فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران اعلام كرد:

كاهش فوتی های كرونا در تهران

كاهش فوتی های كرونا در تهران

فرمانده ستاد عملیات مقابله با كرونای تهران با اعلان اینكه شرایط تهران همچنان قرمز است، اظهار داشت: درخواست ستاد كرونا تهران و استانداری تهران كه در كمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت كشور عنوان شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی نیز قرار بگیرد  این است كه كلیه محدودیت های اعمال شده تابحال در تهران برای هفته آینده نیز تمدید شود. همین طور از شهرداری خواستیم تا طرح ترافیك را یك هفته دیگر تعلیق كند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکترعلیرضا زالی امروز در ستاد کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار وضعیت کرونا در استان تهران با اعلان اینکه طی 24 ساعت گذشته بیش از 500 بیمار جدید بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 122 نفر مستقیما در بخش های ویژه بستری و۵۹۲ بیمار ترخیص شدند و خوشبختانه در ضمن دو هفته اخیر امروز نخستین روزی است که تعداد ترخیصی ها از تعداد بستری ها پیشی گرفته است.
آمار مبتلاشدن و بستری استان تهران وی با مقایسه آمار سه روز اول هفته جاری با روزهای مشابه هفته قبل در زمینه مراجعین سرپایی، اظهار داشت: در شاخص مراجعین سرپایی تقریباً بین ۵ تا ۱۳ درصد کاهش را تجربه کردیم، در زمینه افراد بستری در بخش های عادی در یک مقایسه تطبیقی در استان تهران بین ۴ تا ۱۱ درصد کاهش را شاهد بودیم.
کاهش 10 درصدی آمار متوفیان نسبت به هفته گذشته او همینطور با اعلان اینکه در مورد متوفیان کرونا نیز آمار شیب ملایم تری پیدا کرده و حدودا 10 درصد آمار متوفیان نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، اظهار داشت: همین طور در ارتباط با شاخص بیماران بستری در بخش های ویژه نسبت به هفته قبل بین ۱ تا ۸ درصد کاهش داشته ایم.
زالی اشاره کرد: مشاهده این آمار نشان میدهد که نخستین آثار و تغییر در مراجعین سرپایی و پس از آن در بستری در بخش های عادی رخ داده و تغییر در آمار بستری در بخش مراقبت های ویژه و متوفیان دیرتر حاصل می شود که البته این آمار با منحنی اپیدمیولوژی ترسیم شده در تهران همخوانی دارد.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران با اعلان اینکه برای تمام فاکتورهای مطرح شده دو عدد تحت عنوان عدد "دو برابر شدن یا دابلینگ تایم" و عدد "هافینگ تایم یا نصف شدن" داریم، اظهار داشت: در بررسی های اپیدمیولوژیک در تهران، بالاترین میزان نصف شدن یا نیمه شدن در منحنی های اپیدمیولوژیک تهران، ابتدا در حوزه فوتی ها و بعد در بخش مراقبت های ویژه بوده است.
بیشترین و کمترین آمار مبتلاشدن در مناطق مختلف استان تهران وی همین طور با اشاره به بررسی تحلیلی تهران طی دو هفته اخیر در ارتباط با میزان ابتلا، اظهار داشت: کماکان بیشترین میزان مبتلاشدن مربوط به منطقه 4 بوده و پس از آن منطقه ۲ و بعد مناطق ۱۴ و ۱۵ بوده است. کمترین میزان مبتلاشدن در هفته جاری نیز اگر لواسانات را در نظر نگیریم که دارای کمترین میزان مبتلاشدن بوده، در بررسی سایر مناطق مشاهده می شود که برای نخستین بار منطقه یک تهران دارای کمترین میزان مبتلاشدن بوده؛ در حالی که این آمار در گذشته مربوط به منطقه 22 بوده و در هفته اخیر منطقه ۲۲ رتبه دوم در پایین ترین آمار مبتلاشدن و فوتی پیدا کرده است.
بیشترین میزان مبتلاشدن و فوتی مربوط به مناطق شرقی تهران بگفته زالی، کماکان بیشترین میزان مبتلاشدن و فوتی مربوط به مناطق شرقی، جنوب شرقی و بخش مرکزی شرق تهران یعنی منطقه 4، 14 و 15 می باشد. البته منطقه ۴ و ۲ چون بیشترین جمعیت را در استان تهران دارند بطور طبیعی میزان مبتلاشدن در این مناطق بیشتر است. همین طور مناطق شمالی و غربی تهران در طول دو هفته اخیر نسبتاً از نظر آمار مبتلاشدن شیب ملایم تری داشته اند.
پیشگیری از شکل گیری خوشه های جدید بیماری وی با اشاره به نکته مهم بعدی درباره استان تهران، اظهار داشت: در ارتباط با مناطقی در تهران که از میزان ابتلای کمتری برخوردار می باشند همچون مناطق 21 و 22 باید از شکل گیری خوشه های جدید بیماری در این مناطق پیشگیری نماییم که قسمتی از آن به اقدامات بهداشتی و مراقبت های ما و بخش دیگر به همکاری خود مردم بستگی دارد.
هشدار نسبت به تبعات سفرهای بین شهری در تعطیلات پیش رو زالی با اشاره به اینکه در آستانه روزهای تعطیل هستیم، با تاکید بر لزوم اجتناب مردم از مسافرت های بین شهری و عدم شرکت در تجمعات، اظهار نمود: امیدوارم شاهد امواج جدید سفرهای بین استانی نباشیم؛ چونکه هم اکنون ۱۷۰ شهر کشور قرمز بوده و بیشتر شهرها فاقد مصونیت از این بیماری هستند، خطری که ممکنست در ضمن هفته های آینده ما را گرفتار مشکل کند همین چند روز تعطیلی است که خدایی نکرده با سفرهای بین استانی روبه رو شویم.
باید مراقبت نماییم تجمعات آتی به کانون های مبتلاشدن تبدیل نشوند وی افزود: همین طور نگرانی هایی راجع به تجمعات آتی وجود دارد که باید مراقبت نماییم این تجمعات به کانون های مبتلاشدن تبدیل نشوند.
وی با اشاره به آزمون هایی که مقرر است طی این چند هفته برگزار شود، اظهار داشت: عدم توجه به پروتکل ها در برگزاری این آزمون ها ممکنست سیمای بیماری در استان تهران را دستخوش تغییراتی کند که در آینده باید تحلیل و نتایج آن اعلام گردد.
زالی افزود: اگر تجمعات و سفرها اتفاق نیافتد و تغییر خاصی ایجاد نکند، پیش بینی ما این است که در هفته های آینده باید سیر ملایم تری از این بیماری را به سمت نزول شاهد باشیم.
پیشنهاد تمدید محدودیتهای کرونایی استان تهران وی با اعلان اینکه شرایط تهران همچنان قرمز است، اظهار داشت: درخواست ستاد کرونا تهران و استانداری تهران که در کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت کشور عنوان شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی نیز قرار بگیرد این است که کلیه محدودیت های اعمال شده تابحال در تهران برای هفته آینده نیز تمدید شود. همین طور از شهرداری خواستیم تا طرح ترافیک را یک هفته دیگر تعلیق کند.
تشکیل کارگروهی جهت بررسی نتایج تعلیق طرح ترافیک وی با اشاره به تشکیل یک کارگروه مشترک بین شهرداری، استانداری و ستاد کرونا تهران، اظهار داشت: این کارگروه آثار تعلیق طرح ترافیک را از مبانی اپیدمیولوژیک بررسی می کند و در نهایت اگر هدف اصلی ما از این تعلیق یعنی کاهش بار بر ناوگان عمومی حمل و نقل و سفرهای غیرضروری محقق نشود، طبیعتاً ممکنست تصمیمات متفاوت تری در استان تهران اتخاذ شود؛ چونکه اگر با تعلیق طرح ترافیک، با افزایش سفرهای غیرضروری درون شهری و به دنبال آن افزایش آلاینده ها روبرو شویم، ممکنست مضرات تعلیق طرح از مزایای آن بیشتر باشد. بدین سبب قرار شد تمامی ابعاد این مساله در کارگروه مشترکی بررسی شود، اما به سبب اینکه تهران کماکان شهر قرمز است درخواست ما از شهرداری، وزارت کشور و ستاد ملی این بود که برای هفته آینده هم این فرصت به تهران داده شود و طرح ترافیک تعلیق شود.
در استان تهران شهر سفیدی نداریم زالی در ادامه با اعلان اینکه تقریباً در استان تهران شهر سفیدی نداریم، اظهار داشت: با این وجود از نظر کم بودن ابتلا، در شهر پردیس در شرق تهران، فیروزکوه، ری و بخش هایی از اسلام شهر و رباط کریم آمار مبتلاشدن کمتر است که البته نسبی بوده و باتوجه به پیوستگی کالبد استان تهران و ترددهای زیاد بین شهرهای آن، ممکنست این تصویر در 24 ساعت آینده تغییر کند، بدین سبب درباره تهران خیلی قائل به این طبقه بندی نیستیم. نکته مهم بعدی این است که استان البرز نیز بعنوان استان همجوار تهران از این مساله تاثیرپذیر است. بدین سبب به سبب تاثیرات و کنش های این دو استان بر روی هم، استان البرز هم قرمز تلقی می شود و قرمز بودن هر یک از این دو استان بر روی دیگری تاثیر می گذارد.
از انجام مراسمات جمعی در شرایط فعلی اجتناب شود زالی همین طور در ارتباط با پیشنهادات ستاد کرونا درباره مراسم عید غدیر اظهار داشت: از آنجائیکه میزان تجمعات و ظرفیت های اجتماعی آن قابل پیش بینی نیست، پیشنهاد و سفارش ما همانگونه که بارها اعلام شده این است که از تجمعات و اجتماعات پرهیز شود به خصوص اینکه تهران وضعیت قرمز دارد و اگر برای بهبود این وضعیت و کاهش آمار دست به دست هم ندهیم و با کاهش تجمعات شیب بیماری در تهران را تقلیل ندهیم با امواج جدید و شعله ور شدن بیماری روبرو خواهیم شد. ترجیحا سفارش ما به شهروندان و مومنان این است که از انجام مراسمات جمعی در شرایط فعلی اجتناب کنند.
هرگونه تجمع می تواند به افزایش موارد مبتلاشدن منجر شود وی با تاکید بر اینکه در شهرهای قرمز هرگونه تجمع می تواند به افزایش موارد مبتلاشدن منجر شود، اظهار داشت: هفته های پایانی ماه ذی الحجه و در آستانه ماه محرم و صفر که معمولاً ایرانیان از یک احساسات مهرورزانه بالاتری برخوردار می باشند به خصوص به خاطر اشتیاقی که به مکتب امام حسین(ع) دارند، پیشنهاد مشخص ما این است که باتوجه به محدودیت هایی که در ارتباط با برگزاری مراسمات جمعی مطرح شده، سفارش اکید ما این است که از توزیع فیزیکی مواد غذایی و نذورات غذایی نیز اجتناب شود.
راه اندازی کمپین نذر سلامت در استان تهران رئیس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران اظهار داشت: از همه عزیزان خواهش می نماییم که با پیوستن به کمپین خودجوش و مردمی نذر سلامتی دراین زمینه ما را یاری کنند. هدف از راه اندازی این کمپین در استان تهران این است که در مرحله اول ماسک و سایر وسایل محافظتی برای اقشار ضعیف تامین گردد و در مرحله بعد نیز قسمتی از نیازهای ناوگان خدمات بهداشت درمانی در استان تهران با مشارکت مردم تجهیز شود.1399/05/15
21:57:31
5.0 / 5
2428
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , ترخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت