نسخه وزارت بهداشت برای كنترل كرونا در نوروز

نسخه وزارت بهداشت برای كنترل كرونا در نوروز

خود درمانی: نوروز در پیش است، کرونا همچنان می تازد و جان می گیرد، ویروس جهش یافته انگلیسی در کشورمان می چرخد و هم اکنون استان خوزستان را به شدت گرفتار کرده است، اما وزارت بهداشتی ها برای کنترل کرونا در بهار نسخه پیچیده اند...به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، با توجه به چرخش ویروس انگلیسی که بگفته وزیر بهداشت بمراتب سنگین تر و سهمگین تر از ویروس ووهان است و سرعت انتقال بالاتر و بیماری زایی بیشتری دارد، وزارت بهداشتی ها بر آن شدند تا برای ارائه خدمات در نوروز در قالب برنامه نوروزی، تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح "شهید حاج قاسم سلیمانی" اقدام نموده و با دقتی و شدتی بیشتر مدیریت و کنترل بیماری کووید-۱۹ را به شیوه محله و خانواده محور که مبتنی بر شعار "هر خانه، یک پایگاه سلامت" است، اجرا کنند.

باید توجه کرد که تشخیص بموقع مخاطرات و اطلاع رسانی مناسب در فوریت ها می تواند جان انسان های در معرض خطر را در وضعیت اضطراری به شرط اعمال مداخلات مؤثر، سریع و هماهنگ نجات دهد. هماهنگی با سازمان بسیج مستضعفین و سایر نیروهای مردمی بر پایه محله محور در قالب گام چهارم بسیج ملی- طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برای مدیریت و کنترل همه گیری کووید-۱۹ بطور عملی از اوایل آذرماه ۱۳۹۹ در کل کشور شروع شد و بگفته وزارت بهداشتی ها، ثابت کرد که این مداخله چندبخشی مردم محور، اثربخش، مقرون به صرفه و با استقبال گیرندگان خدمات روبرو بوده است.

از طرف دیگر افزایش موارد مثبت ویروس جهش یافته انگلیسی طی هفته های اخیر و بالا رفتن میزان مبتلاشدن و بستری در استان خوزستان، وزارت بهداشت را بر آن داشت تا کارهای در رابطه با بیماریابی، جداسازی، قرنطینه و پشتیبانی از گروه های لطمه پذیر را در بعضی از مناطق پرخطر و همین طور استان های میهمان پذیر در آستانه سال نو و تعطیلات نوروزی شدت بخشد.
روش کار در برنامه نوروزی وزارت بهداشت
غربالگری و پیگیری تلفنی یکی از اقداماتی است که وزارت بهداشت با کمک سایر دستگاهها بوسیله سامانه ۴۰۳۰ از شروع پاندمی کرونا انجام داد و بر این اساس به صورتی مردم هر منطقه را بوسیله مراکز بهداشتی و در قالب سامانه ۴۰۳۰ غربالگری می کرد.

بر این اساس هم اکنون هم بهورزان و مراقبین سلامت در زمان تشدید مدیریت و کنترل همه گیری کووید-۱۹ – طرح شهید سلیمانی، وظیفه پیگیری فعال، مستمر و مراقبت جمعیت تحت پوشش خودرا با همکاری فعال پزشک مرکز خدمات جامع سلامت مربوطه بر عهده دارند.

تکلیف بهورزان ومراقبان سلامت برای رهگیری و رصد فعال بیماران

به طوری که بهورز و مراقب سلامت به محض اطلاع از مثبت شدن تست کووید-۱۹ هر فرد از جمعیت تحت پوشش خود (از طریق سامانه های پرونده الکترونیک سلامت) باید با فرد مذکور تماس گرفته، از رعایت جداسازی فرد، قرنطینه خانگی یا قرنطینه غیر خانگی اطمینان پیدا کرده، سفارش های بهداشتی مطابق دستور العمل های ابلاغی را ارایه داده و با اطلاع رسانی به تیم های رهگیری، رصد فعال افراد در معرض تماس نزدیک را انجام دهند.

الزام انجام تست تشخیص فوری درب منزل

باید توجه داشت که انجام تست های تشخیصی سریع یا رپید تست نیز در این شرایط الزامی است. باید در درب منزل تست انجام شده و نتیجه در همان زمان اعلام گردد تا از تردد افراد مشکوک و محتمل در سطح شهر جلوگیری به عمل آید. همین طور در پروسه رهگیری تماسهای نزدیک، افراد نیازمند ویزیت پزشک باید به مراکز منتخب کووید-۱۹ ارجاع داده شوند و یا بوسیله تیم های مراقبت در منزل ویزیت و مراقبت شوند.

قرنطینه معکوس برای سالمندان پرخطر و بیماران زمینه ای

جزییات فعالیت تیم های مراقبت در منزل

برای سالمندان پرخطر و خیلی پرخطر و افراد دارای بیماری زمینه ای نیز نیازمند قرنطینه معکوس هستیم. بطوریکه باید توسط تیم های مراقبت در منزل درخواست ویزیت شوند. این تیم ها در مراکز منتخب کووید-۱۹ مستقر هستند تا ضمن ویزیت در منزل، سفارش های بهداشتی و درمانی را ارایه داده و تجویز دارو درصورتی که نیاز و برمبنای پروتکلهای کشوری باشد، برای افراد انجام پذیرد. در عین حال افراد نیازمند دریافت خدمات بیمارستانی نیز باید با هماهنگی اورژانس پیش بیمارستانی ۱۱۵ به بیمارستان های منتخب کووید-۱۹ ارجاع داده شوند.

نحوه پیگیری بیمارانی که داروی سرپایی دریافت می کنند

باید توجه کرد که بیمارانی که داروی سرپایی مطابق پروتکل کشوری دریافت می کنند، باید ۶ بار در طول ۱۴ روز (روزهای ۱ تا ۵ و ۱۴) توسط بهورز یا مراقب سلامت به صورت تلفنی پیگیری شده، از رعایت جداسازی و قرنطینه خانگی اطمینان حاصل شده، وضعیت سلامت آنها در پرونده الکترونیک سلامت ثبت شده و در صورت تشدید علایم مطابق دستورالعمل به مراکز تخصصی کووید-۱۹ ارجاع داده شوند.

در عین حال برای افرادی که نیازمند داروی سرپایی نیستند، باید مطابق آخرین نسخه دستورالعمل مراقبت بیماران سرپایی ۶ بار پیگیری تلفنی در طول ۱۴ روز (روزهای ۳-۵، ۷-۹، ۱۱ و ۱۴) انجام گرفته و ضمن اطمینان از رعایت قرنطینه خانگی، علایم و نشانه های آنها ثبت شده و آموزش های لازم مطابق با شرایط بیمار ارائه شود.

همچنین وظیفه اطمینان از انجام صحیح رهگیری، جداسازی، قرنطینه خانگی، پیگیری مستمر و ثبت در سامانه بر عهده کارشناسان ستادی شهرستان، خصوصاً کارشناسان مبارزه با بیماریها است.
روش اجرای برنامه محله محور
همانطور که در اصول اجرائی برنامه تاکید شده است، گام چهارم بسیج ملی مبتنی بر نظام شبکه بهداشتی درمانی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. نخستین قدم در اجرای برنامه منطقه بندی و سازمان دهی نیروی انسانی متناسب با تیم های اجرائی پیش بینی شده است. این امر برمبنای سطوح ارائه مراقبت های بهداشتی درمانی اولیه در روستا و شهر برنامه ریزی و اجرا می شود. در مناطق روستایی سازماندهی و برنامه ریزی با محوریت مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و خانه های بهداشت و با مشارکت پایگاه های بسیج انجام می شود. طبق اعلام وزارت بهداشتی ها، باید تلاش شود در امر خدمت رسانی به روستاییان از مشارکت های مردمی و داوطلبین همان روستا بهره گرفته شود.

سفیران سلامت؛ مجریان و ناظرین پروتکلهای بهداشتی در خانه

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در تقویت و تشدید گام چهارم بسیج ملی مقابله با همه گیری کووید-۱۹ – طرح شهید حاج قاسم سلیمانی باید تاکید مضاعفی بر بهره مندی از ظرفیت برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت به عمل آمده و از سفیران سلامت بعنوان مجریان و ناظرین پروتکلهای بهداشتی در خانه و عوامل ارتباطی با بهورزان و مراقبین سلامت بمنظور استمرار مراقبت ها و خدمات و انجام صحیح دستور عمل های مراقبت از فرد مبتلابه کووید-۱۹ استفاده گردد. برای این منظور باید سازماندهی مجدد و اطمینان از فراگیری بسته های آموزشی کووید-۱۹ (در برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت) حاصل شود.در عین حال در مناطق روستایی با محوریت بهورزان خانه های بهداشت و با جلب مشارکت بسیج، داوطلبین بهداشتی شامل سفیران سلامت خانوار و رابطین سلامت محله تیم های مراقبت و نظارت شکل گرفته و مراقبت های لازم برای افراد مشکوک و محتمل و نظارت از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی را انجام می شود.

طبق اعلام وزارت بهداشت، دراین زمینه باید تلاش شود که مراقبت ها و نمونه برداری تست های تشخیصی کووید-۱۹ در منزل انجام شده و از مراجعه و تردد افراد دارای علامت در سطح روستا و یا مراجعه آنها به شهرها جلوگیری شود. تیم های حمایتی با محوریت پایگاه های بسیج در روستاها تشکیل شده و مسئولیت پشتیبانی از افراد در معرض لطمه را عهده دار می شوند.

مسئولیت پشتیبانی از تیم های سه گانه بر عهده نیروهای بسیج مستضعفین است که برای تامین وسیله نقلیه مورد نیاز و سایر تجهیزات با هماهنگی فرمانداری، بخشداری و دهیاری و مشارکت فعال همه سازمان ها، نهادها و ادارات منطقه صورت خواهد گرفت.

منبع:

1399/12/20
11:33:33
0.0 / 5
1125
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت