۱۰۰۰ تومان بدهید تا از كرونا در امان بمانید

۱۰۰۰ تومان بدهید تا از كرونا در امان بمانید

بیش از یکسال است که می گویند ماسک بزنید، دست هایتان را مداوم بشویید و فاصله با دیگران را حفظ کنید؛ دستوری بهداشتی برای جان سالم بدر بردن از شر ویروس تاج داری که قوانین زندگی مان را تغییر داده و باید تا هست و دوایی برای دردش پیدا نشده، با تنها سلاحی را که در برابرش داریم از خود مراقبت کنیم؛ یعنی رعایت پروتکلهای بهداشتی؛ پروتکل هایی که هم اکنون عمل به آنها به کمترین حد خود از آبان 99 تا حالا رسیده و هیچکس هم پاسخگو نیست...به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، بیش از یکسال است که هر روز وزارت بهداشتی ها، کادر درمان، متخصصان و کارشناسان سلامت و... تقاضا می کنند، خواهش می کنند و هشدار می دهند که در مقابل کرونا هوشیار باشیم. چونکه یک لحظه غفلت مان می تواند به بهای گزاف جان خود و عزیزان مان تمام شود. یکسال است که خیلی از مردم ماسک می زنند، فاصله را رعایت می کنند و دل شان برای آغوش عزیزان شان تنگ است، اما صبر می کنند تا زمان اختتام پاندمی قرن و شروع زندگی بدون بیم از کرونا. کرونا هرچقدر می خواهد طول بکشد، اما سلاح شان را در برابرش زمین نمی گذارند. عده ای دیگر اما، گویی نه فقط برای جان هموطنان و عزیزان شان ارزشی قائل نیستند، بلکه حتی به جان خودشان هم رحم نمی کنند. گویا هنوز کرونا را باور نکرده اند و بی هیچ رعایتی رفت و آمد کرده و هم خودشان و هم دیگران را در معرض خطری انسان کُش قرار می دهند.
کووید-۱۹ ساده می آید و ناباورانه می بَرَد
کووید-۱۹ همانگونه که تا حالا جان بیش از دو میلیون و ۵۹۲ هزار و ۸۵ نفر را در جهان و جان ۶۰ هزار و ۶۸۷ نفر از هموطنان مان را همینقدر تلخ، همینقدر ساده و ناگهانی و در اوج ناباوری گرفته است، می تواند در خانه ما را هم بزند و بی تعارف خودش را میهمان مان کند. میهمان بد یُمن و شگونی که نفس مان را به شماره می اندازد و آن زمان که انتظارش را نداریم، مغلوب مان می کند حال یا با گرفتن جان مان یا با داغدار کردن مان.
سه موج کرونایی
تا به امروز با کرونا سه موج شدید را تجربه کرده ایم. موج اول را در هجمه اول ویروس به کشورمان از زمان تایید بیماری تا اواخر اسفند ماه ۹۸ شاهد بودیم. آن زمان به تدریج متوجه شدیم که با بهره گیری از ماسک و رعایت چند راهکار بهداشتی ساده می توانیم در مقابل ویروس چینی بایستیم. پیکی که بالاخره با آموزش و رعایت پروتکلهای بهداشتی کاهشی شد و این سیر نزولی تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه داشت.

با آرام شدن اوضاع اما، همه گمان کردند که کرونا رخت بسته است؛ محدودیت ها برداشته شد، خیابان ها شلوغ شد و سفرها هم به راه. غافل از اینکه کرونا از همین عادی انگاری ها استفاده و در جان ها رخنه کرد. بطوریکه مجدداد از اواسط خرداد ۱۳۹۹، تخت های بیمارستانی به تدریج پر شدند، آمارها افزایش یافت و عمدتاً شاهد افزایش ابتلاهای خانوادگی بودیم. چونکه رفت و آمدها و دید و بازدیدها شروع شده بود و کرونا مجال یافت تا کل یک خانواده را از بزرگ و کوچک گرفتار کند. در همین پیک بود که حرف از الزامی شدن استفاده از ماسک به میان آمد. بطوریکه وزارت بهداشتی ها اعلام نمودند که الزامی کردن استفاده از ماسک به صورتی احترام گذاشتن به سلامتی طرف مقابل است. در عین حال باتوجه به بررسی هایی که تا حالا در دنیا انجام شده و باتوجه به شیوه انتقال ویروس، استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان ترین راه های پیش گیری از انتقال ویروس است؛ بطوریکه اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در مقابل فردی قرار بگیرد که سالم می باشد، بسته به نوع ماسک می تواند بین ۸۵ تا ۹۵ درصد محافظت انجام دهد. بدین سبب ماسک بعنوان یک وسیله ساده و ارزان می تواند برای انجام کارهای اقتصادی و ادامه زندگی روزمره بسیار کمک کننده باشد. البته با رعایت برخی پروتکلهای دیگر.

با این وجود برخی گوش شان بدهکار این حرف ها نبود و راه خودشان را می رفتند و به همین دلیل بود که پاییز و زمستان سخت به بازار آمد و کرونا می تاخت و جان می گرفت. بطوریکه مرگ های ۴۰۰ تایی ۵۰۰ تایی در روز را تجربه کردیم، خانواده های زیادی داغدار شدند و آرزوهای زیادی در زیر خاک مدفون شد.
دستور جریمه و برخورد با پروتکل شکنان
دیگر تعلل جایز نبود و باید اقدامی عاجل انجام می شد تا مرگ های کرونائی کاهش یابند. به همین دلیل بود که ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشتی ها بر آن شدند که با ابزار محدودیت های جدی تر راه را بر این ویروس تاجدار ببندند؛ اعمال محدودیت های جدید شروع شد. بطوریکه از ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، مصوبات جدیدی از ستاد ملی مقابله با کرونا بیرون آمد تا سد راه انتشار ویروس شود. بر طبق این مصوبات متخلفان کرونا که بیماری خودرا پنهان می کنند در مرحله اول ۲۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.

همچنین درباب ناوگان حمل و نقل عمومی اعلام گردید که در صورتیکه راننده تاکسی ماسک نزده باشد در صورتیکه پلیس راهنمایی و رانندگی یا ناظران بهداشت محیط او را بدون ماسک ببینند حدود ۱۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. همین طور به ازای هر یک از مسافران داخل خودرو که ماسک نزده باشند مجدداً راننده ۲۰ هزار تومان جریمه می شود و خود مسافر نیز موظف به پرداخت جریمه ۵۰ هزار تومانی است. بر این اساس هر فردی که ماسک نزند، ۵۰ هزار تومان جریمه می شود. در عین حال قرار شد که این جرایم به حسابی نزد وزارت بهداشت واریز شده و در حوزه مدیریت کرونا مورد استفاده قرار گیرند.

در عین حال از اول آذر ماه نیز این محدودیت ها تشدید شد و محدودیت هایی در ساعات کار مشاغل و کارمندان و همین طور در زمینه رفت و آمدهای درون استانی و بین استانی بوجود آمد. همین طور باتوجه به افزایش شهرهای قرمز قرار بر منع تردد از ساعت ۲۱: ۰۰ تا ۴: ۰۰ بامداد شد. در ادامه نیز شروع فعالیت طرح محله محور مقابله با کرونا تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی، افزایش تعداد آزمایش های تشخیصی کرونا، اعمال محدودیت تردد بین استانی و... به تدریج آمار بستری و فوت ناشی از کرونا را پس از یک پاییز پُر مرگ، کم کرد. بطوریکه در ۲۹ آذر ماه دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود که روند بیماری در ۳۰ استان کشور نزولی شده و خوشبختانه هیچ شهر قرمزی نداریم.
مرگ های ۲ رقمی و هشدارهای مداوم
این کاهش تاجایی پیش رفت که از اواسط دی ماه میزان بستری بیماران به شدت کم شد و میزان مرگ و میر کرونائی نیز بعد از چندین ماه در تاریخ ۱۶ دی ماه باردیگر دو رقمی شد. همین طور بر این اساس میزان موارد سرپایی مثبت بیماری در کل کشور نیز با کاهش شایان توجهی روبرو شد؛ بطوریکه وزیر بهداشت در هشتم دی ماه ۱۳۹۹ از کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در کشور آگاهی داد.

با این حال وزارت بهداشتی ها بطور مداوم هشدار می دادند که این کاهش ناپایدار و وضعیت بیماری در کشور شکننده است. بطوریکه با کوچکترین عادی انگاری و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی، هر آن امکان دارد که کرونا باردیگر و با قوایی بیشتر به ما حمله کند. علاوه بر این کرونا در بعضی کشورهای جهان مانند انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی جهش هایی خطرناک کرده بود و قدرت سرایت، بیماری زایی و مرگ زایی اش هم افزایش یافته بود. دل نگرانی وزارت بهداشتی ها به تدریج رنگ واقعیت به خود گرفت؛ چونکه باز هم با آرام شدن اوضاع کووید-۱۹ در کشور، عادی انگاری و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی شروع شد؛ بطوریکه به گفته وزارت بهداشتی ها با کاهش ۱۴ درصدی پروتکلهای بهداشتی در کشور مواجه شدیم.
خوزستان گرفتار ویروس انگلیسی
هرچند که این کاهش در بعضی استانها مانند خوزستان، بیشتر بود و حتی بگفته وزیر بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در بعضی شهرهای خوزستان به زیر ۱۰ درصد رسیده بود و کرونا درست از همینجا باردیگر به کشور ضربه زد. آن هم نه کرونای ووهان، بلکه کرونای جهش یافته انگلیس که آرام وارد کشور شد و همچنان در خوزستان می تازد و جان می گیرد. بطوریکه طبق اعلام وزارت بهداشت در استان خوزستان شاهد شیب بسیار تند موارد بستری روزانه هستیم. همین طور خوزستان یکی از استان هایی بوده است که در هفته گذشته بیشترین موارد بروز موارد مثبت بستری و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را داشته است. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در این استان در وضعیت قرمز قرار دارند.

باید توجه کرد که بروز موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان خوزستان، از متوسط کشوری فاصله بیشتری گرفته و این استان همچنان در رتبه اول کشور است. طی هفته گذشته افزایش شدید موارد بستری و فوت در این استان تداوم یافته است و باید کوشش کرد تا مدت و دامنه موج جدید کم شود.

در برخی استانها مانند چهارمحال بختیاری، قزوین و البرز نیز نگرانی هایی از شیوع باردیگر ویروس مطرح می شود. همین موضوع است که در آستانه عید نوروز نگرانی از یورش مجدد کووید-۱۹ به کشور را دوچندان کرده است و تاکید بر رعایت پروتکلهای بهداشتی و عدم سفر در نوروز بارها و بارها مطرح گردیده است.
نوروز در پیش است و نگرانیمدر این زمینه و در آستانه نوروز، وزارت بهداشت از ترافیک خیابانها و شلوغی بازارها و تب و تاب مردم برای خریدهای نوروزی و البته عدم رعایت پروتکلها و به ویژه استفاده از ماسک از طرف برخی مردم، نگران است و چندی است که مقامات وزارت بهداشت نسبت به این مساله مکررا هشدار می دهند.
وزیر بهداشت نیز مدتی پیش اعلام نمود که عید نوروز در پیش است و ما همه نگران هستیم. مسافرت بعنوان اصلی ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و بعنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم. فکر میکنیم مانند سال قبل که ایستادیم و گفتیم از ۲۵ اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم، امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم؛ این درحالی است که سال قبل ویروس ووهان بود با قدرت مبتلاشدن و کشندگی کمتر، اما حالا در خوزستان صحنه های دردناکی می بینیم. در عرض ۴۸ ساعت ریه پر است و فرصت به ما نمی دهد.
وی اضافه کرد: با چنین ویروس سهمگینی می خواهیم مسافرت هم برویم؟. می دانیم مردم خسته اند و حوصله شان سر رفته و صنعت گردشگری لطمه جدی دیده است همه دنیا این طور است ولی ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی برخی پروتکل ها بایستیم. یکی از دغدغه های ما همین تعطیلات نوروز است و پیشنهاد ما این است که تردد و مسافرت نباید باشد. از جاده های پرازدحام و ترددهای بی رویه و درهم آمیختگی جمعیت آلوده از اقصی نقاط و انتقال یک ویروس موتاسیون یافته به شدت اضطراب داریم.
اعتراض سکاندار سلامتچه کسی باید با کسی که ماسک نمی زند، برخورد کند؟
با این اوصاف، گویا سکاندار و متولی سلامت کشور، یعنی وزارت بهداشت هنوز از وضع رعایت پروتکل ها و همین طور برخورد با پروتکل شکنان راضی نیست. بطوریکه نمکی اعلام نمود که درباره برخورد با پروتکل شکنی اعتراض داریم. شرمنده همکارانم هستم و جوابی ندارم به آنها بدهم. چه کسی باید با کسی که ماسک نمیزند برخورد کند. در گزارش ها می بینیم که فردی در بازار ایستاده و ماسک نزده و با خنده میگوید به ماسک اعتقادی ندارم. ماسک یک پروتکل است و ربطی به اعتقاد افراد ندارد. امید است بیش از پیش مجموعه باارزش سرمایه اجتماعی را دریابند.
لزوم توجه همه دستگاه های اجرائی و قضایی به رعایت پروتکلهای بهداشتی
در عین حال دکتر سیماسادات لاری-سخنگوی وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور و نحوه برخورد با پروتکل شکنان، اظهار داشت: تدوین و به روز رسانی پروتکلهای بهداشتی باتوجه به وضعیت بیماری کووید ۱۹ و همین طور قسمتی از نظارت بر رعایت این موارد بر عهده وزارت بهداشت است. همه دستگاه های اجرائی و قضایی باید بر رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری ها اهتمام داشته باشند.
میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به کمترین حد خود از آبان ۹۹ تا حالا رسید
وی اشاره کرد: برخورد با پروتکل شکنی ها بر عهده دستگاه های نظارتی، انتظامی و قضایی است و نمونه هایی از این موارد در استان های مختلف مشاهده شده که جای تشکر و قدردانی دارد.

لاری با اعلان اینکه البته همچنان سفارش و آموزش مهم ترین مسیر برای همراه کردن جامعه شمرده می شود، اظهار داشت: این در شرایطی است که بدانیم میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به کمترین حد خود از آبان ۹۹ تا حالا رسیده و این در آستانه عید نوروز هشدار مهمی است.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار نمود: باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که برخورد با پروتکل شکنی یا عدم رعایت موارد بهداشتی سفارش شده بر عهده وزارت بهداشت نیست، اما افزایش موارد بیماری و بستری بیماران بار مضاعفی بر دوش کادر بهداشت و درمان کشور وارد میکند.
وفور ماسک در کشورقیمت؛ ۱۰۰۰ تومانمقاومت برخی افراد در مقابل ارزان ترین راه پیش گیری از کرونا و البته بی توجهی به سفارش ها و درخواستهای مکرر وزارت بهداشت برای پوشش ماسک و حتی سفارش ها در خصوص استفاده دوبل از ماسک، در حالی است که حالا و برخلاف روزهای آغازین این بیماری در کشور، ماسک در کشور به وفور وجود دارد و مشکلی از بابت دسترسی به آن نیست؛ بطوریکه رئیس سازمان غذا و دارو در هفتم دی ماه اعلام نمود که تولید ماسک کشور از ۱۶۰هزار عدد در روز در ابتدای شیوع ویروس کرونا به بیش از ۳۰ میلیون عدد رسیده است. همین طور هم اکنون روزانه ۴ میلیون عدد ماسک شامل یک میلیون و ۸۰۰ هزار عدد برای مراکز درمانی و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد ماسک برای عرضه در داروخانه ها توزیع می شود و بدین سان خوشبختانه امروز نیاز مصرف ماسک در کشور به خوبی توسط تولیدکنندگان داخلی پوشش داده می شود و ۵۱ میلیون ماسک دپو داریم.
در حال حاضر برمبنای آمارهای سازمان غذا و دارو میزان تولید ماسک سه لایه از روزانه ۴۰۰ هزار عدد در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۴۲ میلیون عدد رسیده است. همین طور میزان تولید ماسک فیلتر دار از روزانه ۵۰۰۰ عدد در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۵۰۰ هزار عدد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
در عین حال قیمت ماسک نیز تحت نظارت قرار دارد و با وجود آنکه در اوایل مهر ماه ۱۳۹۹ قیمت ماسک سه لایه در داروخانه ها ۱۳۰۰ تومان اعلام گردید اما حالا ماسکهای سه لایه در بیشتر داروخانه ها با قیمت ۱۰۰۰ تومان به فروش می رسد و از مردم نیز درخواست شده که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قیمتهای مصوب اعلامی، موارد را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.
1399/12/18
10:35:54
0.0 / 5
1022
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , امداد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت