یافته محققان بریتانیایی؛

شناسایی 10 هزار گونه ژنتیکی در رابطه با قد

شناسایی 10 هزار گونه ژنتیکی در رابطه با قد

خود درمانی: پژوهشگران بیش از 12000 گونه ژنتیکی را شناسایی کرده اند که بر قد افراد تأثیر می گذارد.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، این مطالعه، بزرگترین مطالعه ارتباط ژنومی است که از DNA بیش از ۵ میلیون نفر از ۲۸۱ مطالعه استفاده می نماید.
۱۲۱۱۱ گونه، که در اطراف بخش هایی از ژنوم در رابطه با رشد اسکلتی جمع شده اند، یک پیش بینی کننده ژنتیکی قدرتمند برای قد ارائه می کنند. گونه های شناسایی شده ۴۰ درصد از تغییرات قد را برای افراد با اصل و نسب اروپایی و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد را برای افراد غیر اروپایی توضیح می دهد.
قد بزرگسالان عمدتا با اطلاعات رمزگذاری شده در DNA تعیین می شود، کودکان دارای والدین قدبلند به طور معمول قد بلندتر هستند و دارای والدین کوتاه قد کوتاه تر هستند، اما این برآوردها کامل نیستند.
پیش از این، بزرگترین مطالعه ارتباط ژنومی که به بررسی قد می پرداخت، از حجم نمونه تا ۷۰۰، ۰۰۰ نفر استفاده می کرد، نمونه فعلی حدود هفت برابر بیش از مطالعات قبلی است.
مقیاس بی سابقه این تحقیق سطوح جدیدی از جزییات و بینش بیولوژیکی را در مورد این که چرا افراد قد بلند یا کوتاه قد هستند، با وراثت پذیری به مناطق مختلف ژنومی خاص مرتبط می باشد، ارائه می کند. یافته ها نشان میدهد که گونه های ژنتیکی در رابطه با قد در مناطقی متمرکز شده اند که بیش از ۲۰ درصد از ژنوم را پوشش می دهند.
یافته های این مطالعه می تواند به پزشکان کمک نماید تا افرادی را که قادر به رسیدن به قد ژنتیکی پیش بینی شده خود نیستند، شناسایی کنند. این تحقیق همین طور طرحی باارزش در مورد این که چطور میتوان از مطالعات گسترده ژنوم برای شناسایی زیست شناسی بیماری و متعاقباً اجزای ارثی آن استفاده کرد، ارائه می دهد.
دکتر «ایرینی مارولی»، نویسنده اول این مطالعه از دانشگاه کوئین مری لندن، اظهار داشت: «مطالعات ژنومی انقلابی بزرگ هستند و ممکنست کلید حل خیلی از چالش های بهداشت جهانی را داشته باشند. پتانسیل آنها فوق العاده هیجان انگیز است. اگر بتوانیم تصویر واضحی از یک خاصیت مانند قد در سطح ژنومی بدست آوریم، ممکنست مدلی برای بهتر شدن داشته باشیم. برای مثال، بیماریهای تحت تأثیر ژن مانند بیماری قلبی یا اسکیزوفرنی را تشخیص داده و درمان نماییم.»


منبع:

1401/08/14
13:54:50
5.0 / 5
288
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت