وضعیت اورژانسی ایمنی در بیمارستان ها

وضعیت اورژانسی ایمنی در بیمارستان ها

خود درمانی: حریق که در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) رخ داد، بار دیگر زنگ خطر ایمنی در مراکز درمانی را به صدا درآورد، ایمنی که بنظر می رسد تامین و ارتقای آن دست کم در بعضی از مراکز جزو دغدغه ها و اولویت های اصلی قرار نگرفته است. در همین راستا یک کارشناس ارشد ایمنی درباره چرایی اهمیت ایمنی بیمارستان ها صحبت کرده و راهکارهایی را در این خصوص ارایه داده است.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، عصر روز یکشنبه، ۱۹ تیرماه بود که وقوع حریق در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) پای عوامل آتش نشانی، اورژانس و... را به محل این بیمارستان بازکرد. حادثه ای که گرچه خسارت جانی نداشت اما خبر آن خیلی زود فراگیر شده و مورد توجه افکارعمومی قرار گرفت و البته بار دیگر توجه به ایمنی مراکز درمانی و اماکن تجمعی را یادآوری شد.
حدود دوسال قبل از این حادثه نیز انفجار و حریق در کلینیک درمانی سینا در شمال تهران و خیابان شریعتی خبرساز شده بود، آن حادثه اما بر خلاف آنچه که در بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) رخ داد، چندان به خیر نگذشت و منجر به مرگ دست کم 19 تن شده بود. حادثه ای که بنظر می رسد چندان مورد عبرت و سبب تحولی در ارتقا ایمنی اماکن درمانی نشد.
حالا بار دیگر، این زنگ خطر با حریق در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) به صدا درآمده، زنگ خطری که همین چندماه پیش و با ریزش ساختمان متروپل در آبادان نیز به صدا درآمده و بحث بر سر ایمنی ساختمان ها را به بحث روز بدل کرد. روز گذشته نیز شعله های آتش ی که روی نمای بیمارستان رسول اکرم زبانه می کشید، برای چندمین بار زنگ خطر ایمنی در بعضی از مراکز درمانی را به صدا درآورد. خصوصاً آنکه بگفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرتهران این مرکز درمانی پیش تر اخطار ایمنی دریافت کرده بود.
آتش نشانی: اخطار داده بودیم سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا درباره ایمنی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) که روز گذشته گرفتار حریق شد اظهار داشت: این بیمارستان قبل از این نیز تذکراتی در زمینه ایمنی گرفته بود البته پای کار آمده بودند اما اعلام می کردند که بودجه نداریم که این توجیه درستی نیست. در حقیقت لازم است ایمنی جزو اولویت ها و دغدغه های اصلی قرار بگیرد.
وی همین طور اظهار داشت که علت وقوع حریق هنوز مشخص نیست اما از علل گسترش آن نمای ساختمان در قسمتی بود که حریق اولیه در آن شکل گرفته و بعد از آن گسترش پیدا کرده بود.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران قبل تر گفته بود که در طبقه سوم این ساختمان هفت طبقه حریق رخ داده است. در آخر راهرو این طبقه سالن همایشی حدودا ۵۰ متری وجود داشته است. نمای داخلی این واحد با چوب و تخته برای تزئینات داخلی تولید شده بود و این قسمت کاملا شعله ور بود. همین طور به سبب این که آتش به نمای کامپوزیت سرایت کرده بود، دود به طبقات بالا راه پیدا کرده بود.
ایمنی بیمارستان ها بسیار اهمیت دارد و باید اولویت ها اصلی باشد محمود قدیری کارشناس ارشد ایمنی و معاونت سابق معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران نیز درباره ایمنی بیمارستان های پایتخت و لزوم توجه به این مسئله اظهار نمود: از نظر ایمنی و آتش نشانی در جایگاه بین المللی، ایمنی بیمارستان ها دارای اهمیتی خاص و حساس است. چونکه مکانی تجمعی است و افراد کم توان یا گاهی ناتوان در آن حضور دارند که تعدادی از آنها لطمه پذیری بالایی هم دارند. پس در صورت وقوع حادثه در یک مکان درمانی حرارت بالا یا انتشار گازهایی که گاهی سمی هستند می تواند لطمه جدی تری را به این افراد وارد کند.
قدیری با تاکید براینکه ایمنی یک مرکز درمانی و بیمارستان باید اولویت اصلی مدیران آن باشد، اشاره کرد: در بیمارستان ها افراد با توانایی کم با جمعیتی بالا حضور دارند که اغلب تحت درمان هستند؛ ممکنست در یک اتاق پنج نفر حضور داشته باشند که این فرار و نجات را مشکل تر می کند. همین طور در بیمارستان ها بار اشتعال فراوانی هم وجود دارد که همچون آن پارچه ها، تشک ها، برخی داروها، کپسول ها، مواد ضدعفونی کننده و... وجود دارد که در صورت وقوع حریق، گسترش حریق سریعتر خواهد شد.
معاون سابق سازمان آتش نشانی تهران اظهار نمود: همانطور که می دانید اکسیژن یکی از عوامل اصلی آتش گرفتن است و اگر اکسیژن نباشد، حریقی هم رخ نمی دهد. در هوا اکسیژن وجود دارد اما در بیمارستان ها درصد اکسیژن محیط بالاتر است، آنجا هم کپسول های اکسیژن وجود دارد و لوله کشی های اکسیژنی داخل ساختمان است که برای انتقال اکسیژن به اتاق های عمل و... استفاده می شود. اگر این لوله ها آتش بگیرد یا گرفتار حادثه شود اکسیژن آنها منتشر می شود و سطح اکسیژن محیط افزایش می یابد و آنچه که حریق را به سرعت گسترش می دهد همین تامین اکسیژن است.
قدیری با اعلان اینکه در حقیقت هر آنچه که ریسک خطر را بیشتر می کند در بیمارستان وجود دارد، اظهار داشت: به همین دلیل حساسیت بالایی نسبت به ایمنی مراکز درمانی در تمام نقاط دنیا وجود دارد. این که یک مریض در بیمارستانی که برای درمان به آن مراجعه نموده گرفتار حادثه شود توجیه پذیر نیست و لطمه جدی را به افراد بازمانده نیز وارد میکند که ایمنی بیمارستان ها باید در اولویت مدیران بیمارستان ها و وزارت بهداشت باشد.
منابع مالی پاشنه آشیل ایمن سازی ساختمان ها قدیری با اشاره به وقوع حادثه کلینیک سینا اطهر که عصر سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ انفجار و حریق در این کلینیک رخ داد اظهار داشت: بعد از حادثه سینا اطهر حساسیت نسبت به ایمنی مراکز درمانی افزایش پیدا کرد و قرار شد تا ایمن سازی هایی در مراکز درمانی صورت گیرد که سازمان ها نیز برای محقق شدن این امر پای کار آمدند اما متاسفانه زمانی که ایمن سازی به بحث منابع مالی می رسد متوقف می شود. اگر حادثه ای جدی در یک بیمارستان رخ دهد افکار عمومی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سبب ایجاد چالش های جدی می شود.
وی افزود: اگر برای ایمن سازی مراکز درمانی فازبندی صورت گیرد و منابع مالی تخصیص داده شود می توانیم ایمن سازی را مدیریت نماییم به عنوان مثال در فاز اول یک سری اقدامات اولیه تعیین و صورت گیرد و سپس به سراغ فازهای دیگر برویم. این اقدام سبب می شود که طی بازه زمانی دو یا سه ساله ایمن سازی این ساختمان ها تکمیل شود. با این روش هر ساله گفته می شود که بودجه نداریم و ایمن سازی به سال بعد موکول شده و هیچ گاه هم به انتها نمی رسد.
شرایط همه بیمارستان ها خطرناک نیست معاونت سابق معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران با اعلان اینکه البته نمی توان اظهار داشت که همه بیمارستان ها شرایط خطرناکی دارند افزود: تعدادی از بیمارستان ها شرایط خوبی دارند اما متاسفانه برخی دیگر هم شرایط خوبی ندارند و خطرناک هستند. ساختمان های درمانی که در فضاهای کوچک ساخته شدند که راه های فرار آنها مشکل دارد و تراکم جمعیت نیز در آنها بالاست.
قدیری با اشاره به وقوع حریق در بیمارستان رسول اکرم (ص) واقع در ستارخان که ساعت ۱۸: ۵۰ عصر روز گذشته ۱۹ تیرماه رخ داد اظهار داشت: روز گذشته شاهد وقوع حریقی در بیمارستان رسول اکرم (ص) بودیم. این بیمارستان راهروهایی طولانی دارد. حالا فرض کنید که یک فرد بیمار بخواهد حین وقوع حادثه از این محل بیرون رود. باید دقت نماییم که توجه به استاندارد بودن راه های فرار یکی از با اهمیت ترین نکاتی است که باید در مراکز درمانی به آن توجه گردد. چونکه اغلب افرادی که در این مکان ها وجود دارد یا ناتوان هستند یا تمرکز ذهنی لازم را ندارند.
وی با اعلان اینکه حادثه روز گذشته نیز قابل پیش بینی بود، این حادثه حتی ممکنست در بیمارستان های دیگر نیز رخ دهد اظهار داشت: وقوع حوادث در بعضی از مراکز درمانی قابل پیش بینی است که تبعات سنگینی نیز دارد. به عنوان مثال یکی از بیمارستان هایی که در بخش خصوصی نیز هست قبل تر برای تاییدیه خود اقدام نمود و بعد از آن در قسمتی از بخش های خود تغییر کاربری ایجاد کرد که این می تواند خطرناک باشد.
معاون سابق سازمان آتش نشانی تهران درباره این که آیا تفاوتی میان ایمنی بیمارستان های دولتی و خصوصی وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: برخی از بیمارستان های خصوصی دیسیپلین و نظم خاصی دارند و خوب کار می کنند اما گاهی آنها نیز به سبب طمع از برخی فضاهایی که کاربری لازم را ندارند بهره برداری هایی می کنند تا بتوانند بیمار بیشتری بپذیرند. در بیمارستان های دولتی این استفاده از فضاهای بدون کاربری لازم بصورت جدی وجود ندارد اما ممکنست آنها نیز برای افزایش پذیرش مراجعان دست به انجام این کار بزنند.
در همین زمینه بخوانید:
متروپل های بالقوه ای که ممکنست بر سر بیماران آوار شود
وی افزود: در حقیقت نمی توان فرمولی کلی برای تفاوت قائل شدن میان بیمارستان های خصوصی یا دولتی در نظر گرفت اما متاسفانه بیمارستان های دولتی به سبب تقاضای بیشتر و بیشتر بودن مراجعان یک نوع بی نظمی در زمینه ایمنی دارند. همین طور بیمارستان های دولتی محدودیت منابع مالی دارند و شاید مبالغی که دریافت می کنند متناسب با هزینه هایشان نیست. مواردی مثل فشاری که به پرسنل بیمارستان وارد می شود، بی نظمی، کمبود منابع و سو مدیریت دست به دست هم می دهد تا ناایمنی در این بیمارستان های دولتی افزایش پیدا کند.
معاونت سابق معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران در آخر درباره با اهمیت ترین فاکتور ایمنی که باید در مراکز درمانی رعایت کرد، اظهار داشت: جداسازی فضاها و در حقیقت منطقه بندی هر یک با اهمیت ترین فاکتور برای جلوگیری از گسترش حریق در بیمارستان ها است. سالن های بیمارستان ها و اتاق ها نباید به شکلی باشند که اگر حریقی در یک اتاق رخ داد به آسانی به سایر نقاط بیمارستانی سرایت کند.
منبع:

1401/04/21
10:18:03
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت