شوق سفر به قیمت مرگ!

شوق سفر به قیمت مرگ!

خود درمانی: بوشهر سال قبل نخستین تجربه نوروزی ایرانیان در برخورد با بیماری کرونا بود و بیشتر پیام های تبریک این مضمون را گوشزد می کرد که خانه امن ترین مکان برای در امان ماندن از کووید19 است. طولی نکشید تا پی بردیم حفظ سلامتی از دید و بازدید عید مهم تر است و برای تجدید دیدار از فضای مجازی هم کمک گرفتیم.


حالا نیز در دومین بهار و عید ویروسی باید اهتمام نماییم بی خیال نباشیم و با یادآوری تجربیات موفق در قطع زنجیره انتقال بیماری، به این تعطیلات آگاهانه تر بنگریم و عیدمان را هشیارتر برگزار نماییم، چون سرنوشت همه ما به یکدیگر گره خورده است.
آمارهای تلخ ویروس کشنده مرموز
تا حالا آمار مبتلایان به کووید۱۹ در جهان به بیش از ۱۲۴ میلیون نفر رسیده و فوتی های ناشی از این ویروس کشنده با رشد ۷ هزار و ۲۱ نفری در یک روز به تعداد ۲ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۲۳۱ افزایش یافته است.
بگفته مسئولین وزارت بهداشت نیز برمبنای آمارهای رسمی از شروع همه گیری تا این لحظه یک میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۱۲ نفر از هموطنان به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد متأسفانه ۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر بطور قطع به سبب مبتلاشدن به بیماری کرونا از دست رفته اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز با ذکر افزایش موارد بستری در بخش های ویژه بیمارستان ها عنوان کرده است: تعداد بیماران بستری در بخش های کرونائی تا سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ به عدد ۱۱۴ نفر رسید.
سعید کشمیری همین طور با اشاره به ابتلای ۲۱هزار و ۹۲۳ نفر در استان بوشهر به کووید ۱۹ عنوان کرد: از شروع شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تا حالا ۹۱۰ نفر جان خودرا از دست داده اند.

وضعیت شکننده استان های مسافرپذیر
سفر یک نیاز است به ویژه برای مردم جامعه ای که شرایط اجتماعی و اقتصادی آنها را تحت تاثیر قرار داده باشد اما برمبنای تحقیقات، بین افزایش سفر و گسترش کووید۱۹ رابطه مستقیمی وجود دارد و بعد از چند روز آمارها روند صعودی از تعداد مبتلایان نشان داده اند و هر زمان سفر جایگزین در خانه ماندن شده کرونا در سطح وسیع تری خودرا نمایان کرده است.
رنگ بندی برمبنای آخرین وضعیت شیوع بیماری در یک شهرستان و در سطح ملی انجام می شود و کلیاتی را درباره خطر انتقال بیماری در وضعیت فعلی نشان میدهد. بنا بر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت الان ۱۲ شهرستان قرمز و ۳۹ شهرستان نارنجی هستند و برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوعست.
بگفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی امروز فاجعه است بطوریکه از ۸۳ درصد به ۵۹ درصد رسیده و نتیجه رعایت نکردن، بطور قطع افزایش بیماری و مرگ ومیر است.
کارشناسان معتقدند آنچه که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد رعایت مداوم دستورالعمل های مقابله با کروناست چون ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، حدودا در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بدین سبب انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی سفارش های بهداشتی همچون پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضور در تجمعات رعایت گردد تا مناطق با شیوع کمتر بتوانند وضعیت خوب خودرا حفظ کنند و شهرستان های با وضعیت بدتر تغییرات لازم را به وجود آورده و به سمت بهبودی پیش روند.
معاون وزارت بهداشت نیز از صعودی بودن روند موارد مبتلاشدن و بستری در بعضی شهرها همچون تهران، ارومیه و برخی شهرهای استان بوشهر، ایلام و اصفهان آگاهی داده است.
علیرضا رئیسی با بیان روند صعودی کرونا در بعضی نقاط عنوان کرده است: روند بستری کرونا در آذربایجان غربی و شهر ارومیه درحال افزایش است و احتمال قرمز شدن ارومیه وجود دارد.

عامل انسانی گسترش ویروس نباشیم!
ایران پانزدهمین کشور دنیا با بیشترین آمار مبتلایان و یازدهمین کشور از نظر تعداد فوتی های کرونا در جهان است که بگفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکیددر حال حاضر گرفتار ویروس جهش یافته کرونا نیز شده است.
وی از مردم تقاضا کرده کسانی که به سفر رفته اند آنرا کوتاه کرده و به شهرهای خود بازگردند تا نگرانی های شیوع ویروس جهش یافته کاهش پیدا کند.
گزارشها حاکی از آنست که ویروس جهش یافته کرونا هم در گردش است و با توجه به این که اینگونه مهاجم تر و شدیدتر است در صورت بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی خصوصاً در روزهای نوروز؛ ویروس جهش یافته می تواند مناطق بسیار بیشتری را درگیر کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: مردم تمام دنیا هم تحت تاثیر پاندمی کووید ۱۹ و محدودیت های ناشی از آن قرار گرفته اند، و هر کشوری با سنجیدن شرایطش برای جشن های سال نو مقرراتی وضع کرد که یکی از آنها محدود کردن مسافرت ها بود. انسان ها نیز همیشه ثابت کرده اند که توانایی سازش با هر شرایطی دارند و این اتفاق نیاز است در دوران کرونائی نیز خودرا بروز دهد و تا شروع واکسیناسیون، کماکان صبور مانده و برای حفظ سلامت خود این کنترل ها را تحمل نمایند.
عبدالمحمد خواجه ئیان به مردم سفارش کرد: تنها بر روی اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و رعایت بهداشت دست ها تمرکز کنند تا احتمال ابتلایشان به بیماری کم شود و بدون داشتن تسلط علمی کافی، از به اشتراک گذاری اخبار یا ویدئو کلیپ هایی که افراد مختلف تهیه و در فضای مجازی نشر می دهند، خودداری نمایند.

از راه های سخت و آسان تا روش غیر علمی کنترل ویروس
شاید اگر روزی به ما گفته می شد که در کنار تمام سبک های زندگی سالم، شستن دست ها و استفاده از ماسک هم می تواند جانمان را از خطر مرگ حفظ می نماید تنها لبخندی از روی ناباوری بر لبمان می نشست اما در ضمن سال اخیر همین کارهای ساده جان میلیون ها نفر را نجات داده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می گوید: به سبب نوپدید بودن بیماری کووید۱۹، متاسفانه اطلاعات گوناگونی از منابع مختلف غیرعلمی به سمت مردم کنجکاو سرازیر شد که سبب انحراف اذهان عمومی از سفارش های اصلی و معتبر گردید و با توجه به این که همه مردم تخصص کافی برای تشخیص اعتبار این اطلاعات را نداشتند نوعی سردرگمی در آنها ایجاد گشت.
بگفته خواجه ئیان قرنطینه هوشمند که در آن می بایست افراد در تماس با یک فرد مبتلا به کرونا، حداقل به مدت ۱۰ روز در مکان های عمومی حضور نداشته باشند، باتوجه به زیاد بودن تعداد موارد مثبت بیماری، افراد نزدیک آنها و اعمال نظارت ۲۴ ساعته سیستم بهداشت و درمان بر عدم خروج این افراد از منزل، غیر امکان دارد.
وی افزود: از آنجائیکه سلامت حق همه مردم است، همگی ما باید بیشترین اهتمام خودرا برای رعایت اصول بهداشتی داشته باشیم و از انجام آنها خسته نشده وهمان چند سفارش ساده پیشگیرانه را مرتبا به اعضای خانواده، همکاران و سایر اطرافیان خود یادآور نماییم و چنانچه اطرافیان یک فرد بیمار را در میان خانواده و بستگان می شناسیم، آنها را تشویق به رعایت بهداشت و صبوری در رعایت محدودیت های مربوط به آن نماییم.

بارها در کلام آسمانی مان و یا از گذشتگان خود شنیده ایم که بعد از تحمل هر سختی، رفاه و آسایش فرا می رسد. پس باید باور داشته باشیم که با پشت سر گذاشتن این روزهای توام با تهدید جان، اساسا بهارهای دلنشینی در انتظار همه ماست. پس چه خوب می شود اگر همه ما این عید را نیز با رعایت هشدارهای مسئولان و متخصصان و کارشناسان از سفر حتی از نوع درون شهری پرهیز نماییم تا در آینده با تامین واکسن برای عموم مردم، با خیال آسوده از گشت و گذارهای نوروزی یاد نماییم.
پس با رعایت محدودیت ها و عمل به سفارش های بهداشتی به مدافعان سلامت کشور کمک نماییم تا شاهد هفت رقمی شدن تعداد جان باختگان، سخت شدن کار کادر درمان و بازگشت محدودیت ها نباشیم و دست به دست هم دهیم تا همه در کنار هم، روزهای خوب را ببینیم.
گزارش از: «مریم یمین»، خبرنگار ایسنا
منبع:

1400/01/04
17:06:28
5.0 / 5
651
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت