الگوی عملی خوب برای فرزندان خود باشیم

الگوی عملی خوب برای فرزندان خود باشیم

به گزارش خود درمانی مطالعه ای كه توسط آكادمی تغذیه و بنیاد رژیم غذایی آمریكا انجام شده تایید می كند كه والدین پتانسیل قابل توجهی برای تأثیرگذاری بر رفتار فرزندان خود دارند و این شامل عادات غذایی و فعالیت بدنی آنها هم می شود.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، طبق این نظرسنجی والدین حتی از مشاهیر ورزشی بعنوان فردی که کودک بیشتر الگو می گیرد، پیشی می گیرند. ازاین رو به کودکان خود در مورد چگونگی زندگی سالم بیاموزید.
استفاده از غذا بعنوان جایزه، مانند دادن یک کلوچه به کودک برای انجام تکالیف می تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شودبه عنوان یک الگوی عملی خوب به فرزندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند که غذاهای سالم تری انتخاب کنند و به صورت منظم فعالیت بدنی داشته باشند.
در ادامه چند نکته برای سلامت بهتر کودکان به نقل از سایت "ایت رایت" آورده شده است:
مفهوم خانواده را بپذیرید
نحوه پویایی خانواده می تواند بر سلامتی کودک تاثیر مثبت (یا منفی) بگذارد. الگوهای خانوادگی که بیشترین ارتباط را با سلامتی دارند، عبارتند از: نزدیکی به خانواده، فرزندپروریِ انعطاف پذیر، محیط حمایتی خانه و فعالیتهای تحریک کننده ذهن. از سوی دیگر، اگر والدین بیش از اندازه محافظ و مالک باشند، کودکان کمتر تمایل به رفتارهای سالم دارند.
عادات مثبت را ارتقا دهید
سیاست تعادل و گشاده رویی در مورد وعده های غذایی را دنبال کنید. برای تشویق مشارکت، فرزندان خویش را در برنامه ریزی غذا، خرید و آماده سازی آن شرکت دهید. نگرش منصفانه نسبت به تغذیه و ایجاد محیط گرم و باز خانوادگی در وعده های غذایی و همینطور ورزش فراهم کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما عضوی از تیم هستند و سلامتی و تناسب اندام یک امر خانوادگی است. به نوبت اجازه دهید فرزندتان یک فعالیت خانوادگی را برای شرکت کردن انتخاب نماید.
نسبت به غذاها بی طرف باشید
استفاده از غذا برای تشویق کودک، روش مطلوبی نیست و همینطور نباید او را بعنوان تنبیه از خوردنیِ خاصی منع کنید. استفاده از غذا بعنوان جایزه، مانند دادن یک کلوچه به کودک برای انجام تکالیف می تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شود. برچسب زدن غذاها بعنوان "غذای بد" یا ممنوعیت غذاها فقط تمایل کودک به غذا را زیاد می کند.
اگر والدین بیش از اندازه محافظ و مالک باشند، کودکان کمتر تمایل به رفتارهای سالم دارندوالدینی که به سختی تغذیه خویش را کنترل می کنند، امکان دارد متوجه نشوند که این امر منجر به کنترل بیش از اندازه بر عادات غذایی فرزندانشان شده که می تواند منجر به خطر اضافه وزن در کودکان شود.
کودکان را به غذا خوردن مجبور نکنید
با سپری شدن مراحل رشد، اشتهای کودکان نوسان پیدا می کند. ازاین رو وقتی سیر شدند، آنها را تحت فشار قرار ندهید تا بشقاب خویش را تا آخر بخورند. همینطور کودکان را مجبور نکنید که تا خوردن آخرین لقمه غذا سرِ میز شام بمانند. باآنکه به نظر می آید این امر به کودکان شما کمک می نماید تغذیه مورد نیاز خویش را بدست آورند اما این رفتارها در واقع سبب می شود بچه ها از این غذاها بیزار شده و با زمان صرف غذا ارتباط منفی پیدا کنند.
فعالیت های منظم خانوادگی را برنامه ریزی کنید
تاکتیک های اجبار و همینطور قوانین سختگیرانه مربوط به ورزش در انتها امکان دارد سبب شود کودکان کمتر ورزش کنند. کودکان را به انجام یک ورزش پس از مدرسه تشویق کنید یا این را به یک امر خانوادگی تبدیل کنید. فرزندان خویش را به پارک ببرید تا در صورت ضرورت پیاده روی کنند، بدوند، اسکیت بازی کنند یا بازی های دیگر را انجام دهند.
مطالعات نشان می دهد والدین می توانند بخصوص در سال های اولیه رشد رفتارهای کودکان را تحت تاثیر مثبت قرار دهند. بنابراین، با فرزندان خود در فعالیتهای مختلف همراه شوید و همان شخصی باشید که امیدوارید فرزندتان به آن تبدیل گردد.
منبع:

1399/06/25
12:40:46
5.0 / 5
1844
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت