گزارش خود درمانی؛

قاتل ناشناخته در بیمارستان ها

قاتل ناشناخته در بیمارستان ها

به گزارش خود درمانی عفونت بیمارستانی بعنوان قاتل ناشناخته، علاوه بر این که سلامت بیماران را تهدید می کند، باعث افزایش هزینه های نظام سلامت هم می شود.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، مبحث عفونت های بیمارستانی از دیرباز همواره بعنوان یکی از چالش های پیش روی نظام سلامت کشورها شناخته می شود.
هر چند وضعیت بیمارستان ها پس از انتشار کرونا به لحاظ توجه بیشتر از پیش به دستورالعمل های بهداشتی، ارتقا یافته است. اما، حقیقت این است که معضل عفونت های بیمارستانی همچنان وجود دارد و چه بسا بیشتر هم شده باشد.
مطالعه گزارش های بیمارستانی نشان داده است که عفونت های بیمارستانی سبب می شود تا مدت زمان بستری بیمار افزایش یابد و در نتیجه آن، احتمال مرگ بیمار هم بیشتر می شود.
ضرر ۴۵ بیلیون دلاری عفونت های بیمارستانی
علیرضا نیکبخت نصرآبادی رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تکیه بر اهمیت عفونت های بیمارستانی و کنترل و پیشگیری آن ضمن اشاره به آمار اعلام شده توسط CDC، اظهار داشت: در سال حدود دو میلیون گرفتاری داریم از عوارض عفونت های بیمارستانی که ۱۰۰ هزار تای آنها در سال منجر به مرگ می شود و هزینه تحمیل شده آنرا معادل ۴۵ بیلیون دلار برآورد کرده اند.
وی بر مسئولیت بیمارستان ها، نظام سلامت، خود بیماران و همراهان آنها تاکید و خاطرنشان کرد: اهمیت این بحث جایی مشخص می شود که تمامی نزدیک به صد درصد عوارض و رخداد قابل پیشگیری است.
نصرآبادی اظهار داشت: شستن دست ها و راه های ساده تر می تواند تا ۴۰ درصد عفونت بیمارستانی را کم کند.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن اشاره به مراقبت هایی که یک پرستار در طول روز با آن مواجهه است، اضافه کرد: وظیفه اصلی پرستاران این است که گاید لاین ها را بشناسد، آگاه باشند و بتوانند آنها را پیگیری کرده و به باقی همکاران آموزش دهند. پرستاران باید بتوانند خوب کنترل کنند، ارزیابی کنند و به سیستم، به همکاران و به بخش آموزش دانشجویان پرستاری و حتی بیماران بازخورد بدهند.
نصر آبادی، پیشگیری و کنترل عفونت های بیمارستانی را نیازمند اراده سیستماتیک، وجود تسهیلات از جانب سیستم سلامت و تعهد فردی تک تک مراقبت کننده ها دانست.
منتظر پاندمی میکروب های مقاوم باشید
آرش سیفی عضو کمیته کشوری کنترل عفونت، عفونت های بیمارستانی را تنها محدود به بستری شدگان در بیمارستان ندانست و اظهار داشت: در بسیاری از جراحی های سرپایی که خیلی متصل به بیمارستان هم نیستند عفونت های بیمارستانی دیده می شود.
وی، عفونت بیمارستانی را عفونتی که بیمار از قبل نداشته و طی دریافت مراقبت در بیمارستان به آن مبتلا شده است؛ تعریف کرد و تاریخچه نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی را توضیح داد.
سیفی در ادامه عفونت های تنفسی، عفونت های ادراری، عفونت های جریان خون و عفونت های محل عمل جراحی را چهار گروه اصلی عفونت های بیمارستانی برشمرد و از عفونت های وابسته به ابزار هم بعنوان عفونت های مهم و قابل توجه نام برد.
این فلوشیپ کنترل عفونت، فراوانی عفونت های بیمارستانی را ۱۰۰ هزار عفونت در کل کشور پارسال به تفکیک ۳۰ هزار عفونت ریه، ۲۷ هزار عفونت ادراری، ۱۸ هزار عفونت عمل، ۱۴ هزار عفونت خون و ۱۱ هزار سایر عفونت ها عنوان نمود.
سیفی، مقاومت میکروبی را توانایی مقاومت میکروب ها به آنتی بیوتیک ها و متوقف کردن اثر آنها تعریف کرد و از مرگ یک نفر در هر ۶ دقیقه به خاطر ابتلاء به عفونت اطلاع داد و چهارمین علت مرگ در کانادا را ابتلاء به عفونت های بیمارستانی با میکروب های مقاوم دانست.
وی، تلفات و هزینه های ناشی از عفونت های بیمارستانی را در حد جنگ دانست و پاندمی بعدی را پاندمی میکروب های مقاوم دانست.
عفونت در بخش مراقبت های ویژه نوزدان شدیدتر است
جمال الدین بگجانی مدیر گروه پرستاری کودکان و مراقبت های ویژه نوزادان، در مورد کنترل عفونت در بخش مراقبت های ویژه نوزادان اظهار داشت: نرخ عفونت های خون ناشی از خطوط ورید مرکزی در بیماران مراقبت های ویژه نوزادان ۳۷ درصد بیشتر از جمعیت بزرگسالان در آی سی یو است.
وی، سیستم ایمنی نابالغ، یکپارچگی ضعیف پوست، روش های جراحی، قرار دادن خط وریدی خصوصاً مرکزی، مدت طولانی بستری و ازدحام بیش از اندازه بخش را از علل صدمه پذیر بودن نوزادان در مقابل عفونت های بیمارستانی دانست.
عفونت بیمارستانی یک قاتل ناشناخته
اسمعیل محمدنژاد عضو کمیته کشوری کنترل عفونت، اقدامات پیشگیری کننده از باکتری گرم منفی در بخش آی سی یو را توضیح داد و اظهار داشت: عفونت بیمارستانی یک قاتل ناشناخته است و هر بیماری که در بیمارستان بستری می شود احتمال ابتلای او به عفونت بیمارستانی ۵ درصد است و به ازای هر عفونت ۱۸ روز مدت زمان بستری بیمار افزوده می شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر قرار شد وسیله یکبار مصرف را چندین بار استفاده نماییم باید به خوبی مراحل ضدعفونی کردن آنرا انجام دهیم. آلودگی زدایی در بخش ها ۸۰ درصد اجرام و میکرو ارگانسیم های موجود روی وسایل را از بین می برد. خیلی مهم می باشد که به کار خدمات و بهیاران نظارت کرد.
سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان امام (ره) اظهار داشت: ضدعفونی کردن هیچ گاه جایگزین استریل کردن نمی گردد. باید محلول ضدعفونی درست را انتخاب نماییم و اول باید میکروارگانیسم های موجود در بخش را بدانیم و خاصیت ضدعفونی کردن آن محلول را بررسی نماییم.
به نظر می رسد در شرایطی که بیمارستان ها گرفتار کرونا هستند، نباید نسبت به معضل عفونت های بیمارستانی و میکروب های مقاوم بی تفاوت بود. زیرا، در این صورت باید شاهد فاجعه ای عفونی در سطح مراکز درمانی باشیم که می تواند علاوه بر افزایش مرگ و میر بیماران، هزینه ها را هم بالاتر ببرد. بنابراین، رعایت یک پروتکل واحد در سطح بیمارستان ها که کادر درمان و پرسنل ملزم به رعایت آن باشند، تا حدود زیادی از شدت عفونت های بیمارستانی می کاهد.

1400/04/28
08:44:23
5.0 / 5
197
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت