وزیر بهداشت:

تا بهار آینده واكسن ساز معتبر دنیا خواهیم بود

تا بهار آینده واكسن ساز معتبر دنیا خواهیم بود

به گزارش خود درمانی کرمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تأمین واکسن را از سه مسیر دنبال می نماییم که یکی ساخت داخل است و معتقدیم باید همه انرژی را روی تولید داخل بگذاریم که با پنج پلتفرم دنیا کار را شروع کرده و سه مورد را داریم به نتیجه می رسانیم و تردید نداریم تا بهار آینده واکسن ساز معتبر دنیا خواهیم بود.


"سعید نمکی" امروز 15 دیماه در ستاد استانی مقابله با کرونا در کرمان اظهار نمود: در ایام نخست انتشار کرونا و در اوج تحریم های ظالمانه(که بر هیچ قومی به جز ما تابحال اعمال نشده) به شدت ما و مردممان مظلوم واقع شدیم و شرح این مسائل را برای وقت دیگری می گذارم.
وی ادامه داد: در این شرایط سخت عزیزان ما در بسیج، سپاه و ارتش ما را تنها نگذاشتند و به کمک ما آمدند که دلگرمی زیادی بود و همه در صحنه بودند و هستند و عزت جمهوری اسلامی در همین وفاق، همدلی و مشارکت در کنار هم است که حفظ شده است.
نمکی اشاره کرد: صدمه ای که اقتصاد ما در کرونا دید به مراتب کمتر از صدمه ای بود که بسیاری از کشورهای مقتدر دنیا دیدند، چونکه ما پروتکل نوشتیم که چگونه اقتصاد و معیشت را در کرونا و کسری ها مدیریت نماییم.
وزیر بهداشت بیان نمود: بُرد در کرونا و مدیریت آن برد جمهوری اسلامی و عزت ملی است و برد یک وزارتخانه نیست و شکست در کرونا شکست همه است که هیچ کس این روز را برای ایران اسلامی نخواهد دید.
وی با اشاره به کارشکنی ها در واردات برخی تجهیزات به ایران اظهار داشت: ما با شیوه بسیجی و برگرفته از دفاع مقدس به شکلی وضعیت را مدیریت کردیم که سنگر آماده بود و با دست بسته در اقیانوس بلا شنا کردیم و توسط فرزندان این ملت عزت و حماسه خلق شد.
نمکی با اشاره به عظمت ایثارگران، جانبازان و خانواده های شهدا اظهار نمود: پاسداری از این عزت و عظمت پاسداری ارجمندی است و ما به روح بلند سردار سلیمانی که فرزند جهان اسلام و تشیع بود درود می فرستیم که بزرگ ترین کاری که حاج قاسم کرد، صحنه جنگی که فقط برای ما طراحی شده بود را در 1000 کیلومتر آن طرف تر مهار کرد تا کوچک ترین گزندی به این مملکت وارد نشود.
وی اشاره کرد: شاید قرن ها بگذرد تا پدیده ای مانند حاج قاسم سلیمانی داشته باشیم، شخصیتی که مجموعه ای از خصوصیت ها ایشان را ساخت.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما سرداران و قهرمانانی در سرتاسر کشور در مقابله با کرونا داریم، اظهار داشت: علیرغم تحریم ها و با توجه به این که هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیارد یورو که برای مقابله با کرونا اختصاص یافته را نگرفته ایم، با پیشبینی دنیا باید روزانه 1200 مرگ کرونایی می داشتیم که حالا داریم به دو رقمی می رسیم.
وی اظهار نمود: توکل به خداوند، رهبری متفاوت از جهان و نقشی که مقام معظم رهبری در هدایت، حمایت و در رعایت داشتند، باعث شد ایران در عرصه بین المللی و در اوج تحریم ظالمانه ده به یک از دنیا جلو بیفتد.
نمکی اشاره کرد: در امریکا دیوانه ای به نام ترامپ به هیچ پروتکلی پایبند نیست و نتیجه آنرا در خیز مردمی بیماری می بینیم. اما مقام معظم رهبری به شدت مسائل را رعایت و از ما حمایت کردند.
وی بیان نمود: مساله موثر دیگر در مدیریت کرونا در کشور صمیمیت و همدلی همه مسؤلان و نهادها بود که این وفاق، شاه بیت پیروزی است و در هیچ جای دنیا این وضع را نداریم و این برگرفته از وفاقی است که در دوران دفاع مقدس شکل گرفت.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نکته دیگر در مدیریت کرونا مسیری بود که ما رفتیم، اظهار داشت: یک فاز سنگرآرائی برای یورش اولیه و فاز دوم حمله به ویروس را طراحی کردیم و توانستیم مرگ ها را به کمتر از 40 در روز در مدت کوتاهی برسانیم.
وی اظهار نمود: 50 روزه از واردکننده ماسک و لباس محافظ به تولیدکننده و صادرکننده تبدیل شدیم و 2500 تخت ICU در کشور اضافه کردیم و امروز صادرکننده ونتیلاتور هستیم که به جز با شیوه جهادی نمی شد مملکت را اداره کرد و امروز در نقطه خوبی از مدیریت ایستاده ایم و همدلی و وفاق، عنایت پروردگار و حمایت های مقام معظم رهبری و حمایت های دولت و ستاد ملی کرونا جواب داد.
نمکی اشاره کرد: من همواره نگرانم که باز با عادی انگاری اوضاع به سیاه چاله ای که در اردیبهشت ماه داشتیم برگردیم بنابراین سفارش می کنم سرمایه اجتماعی که شکل گرفته را تضعیف نکنیم و یکی از سرمایه ها همدلی و وفاق است و می تواند برای همه مصیبت های آینده نظام حفظ شود و نه فقط برای کرونا.
وی اشاره کرد: از همکاران درخواست دارم تست ها را افزایش بدهند. خانه به خانه مثبت های نهفته باید پیدا شوند و زمانی می توانیم حرف محکم بزنیم که ادعا نماییم یک مورد بدون علامت در منطقه نیست.
وزیر بهداشت با اشاره به این که تست، بزرگ ترین راهکار مبارزه با ویروس می باشد، اظهار داشت: درمانگاه های 16 ساعته را به هیچ وجه تعطیل نکنید و مردم باید به نزدیک ترین محل دسترسی داشته باشند و حتما دارو و تست مجانی بعنوان مشوق اصلی جذب مریض باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره واکسن کرونا اظهار نمود: هرکس فکر کند واکسن تنها علاج بیماری است حرف عالمانه ای نزده و واکسن کووید 19 مسائل خاص خویش را دارد و با واکسن فلج اطفال و سرخک کاملا فرق می کند و نمی دانیم چه خواهد نمود و چقدر و چند وقت ایمنی می دهد و دبیرکل سازمان بهداشت جهانی هم چنین جوابی می دهد.
نمکی اشاره کرد: گرچه امیدهایی در ورود واکسن به کشور داریم اما باید بدانیم با واکسن هم نمی گردد به مردم دنیا گفت از شر ویروس خلاص شدیم و باید بپذیریم این ویروس میهمان مستمرتری است.
وزیر بهداشت بیان نمود: تأمین واکسن را از سه مسیر دنبال می نماییم که یکی ساخت داخل است و معتقدیم باید همه انرژی را روی تولید داخل بگذاریم که با پنج پلتفرم دنیا کار را شروع کرده و سه مورد را داریم به نتیجه می رسانیم و تردید نداریم تا بهار آینده واکسن ساز معتبر دنیا خواهیم بود.
وی اظهار نمود: راه دوم کار مشترک با کشور دیگری است و راه سوم خریدن واکسن برای گروه های هدف نیازمند واکسن است که تأمین ارز شده و کار را پیش می بریم.
نمکی اشاره کرد: عزیزان بدانند واکسن را از منبع غیرمطمئن نمی آوریم و تا زمانی از منبع اطمینان پیدا نکنیم واکسن نمی خریم.
وی بیان نمود: هم اکنون خرید واکسن را از منابع بسیار مطمئن دنبال می نماییم و نگذاشتیم مانند ترکیه و امارات ملت مورد آزمایش قرار بگیرند و نخواهیم گذاشت.
وزیر بهداشت اظهار داشت: در آینده نزدیک تزریق واکسن را آغاز می نماییم و تولید واکسن داخلی در آینده نه چندان دور عملی خواهد شد.
ایشان سپس درباره استخدام پرستاران بیان نمود: سال جاری نخستین سالی است که 52 هزار نفر مجوز استخدام گرفتیم تا 20 هزار پرستار و بقیه نیازمندی های دیگر را تأمین نماییم و درخواست داریم استان کمبودها را در نیروهای بهداشتی مرور کند و باید حتما شبکه بهداشتی درمانی را تکمیل نماییم و آنچه برای زیرساخت نیاز داریم اعلام کنند که خودم را مکلف به تکمیل آن می دانم.
وزیر بهداشت اظهار نمود: سال جاری علیرغم فشارها و اینکه سخت ترین سال دولت بود 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی اضافه می نماییم که با اولویت محروم ترین نقاط کشور است و تا اردیبهشت ماه افتتاح می شود.
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا پورابراهیمی" نماینده مردم کرمان و راور در مجلس هم در این نشست اظهار نمود: درخواست داریم به استخدام افرادی که طرح داشتند و در روزهای انتشار کرونا کمک کردند و نیروهایی که قرار بوده در سهمیه استخدامی پرستاران قرار بگیرند توجه گردد.
وی با اعلان اینکه وضعیت بیمارستان شفای کرمان نیازمند دستور ویژه وزیر است، اضافه کرد: به دستور مقام معظم رهبری یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا اختصاص داده شد که درخواست داریم گزارش کامل تخصیص این اعتبار عرضه شود که در چه بخش هایی در استان ها، مقابله با کرونا و زیرساخت ها هزینه شده است.
منبع:

1399/10/15
13:44:47
0.0 / 5
841
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت