اجلاس مدیران تجهیزات پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی ضمن اشاره به وضعیت تجهیزات و ملزومات پزشکی، اظهار نمود: سال قبل تکالیف قانونی در بودجه برای وزارت بهداشت مشخص شده بود که بر مبنای آن باید ارز ترجیحی اقلام سلامت محور حذف می شد.

وی اضافه کرد: اصلاح سیاست های ارزی در تیر ماه سال قبل از داروهای تولید داخل شروع و در مرحله دوم درمورد داروهای وارداتی هم اجرا شد، با عنایت به این که عرضه دارو از راه داروخانه ها کنترل می شد، نظارت را نسبت به تجهیزات پزشکی راحتتر می کرد، اما در حوزه تجهیزات پزشکی برای حذف ارز ترجیحی با چالش هایی مواجه بودیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی در مورد بعضی از اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی همچون دیالیز، گاز هلیوم و بعضی از پروتزها اجرایی شد، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات حوزه دارو، تأمین نقدینگی برای شرکت ها بود، در مورد تجهیزات پزشکی چون نمی خواستیم این مشکل ایجاد شود، با شیب ملایم تری شروع کردیم.

وی افزود: قیمت تمام شده اقلام تجهیزات پزشکی با عنایت به تفاوت نرخ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی با ۲۸۵۰۰ تومانی زیر ۸ درصد است. این تفاوت قیمت امکان نشت به بازار آزاد و یا قاچاق معکوس را زیاد می کند ازاین رو در مورد اصلاح سیاست های ارزی حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی هم ملزم و مصمم هستیم.

دکتر محمدی با تکیه بر این که عمده مشکلات اساسی بعد از اجرای اصلاح سیاست های ارزی حوزه سلامت در ارتباط با انتقال ارز به طرف های خارجی است، اظهار داشت: در واقع تحریم ها فرایند تأمین دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی را با مشکلاتی مواجه کرده و در ظاهر از عدم تحریم محصولات سلامت محور سخن می گویند در صورتی که این چنین نیست اما تمام تلاش ما و همکاران مان، تأمین دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی برای مردم به میزان کافی است.

رئیس سازمان غذا و دارو از حل بعضی از مهم ترین مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در هفته های اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: از آغاز سال جاری، ۶۰ میلیون دلار برای کل حوزه سلامت تخصیص یافته بود اما در سه هفته گذشته از ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرده و شاهد رفع برخی موانع تأمین اقلام سلامت محور هستیم.

وی تصریح کرد: عدم اصلاح حقوق گمرکی تجهیزات و ملزومات پزشکی از مشکلات حوزه سلامت بود که بعد از اصلاح سیاست های ارزی و حذف ارز ترجیحی برای وارد کنندگان ۷ برابر افزوده شد و تأمین آن برای شرکت ها خیلی سخت بود، با وجود پیگیری های صورت گرفته، متاسفانه معافیت تجهیزات پزشکی از کاهش حقوق گمرکی در لایحه بودجه لحاظ نشد و تنها راه اصلاح آن مصوبه سران قوا بود که خوشبختانه اخیرا ابلاغ گردیده تا حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی هم به یک درصد تقلیل پیدا کند.

به قول معاون وزیر بهداشت، خیلی از اقلامی که در گمرک وجود داشت، یا ترخیص شده و یا درحال ترخیص و مراحل قانونی آن در حال انجام می باشد تا در اختیار بیماران و مراکز درمانی قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه های مختلف برای نظارت و شفافیت در حوزه سازمان غذا و دارو، اظهار نمود: داشبوردهای مدیریت و سامانه های نظارتی، رتبه بندی شرکت ها، میزان مصرف، موجودی شرکت ها در جهت شفافیت و تسریع تأمین در دسترس می باشد.

معاون وزیر بهداشت با تکیه بر این که تجهیزات پزشکی در حوزه سلامت از یارانه و ارز ترجیحی بهره می گیرند، تصریح کرد: قیمت تجهیزات پزشکی باید در بیمارستان ها و سطح عرضه بر اساس قیمت گذاری بارگذاری شده در سایت سازمان غذا و دارو باشد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر محمدی، کنترل اصالت محصولات سلامت محور را از مهم ترین مؤلفه های شفافیت مد نظر مسؤلان و دستگاههای نظارتی بالادستی دانست و بر لزوم کامل شدن این زنجیره در مورد تمامی اقلام سلامت محور تصریح کرد.

قابل ذکر است آمارنامه تجهیزات پزشکی و کتابچه اولویت های رشد تولید تجهیزات با حضور رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در کنگره سلامت هوشمند ایران رونمایی گردید.1402/04/21
20:30:25
5.0 / 5
178
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , ترخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت