لزوم ثبت فداكاری جامعه پزشكی در دوران پاندمی كرونا

لزوم ثبت فداكاری جامعه پزشكی در دوران پاندمی كرونا

به گزارش خود درمانی معاون امور اجتماعی و مجلس سازمان نظام پزشكی ثبت لحظه های ناب فداكاری و ایثار جامعه پزشكی را نقطه قوتی برای آینده دانست و تصریح كرد: وظیفه داریم این فداكاری ها را ثبت و به نسل های آینده معرفی نماییم تا آیندگان هم بر اساس این ایثارگری ها، آینده كشور را با افتخار رقم بزنند.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا همزمان با هفته دفاع مقدس، از اولین کتاب کرونا روایت به روایت تصویر، در مراسم "روایت طبیبانه فتح " در باغ موزه دفاع مقدس رونمایی گردید. دکتر مسعود حبیبی ضمن تقدیر از ایثارگری جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: از سردار قالبیاف نقل است که اگر پزشکان در جبهه حضور فعال و موثری نداشتند، تعداد کشته های دفاع مقدس به چندین برابر می رسید بگونه ای که حالا نمی توانستیم از افتخارات آن نام ببریم این در حالیست که حتی تا نزدیکی خط مقدم هم بیمارستان داشتیم.

وی ایثار و فداکاری را در تنگناها و زمان سختی، پرمعنا و مفهوم خواند و خاطرنشان کرد: امروز هم جامعه پزشکی در خط مقدم مقابله با کرونا حضور بهم رساندند و وظیفه ماست که این حضور را ثبت و به آیندگان معرفی نماییم.

حبیبی با اشاره به آمار بالای کشته شدگان کرونا در آمریکا علیرغم دسترسی به آخرین تجهیزات و امکانات اظهار داشت: این در شرایطی است که ایران در شرایط سخت تحریم توانست با حضور و جانفشانی جامعه پزشکی و همدلی مردم بر این مشکل غلبه کند و با کمترین صدمه ها کار را ادامه دهد.

وی ثبت لحظه های ناب فداکاری و ایثار جامعه پزشکی را نقطه قوتی برای آینده دانست و تصریح کرد: وظیفه داریم این فداکاری ها را ثبت و به نسل های آینده معرفی نماییم تا آیندگان هم بر اساس این ایثارگری ها، آینده کشور را با افتخار رقم بزنند.

در ادامه دکتر مصطفی معین - رئیس شورایعالی سازمان نظام پزشکی- با قدردانی از سازمان نظام پزشکی برای تدارک این برنامه اظهار داشت: امروز جای دکتر ظفرقندی خالی است چون که او از سرآمدان دفاع مقدس بود و الان هم از پیشتازان دفاع از سلامت مردم در پاندمی کرونا است و متاسفانه خود در صف اول مقابله با بیماری به ان مبتلا و بستری شده است.

وی با یادآوری خاطرات دوران دفاع مقدس اظهار داشت: من در پادگان ارتش در قصر فیروزه شاهد فداکاری های عجیبی از نیروهای ارتش در پایگاه بوشهر بودم. ما دوره های مختلفی را در این سال ها دیدیم. شاهد حماسه ها و هم شاهد مصیبت های بزرگ بودیم. وقایع مختلفی در این دوران برای از بین بردن کشور رخ داد و کشورهای مختلفی در آن دخالت داشتند. اگر آن حماسه ۸ ساله مظلومیت این ملت نبود و ابهت این انقلاب در دل دشمن نیفتاده بود، چندباره ایران را به سرنوشت عراق مبتلا می کردند.

معین آثار به جا مانده از فرهنگ ایثار و فداکاری در دوران دفاع مقدس را باعث ایستادگی و مقاومت ایران در دشواری های مختلف دانست و اظهار داشت: ملت ما و کادر پزشکی توانستند از شرف و ناموس این ملت دفاع کنند و اگر ایران هنوز سرپا ایستاده، به علت فرهنگ عمیقی است که مردم پیدا کردند.

وی با اشاره به اینکه کادر درمان و جامعه پزشکی در دفاع مقدس حدود ۴۰۰۰ شهید و در دوره پاندمی کرونا هم در خلال چند ماه ۲۰۰ شهید داده است، اظهارکرد: این یک وفای عهد و پیمانی بود که جامعه پزشکی با خدای خود بسته تا نسبت به سرنوشت همنوعان خود بی تفاوت نباشد. هنوز آن وفاداری جامعه پزشکی ادامه دارد و الان خویش را در دوران انتشار کرونا به خوبی نشان داد.

معین، ضمن ابراز تاسف از برخی تهمت ها و جو سازی های خاص ضد پزشکان در سال های گذشته اظهار داشت: علیرغم این جوسازی ها آنان نجیبانه مسئولیت خویش را انجام دادند و در هر شرایطی سلامت جامعه را نسبت به حقوق خود ارجح دانستند. مردم هم قدرشناس هستند و بیشترین اعتماد را نسبت به جامعه پزشکی دارند.

در ادامه این مراسم با اهدای نشان ایثار و شهادت از خدمات دکتر اکبری، دکتر نوربالا، دکتر جلیل عرب خردمند، دکتر امیری مقدم، دکتر کیهانی دوست، دکتر سیم فروش، دکتر مهرسای، دکتر سالاری فر و مرحوم دکتر غفوری (که فرزند ایشان نشان را دریافت کرد) در دوران دفاع مقدس قدردانی گردید.

همچنین، پیام تصویری دکتر ظفرقندی - رئیس سازمان نظام پزشکی - که به علت مبتلا شدن به کرونا نتوانست در مراسم حضور یابد، پخش گردید. ظفرقندی هدف سازمان نظام پزشکی از کرونا روایت را ثبت ابعاد مختلف جانفشانی ها و خدمات جامعه پزشکی در دوران پاندمی کرونا در چارچوب کتاب خواند و از زحمات دکتر مسعود حبیبی و دکتر محمد کیاسالار و شورای سیاستگذاری قدردانی کرد. وی ابراز امیدواری کرد که ما بقی مجلدات کرونا روایت هم اثرات نفیسی در تاریخ پزشکی کشور به یادگار بگذارد.

دکتر سیما سادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت و معاون فرهنگی وزیر بهداشت - از دیگر سخنرانان این مراسم بود که نصب تصاویر شهدای مدافع سلامت و شهدای دفاع مقدس در سالن مراسم را بسیار اثرگذار ارزیابی کرد و اظهار داشت: به علت از دست دادن این عزیزان بسیار غمگین و ناراحتیم اما هر بحران، دشواری های خویش را دارد و از طرفی فرصت هایی را بوجود می آورد تا به نقاط ضعف و چالش ها بیاندیشیم.

وی با اشاره به فضای ایثار و اخلاصی که در زمان دفاع مقدس وجود داشت، اظهار داشت: شاید تصور بر این بود که اگر مشکلی برای کشور رخ دهد، جوانان فعلی هیچگاه وارد صحنه نشوند و خویش را درگیر این چالش ها نکنند اما کرونا فرصتی را ایجاد کرد تا بدانیم که اینترن ها، کارورزان، پرستاران جوان، رزیدنت ها، پزشکان، بهیاران و تمامی دست اندرکاران حوزه سلامت، همگی پا در عرصه گذاشتند و غیرت مندی خویش را فارغ از همه دلخوری هایی که داشتند نشان دادند.

لاری این حضور را باعث دلگرمی خواند و تصریح کرد: کرونا باردیگر به ما ثابت کرد که ملت ایران فارغ از هرگونه مطالبات و چالش هایی که وجود دارد، پیوسته در مشکلات حضور می یابند و برای دفاع از سلامت کشور، جوانمردانه پا به میدان می گذارند و این برای ما باعث افتخار است.

وی یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشت و این همدلی در دوران پاندمی کرونا را از برکت وجود شهدای آن دانست و اظهار داشت: ان شاءالله با کمک هم بتوانیم با سرافرازی و سربلندی از این بحران خارج شویم.

حسین کرمانپور- مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی - با اشاره به ایثارگری های جامعه پزشکی در دوران دفاع مقد سپس همه گیری کرونا اعلام نمود که رویداد ملی کرونا روایت از جانب سازمان نظام پزشکی و با دستور رئیس کل آن شکل گرفته است تا حماسه های ثبت شده در این روزها و هفته ها برای همیشه مستند سازی شود.

در آخر این مراسم، ضمن رونمایی از کتاب کرونا روایت و تقدیر از حامی مالی رویداد کرونا روایت و هنرمندان نقاشی و نقاشی خط خانم یکتا و اقای رضایی که مجموعه نقش تقدیر و هم چهره نگاری شهدای مدافع سلامت را انجام داده اند، از زحمات داوطلبانه و فداکارانه دکتر امیر محمدی، دکتر بهنام بابادی، دکتر محمد تقی بیک محمدی، دکتر اسماعیل رزقی، دکتر علی اصغر آقاجانی، دکتر محمدرضا جباری، دکتر محمد مولایی و دکتر شکوفه آذری بعنوان پزشکان داوطلبی که در دوران کرونا بعنوان مدافع سلامت نقش افرینی کرده اند، تقدیر گردید.

منبع:

1399/07/04
13:10:34
5.0 / 5
1398
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت