متخصص جراحی مغز و اعصاب عنوان كرد؛

مهم ترین دردهای گردنی

مهم ترین دردهای گردنی

متخصص جراحی مغز و اعصاب، دردهای گردنی را جزو پنج درد اصلی و شایع عنوان نمود و به بیان مهم ترین دردهای گردنی پرداخت.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، علیرضا زالی، ضعف عضلات گردن، نشست های طولانی، استفاده از کامپیوتر، تبلت و موبایل را از دلیلهای بروز این دردها عنوان نمود که به سبب کم تحرکی و عدم ورزش های مناسب، عضلات ضعیف شده و موجب تغییراتی در قوس گردن و درنتیجه بروز دردهای گردن می شود.
وی با اعلان اینکه در گذشته بیشترین شیوع دردهای گردنی در گروه سنی ۲۵ تا ۵۰ سال مشاهده می شد، اشاره کرد: امروزه به سبب استفاده بیش از اندازه از وسایل الکترونیک مثل تبلت و موبایل شاهد افزایش شیوع دردهای گردنی در کودکان و نوجوانان هستیم.
به گفته زالی، سر انسان بین ۴ تا ۶ کیلو وزن دارد و در صورتیکه ۱۵ درجه خم شود حدود ۱۲ کیلوگرم فشار مضاعف به گردن و ستون فقرات وارد می شود و اگر ۶۰ درجه خم شود این فشار به ۲۷ کیلوگرم افزایش می یابد.
این متخصص جراحی مغز و اعصاب، شایع ترین علت درد گردن را فشار بیش از اندازه و کشش به گردن عنوان نمود و با اشاره به اجزای مختلف گردن نظیر عضلات و لیگمان ها و دیسک ها و مهره ها، اضافه کرد: با توجه به این که مهره های گردن بسیار پرنوسان و پرتحرک هستند جای مناسبی برای بروز آرتروز و دردهای گردنی هستند.
وی درباب رگ به رگ شدگی گردن، اظهار داشت: هر جا که عضله یا رباط کشیده شود و این کشش بیش از اندازه توان و تاب آوری آن عضله یا رباط باشد اصطلاحاً می گوئیم که گرفتار رگ به رگ شدگی شده است.
زالی اضافه کرد: اگر این مساله در فردی مکرر رخ دهد به مفهوم ضعیف بودن عضلات و رباط های و عدم رعایت بهداشت مناسب گردن است.
وی با اشاره به این که بیش از ۹۰ درصد دردهای گردنی دردهای معمولی است که موجب نگرانی نیستند به بیان مهم ترین دردهای گردنی پرداخت و اظهار داشت: دردهای گردنی که بیش از سه هفته بطول بیانجامد، دردهای گردنی که به مرور زمان شدت آنها افزایش یابد، دردهای گردنی که همراه با سردرد شدید و تب باشد، دردهای گردنی که با خم شدن سر به سمت جلو افزایش می یابد خصوصاً اگر همراه با تب باشد، دردهای گردنی که همراه با انتشار به دست باشد، دردهای گردنی که همراه با بی حسی، گزگز، مورمور شدن و ضعف در اندام های فوقانی باشد و دردهای گردنی که همراه با عدم تعادل باشد
این متخصص جراحی مغز و اعصاب در ادامه به بیان توضیحاتی درباب روش های درمان و جراحی برای درمان دردهای گردنی پرداخت.
وی، نشستن طولانی مدت، عدم رعایت ارگونومی مناسب در محل کار، خم شدن طولانی مدت سر، عضلات ضعیف و سابقه خانوادگی را همچون عوامل خطر در بروز دیسک گردن و دردهای گردنی برشمرد و تصریح کرد که این افراد بیشتر در معرض ابتلاء به اختلالات گردنی و دردهای مربوط به آن قرار دارند.
زالی در ادامه، تقویت عضلات گردنی را در درمان دردهای مزمن گردنی بسیار مهم و ضروری برشمرد.
وی با تاکید بر نقش تقویت عضلات در کاهش و پیش گیری از دردهای مزمن گردن، اظهار داشت: افرادی که عضلات قوی، مستحکم و با صلابت دارند کمتر گرفتار آرتروز، دیسک گردن و دردهای گردنی می شوند و در صورت بروز آنها کمتر نیاز به جراحی پیدا کنند.
این جراح مغز و اعصاب با اشاره به اهمیت ورزش های گردن در درمان دردهای گردنی، اشاره کرد: ورزش های مناسب باتوجه به شرایط و ضعف عضلات بیمار توسط متخصص فیزیوتراپ تجویز می شود و می تواند موجب تقویت عضلات و رباط ها و لیگمان های گردن و کاهش خیلی از دردها شود.
زالی اشاره کرد: این ورزش ها باید توسط متخصص فیزیوتراپی تجویز شود و در غیر این صورت ممکنست که موجب وارد شدن فشار بیش از اندازه به بیمار و لطمه شود.
وی با اشاره به دردهای گردنی ثانویه اظهار داشت: منشأ تعدادی از دردهای گردنی ممکنست در محل دیگری باشد که باتوجه به علایم بیمار توسط متخصص تشخیص داده می شود.
زالی دردهای منتشره به دست را مهم برشمرد و تصریح کرد: پزشک بوسیله علایم و درد می تواند منشأ این دردها و علت آنرا تشخیص دهد و نقشه جغرافیایی اختلالات حسی در فرد را پیدا کرد.
وی اشاره کرد: دردهای مربوط به نواحی و قسمت های مختلف کف دست و لاغر شدن عضلات این ناحیه نیز باید مورد توجه قرار گیرد برای اینکه ممکنست علایم پیشرفت کند.
زالی اشاره کرد: به طور معمول اگر دردهای گردنی کمتر از سه هفته بطول بیانجامد نیاز به اقدامات تشخیصی خاصی ندارد. اما اگر درد گردن همراه با علائمی نظیر بی حسی، گزگز، اختلال در راه رفتن، عدم تعادل باشد یا بیش از سه هفته طول کشیده باشد پزشک از اقدامات تشخیصی نظیر MRI و نوار عصب عضله برای پیگیری بیشتر و استفاده می نماید.

1401/03/31
19:14:55
5.0 / 5
186
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت