محققان تاكید كردند

تاثیر شیردهی بر رفع افسردگی بعد از زایمان

تاثیر شیردهی بر رفع افسردگی بعد از زایمان

به گزارش خود درمانی به دنیا آوردن فرزند، یكی از عجیب ترین و درعین حال پرشعف ترین اتفاقاتی است كه در زندگی مادران رخ می دهد. اما گاهی پس ازاین اتفاق شیرین، مادران به علل مختلف گرفتار افسردگی می شوند. محققان كشور برای رهایی از این مشكل، چاره ساده ای را عرضه كرده اند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، افسردگی بعد از زایمان یا اصطلاحاً PPD، مرحله ای از افسردگی ماژور است که ازلحاظ زمانی با تولد نوزاد مرتبط می باشد. طبق اطلاعات عرضه شده توسط انجمن روان پزشکی آمریکا، شروع آشفتگی خلقی در این بیماری، می تواند طی حاملگی یا در ۴ هفته اول بعد از تولد نوزاد باشد. از خصوصیات نسبت داده شده به PPD می توان به خلق افسرده، اضطراب، افکار اجباری، دشواری در خواب رفتن، اختلال در تمرکز، زودرنجی، از دست دادن کنترل، ترس های غیرمنطقی، احساس گناه، کاهش میل جنسی، تفکر خودکشی یا صدمه به فرزند اشاره نمود. بنابر آمارها، افسردگی حول زایمان، از هر ۷ زن یکی را تحت تاثیر قرار می دهد که آمار نسبتاً بالایی است.
این مشکل روان شناختی که شیوع آن در کشور ما هم طبق آمار عرضه شده متخصصان، ۸-۶ هفته بعد از زایمان ۲۲ درصد و در ۱۴-۱۲ هفتگی ۱۸ درصد است، تأثیرات منفی بسیاری بر مادر و فرزند تازه متولدشده دارد. ازجمله مشکلات ایجادشده برای فرزند را می توان اختلال های رشد و نمو، مشکلات تکلمی، شناختی، اجتماعی و ظهور احتمالی بعدی آشفتگی رفتاری را نام برد. امروزه با آن که علل مبتلا شدن به PPD هنوز به صورت کامل شناخته نشده اند، اما برخی از عوامل در نقش شاخص های پیشگویی کننده آن ذکر می شوند.
برای موشکافی بیشتر این مشکل روان شناختی شایع، پژوهشگرانی از دانشگاه تربیت مدرس مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن ارتباط بین شیردهی و افسردگی بعد از زایمان مورد بررسی واقع شده است.
در این پژوهش، ۳۰۳ خانم که در سی و هشتمین هفته حاملگی خود به درمانگاه های شهرستان دره شهر استان ایلام مراجعه نموده بودند، مشارکت داشتند. این افراد در ۶ تا ۸ هفته پس از زایمان مورد بررسی دوباره قرار گرفتند.
نتایج جالب حاصل از این تحقیق نشان داده است در صورت شیردهی انحصاری با شیر مادر از میزان مبتلا شدن به PPD یا افسردگی بعد از زایمان کم می شود.
به قول معصومه کشکولی، محقق گروه مامایی و بهداشت باروری دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و همکارش در این تحقیق، «شیوع افسردگی در خانمهایی که نوزاد خویش را با شیردهی انحصاری تغذیه می کنند، کمتر است. بنابراین به استناد این نتایج می توان با به کارگیری راهکارهایی مانند تشکیل گروه های حامی ترویج تغذیه با شیر مادر و آموزش افراد خانواده در پشتیبانی از تغذیه انحصاری با شیر مادر گام بزرگی برای ترغیب مادران به شیردهی انحصاری و کاهش افسردگی بعد از زایمان برداشته شود تا از نتایج مضر این اختلال بر مادر و نوزاد تازه متولدشده و بر خانواده و سیستم بهداشت و درمان پیشگیری یا دست کم کاسته شود».
این یافته های پژوهشی که راهکاری ساده و اصولی را برای پیشگیری از مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان مادران ذکر می کنند، در مجله دانشگاه علوم پزشکی سبزوار انتشار یافته اند.
منبع:

1399/06/23
13:00:14
5.0 / 5
1417
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت