خطر مصرف زیاد كافئین برای سلامت چشم ها

خطر مصرف زیاد كافئین برای سلامت چشم ها

نتایج یک آزمایش نشان داده است که زیاده روی در مصرف کافئین امکان دارد خطر مبتلا شدن به بیماری چشمی گلوکوم (آب سیاه) را افزایش دهد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، نتایج آزمایشات از آن حکایت می کند که مصرف روزانه سه تا چهار فنجان قهوه می تواند به صورت قابل ملاحظه ای در افزایش ریسک مبتلا شدن به گلوکوم بخصوص در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند، اثرگذار باشد.
در این بررسی بیشتر از ۱۲ هزار انگلیسی در گروه سنی ۳۹ تا ۷۳ سال حضور داشتند که اطلاعاتی در مورد میزان مصرف کافئین، شرایط بینایی همچون مبتلا شدن به گلوکوم یا سابقه خانوادگی مبتلا شدن به این بیماری در اختیار محققان قرار دادند.
متخصصان بعد از گذشت سه سال وضعیت سلامتِ چشم های این افراد همچون فشار داخل چشم (IOP) آنان را ارزیابی کردند. بالا بودن فشار داخل چشم می تواند فاکتوری خطرزا در بروز بیماری گلوکوم باشد.
متخصصان مشاهده نمودند فشار داخل چشم در افرادی که روزانه حدود چهار فنجان قهوه مصرف می کنند ۰.۳۵ میلی متر جیوه بالاتر است.
همچنین یافته ها نشان داد: افرادی که با بالاترین خطر ژنتیکی مبتلا شدن به گلوکوم مواجهند و بیشتر از سه فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، ۳.۹ برابر بیشتر از افرادی که میزان کافئین کمی مصرف می کنند و در گروه کمترین ریسک ژنتیکی هم قرار دارند، به عارضه گلوکوم مبتلا می شوند.
به گزارش خود درمانی به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، متخصصان تاکید کردند: این بررسی نخستین موردی است که نشان دهنده نوع خوراکی مصرفی یا تاثیرات ژنتیکی در بروز عارضه گلوکوم است و نشان داده است که افرادی با سابقه خانوادگی مبتلا شدن به این بیماری باید میزان مصرف کافئین را کاهش دهند.
منبع:

1400/03/18
14:12:55
5.0 / 5
263
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت