رئیس سازمان غذا و دارو:

واکسن اسپایکوژن مجوز مصرف اضطراری گرفت

واکسن اسپایکوژن مجوز مصرف اضطراری گرفت

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از جانب سازمان غذا و دارو برای واکسن اسپایکوژن صادر شد.به گزارش خود درمانی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدرضا شانه ساز عنوان کرد: اثربخشی واکسن هایی همچون فایزر در مقابل سویه های جدید ویروس کرونا، کاسته شده است و در بعضی موارد به زیر ۵۰ درصد رسیده است. این در حالیست که اثربخشی واکسن اسپایکوژن بالاتر از مقادیر مجاز اعلام شده در دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت بوده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون ویروس غالب کرونا در کشور شامل سویه هایی مانند دلتا، انگلیسی و ووهان امکان دارد باشد، که مطالعه بالینی واکسن اسپایکوژن جزو معدود مطالعاتی در جهان است که تماماً در پیک دلتا انجام شده است و این واکسن در مقابل اغلب سویه های موجود ویروس کرونا در کشور، اثربخشی مناسب و بالاتر از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت را داشته است.
شانه ساز خاطرنشان کرد: طبق گزارش ارسالی از مطالعه بالینی و نظر کمیته بالینی، در این مرحله از مطالعه بالینی فاز ۳ واکسن اسپایکوژن، اثربخشی واکسن در قبل از ابتلاء به موارد علامت دار و خفیف کووید ۱۹ و در شرایط غلبه واریانت دلتا در کشور، حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد ارزیابی شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: بر مبنای هماهنگی با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مقرر شده که افرادی که در فازهای موفق مطالعات بالینی واکسن دریافت کرده اند، بتوانند کارت واکسن خویش را دریافت نمایند تا در مراحل اجرای قرنطینه هوشمند با مشکلی مواجه نشوند.
شانه ساز اظهار داشت: تولید ماهانه اسپایکوژن بر مبنای اظهارات شرکت سیناژن، حداقل سه میلیون دوز است.
وی تصریح کرد: به نظر می آید که مشکلی جهت استفاده از واکسن اسپایکوژن بعنوان دُز بوستر یا یادآور، وجود نداشته باشد لیکن بمنظور اظهار نظر قطعی انجام مطالعات بیشتر ضروری می باشد.
شانه ساز عنوان کرد: شرکت سیناژن هم همچون واکسن های برکت و پاستور از ابتدا بر مبنای دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت برای دریافت تاییدیه های لازم، مطالعات کارآزمایی خویش را طراحی نموده و تلاش این شرکت این بوده که حتما مجوزهای سازمان جهانی بهداشت و سایر مراجع معتبر بین المللی را برای صادرات این واکسن، دریافت کند.

1400/07/18
12:00:04
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت