وزیر بهداشت:

خیز اخیر كرونا ناشی از بازارهای شلوغ و صف های درهم فشرده است

خیز اخیر كرونا ناشی از بازارهای شلوغ و صف های درهم فشرده است

وزیر بهداشت در نامه ای به معاونان درمان، بهداشت و غذا و دارو وزارت بهداشت و روسای دانشگاه أهای علوم پزشکی سراسر کشور ضمن اشاره به اینکه آنچه همکارانم در ایام اخیر می بینند ناشی از بی توجهی های پیش از سفرها بخصوص بازارهای شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است، هفت بند راهبرد اجرایی را جهت کاهش فشار سنگین به بخش های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی بویژه مراقبت های ویژه ابلاغ نمود.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام وزارت بهداشت متن نامه سعید نمکی خطاب به دکتر قاسم جان بابائی - معاون درمان، دکتر علیرضا رئیسی - معاون بهداشت، دکتر محمدرضا شانه ساز- معاون و رئیس سازمان غذا و دارو و روسا و سرپرست دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی به شرح زیر است: « پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی با عنایت به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری COVID-۱۹ در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیشبینی از ارتفاع موج جدید سنگین تر و حجیم تر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در ایام اخیر از موارد بستری می بینند ناشی از بی توجهی های پیش از سفرها بخصوص بازارهای شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپائی حاکی از اثرات سفرهای نوروزیست که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم. لذا جهت کاهش فشار سنگین به بخش های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، بویژه مراقبت های ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور می شوم:

۱- گام جدید طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمان های مردم نهاد در چارچوب محله محور کماکان بعنوان نخستین سطح مراقبتی و بیماریابی باید مورد توجه قرار گیرد.

۲- مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته سرپائی باید به شدت گسترش یابد. در این مراکز حتما نمونه گیری و انجام تست، آموزش رجوع کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله کردن آنان و در صورت نیاز ارجاع به کلینیک های تنفسی بسیار حائز اهمیت می باشد.

۳- تجربه مدیریت بیماری در موج جدید با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامت دار و پرخطر در نخستین روزهای مبتلا شدن در کاهش بار ویروس و جلوگیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار موثر است. بنابراین در کلیه مراکز سرپائی توسط پزشک متخصص و یا پزشک عمومی آگاه بر اساس پروتکلهای ابلاغی، درمان ضد ویروس با داروهائی که در پروتکلهای ابلاغی معاونین محترم بهداشت و درمان قید شده ضروری می باشد. این داروها حتما توسط رئیس محترم سازمان غذا و دارو و معاونین غذا و داروی استان ها باید در داروخانه های منتخب به مقدار کافی عرضه گردد. خوشبختانه کمبود داروئی نداریم و لزوم دارد تعداد داروخانه های منتخب به حد کافی و فهرست آنها در مراکز درمان سرپائی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، زیر پوشش بیمه های سلامت و تأمین اجتماعی و بیمه های مکمل هستند.

۴- طبق دستور رئیس جمهور محترم و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاه ها که از محل منابع طرح تحول و ۱% ارزش افزوده پارسال تأمین نشد سریعاً انجام و مطالبات طرف های قرارداد در مراکز سرپائی پرداخت گردد. ضمناً قرار شد جهت راه اندازی تخت های بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی نزدیک به بهره برداری هم منابع در اسرع وقت تأمین گردد. هماهنگی روسای دانشگاه ها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونین محترم درمان و بهداشت در این راستا به طور مستمر ضروری است.

۵- جهت قطع هرچه سریعتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی الزامیست. هرگونه قصور در عدم گزارش بموقع پروتکل شکنی ها در کلیه سطوح به عهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکل ها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذیصلاح منعکس گردد. رونوشت مکاتبات همه روزه به دفتر اینجانب هم ارسال شود.

۶- با عنایت به احتمال ورود ویروس های موتاسیون یافته غیر انگلیسی توسط مسافرین بازگشته از سفرها، بویژه از کشورهای همسایه، مرزهای هوائی و زمینی به شدت کنترل گردد.

کلیه موارد باید نمونه گیری و بعد از اطمینان از عدم آلودگی اجازه ورود داده شود. سازمان هلال احمر هم در این راستا آماده همکاری است. ضمناً همانگونه که قبلاً ابلاغ کرده ام، مرتب باید نمونه های ادواری جهت NGS ارسال گردد تا از عدم وجود موتاسیون داخلی هم مطمئن شویم.

معاون محترم تحقیقات و فناوری و معاون محترم بهداشت در این راستا کمک خواهند کرد. در این مورد استانهایی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استانهای جنوبی که اسکله تخلیه بار توسط کشتی های خارجی دارند با عنایت به ورود بارهایی از کشور برزیل و هندوستان و انتشار ویروس جهش یافته برزیلی و بشدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل منتقل شدن ویروس نشود ضمن آنکه باید بنحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی ها پیش از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. این دقت با سطحی دیگر مشمول بنادر شمالی و گمرکات دیگر کشور هم می شود. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهد نمود.

۷- لازمست استفاده از ظرفیت مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی و خیریه بنحو احسن مورد توجه قرار گیرد.

توفیق کلیه عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»

منبع:

1400/01/20
21:38:48
5.0 / 5
294
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت