گزارش خود درمانی؛

مدافعان سلامت سوپرایز شدند

مدافعان سلامت سوپرایز شدند

خود درمانی: نامه معاون درمان وزارت بهداشت به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، مدافعان سلامت و کادر درمان را سوپرایز کرد.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، وضعیت بحرانی پیک پنجم کرونا سبب شد تا قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، روز گذشته نامه ای به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بزند و از آنها بخواهد همه ظرفیت های بیمارستانی برای پذیرش و بستری بیماران کرونایی آماده شود. شاید در نگاه اول این گونه فکر نماییم که مسؤلان چقدر به فکر مردم هستند که البته هستند. اما، حقیقت این است که بیشتر از همه این کادر درمان و مدافعان سلامت بودند که با این نامه معاون درمان وزارت بهداشت، سوپرایز شدند.
معاون درمان وزارت بهداشت در این نامه از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است که تمامی بیمارستان های کشور در آماده باش کامل باشند. جان بابایی ضمن اشاره به گسترش سوش دلتا، از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است مرخصی کادر اداری و درمانی بیمارستان ها به مدت دو هفته لغو شود. علیرضا ناجی استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که کشور هم اکنون در وضعیتی قرار دارد که روزانه بیشتر از ۲۰ هزار موارد مثبت جدید داریم، اظهار داشت: آرام آرام باید در طول دو هفته آینده منتظر آمار بیشتر مبتلایان و به دنبال آن افزایش موارد مرگ و میر باشیم. شاید همین یک جمله کافی باشد که بدانیم کادر درمان باید همچون تجربه های قبلی در پاندمی کرونا، قید استراحت و مرخصی را بزند و در آماده باش کامل برای مراقبت از بیماران باشد. زیرا، با استناد به قول استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تازه در ایام خوش پیک پنجم هستیم و در دو هفته آینده باید منتظر روزهای سخت تر و تلخ تری باشیم. علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به ثبت دو رکورد جدید کرونایی اشاره نمود و اضافه کرد: دو رکورد در تهران به ثبت رسید که از زمان آغاز انتشار کرونا تا کنون چنین آماری ثبت نشده بود به شکلی که برای نخستین بار میزان بستری ها در تهران از مرز ۸۰۰۰ نفر عبور کرد در حالیکه بالاترین آمار بستری در تهران ۷۶۰۰ نفر بود. همچنین، برای نخستین بار تعداد مراجعین سرپایی از ۲۰ هزار نفر عبور کرده که هر دوی این آمارها از آغاز انتشار کرونا تا کنون به ثبت نرسیده بود.آمارهای روزانه وزارت بهداشت نشان داده است که ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، ۲۵ هزار و ۴۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۴۰ نفر از آنها بستری شدند. بر همین اساس، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۴۸ هزار و ۷۰۴ نفر و مجموع جانباختگان به ۸۷ هزار و ۳۷۴ نفر رسید. به نظر می آید که کادر درمان و مدافعان سلامت، یکبار دیگر سوپرایز عادی انگاری ها و رهاسازی پروتکل ها شده اند. زیرا، آن طور که علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان داشته است، میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی به پایین ترین سطح خود رسیده و فقط ۴۸ درصد مردم این پروتکل ها را رعایت می کنند. در پیک اول کرونا ما بیشترین رجوع سرپایی روزانه را تجربه کردیم علتش هم مشخص بود چون بیماری ناشناخته بود، دانش پزشکی در این عرصه کمتر بود و مردم می ترسیدند و به بیمارستان ها هجوم می آوردند به صورتی که روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ بیمار کووید ۱۹ داشتیم. اما در پیک های دوم، سوم و چهارم، دانش بیماری به تدریج بیشتر شد و اطلاعات مردم بالا رفت. از طرفی با عنایت به این که ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران علایم خفیف داشتند بگونه ای که حتی به بیمارستان ها هم رجوع نمی کردند، تعداد رجوع سرپایی به ۲۰۰ تا ۲۵۰ بیمار در روز کاهش پیدا کرد. اما در پیک پنجم شاهد افزایش چشم گیر بار مراجعات سرپایی نسبت به پیک های قبلی به علت سویه دلتا هستیم که هم سرعت گسترش بالاتری دارد و هم بیماران را بدحال تر و بعلاوه افراد سنین پایین را گرفتار می کند.


منبع:

1400/04/30
11:13:45
5.0 / 5
66
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت