یك فوق تخصص عفونی هشدار داد

ابتلاهای خانوادگی كرونا

ابتلاهای خانوادگی كرونا

به گزارش خود درمانی یك فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه هم اكنون شرایط مبتلا شدن به كرونا، طوری است كه خانواده ها درگیر می شوند، اظهار داشت: حالا خانواده ها تصور می كنند كه كرونا تمام شده و رفت و آمدها و دید و بازدیدها را شروع كرده اند و همه با هم مبتلا می شوند.دکتر مینو محرز در گفتگو با ایسنا، درباره نحوه جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا در شرایط فعلی، اظهار داشت: هم اکنون در دنیا ثابت شده است که بهترین راه در شرایط فعلی برای کنترل بیماری این است که همه افراد جامعه از ماسک استفاده کنند. در عین حال به صورت درست باید از ماسک استفاده کنند؛ به صورتی که بر روی بینی را بگیرد و دست هایشان را هم به صورت مرتب بشویند.

وی با اشاره به اینکه مردم در موارد غیر ضروری از منزل خارج نشوند، اظهار داشت: اگر هم بیرون می آیند مهم ترین نکته این است که حتما ماسک بزنند و اگر این مورد را رعایت نماییم بیماری کنترل می شود. اکنون طبق مطالعاتی که در دنیا انجام شده، به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ماسک بسیار موثر است و بر همین مبنا خیلی از کشورها استفاده از ماسک را الزامی کرده اند.

محرز درباره وضعیت بیمارستان های تهران و احتمال کاهش تاب آوری مراکز درمانی با عنایت به افزایش موارد بستری مبتلا به کرونا، اظهار نمود: باید توجه کرد که هم اکنون تعداد تست های تشخیصی افزایش یافته است و بیماران بیشتری را شناسایی می نماییم. هرچند که برخی از این بیماران نیازمند بستری نیستند و در عین حال تجربه کادر درمانی هم بیشتر شده است، اما به هر حال تعدادی هم بد حال شده و به بستری نیاز دارند. حال وقتی تعداد مبتلایان به میزان بالایی افزایش یابد که هم اکنون این اتفاق رخ داده است، مشکلاتی در سیستم بیمارستانی ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط مبتلا شدن بگونه ای است که خانواده ها درگیر می شوند. چونکه خانواده ها رفت وآمدها را شروع کرده و ماسک هم نمی زنند. در روزهای عید مردم رعایت می کردند و در خانه ماندند، اما حالا فکر کردند که کرونا تمام شده و رفت و آمدها و دید و بازدیدها را شروع کرده اند و همه با هم مبتلا می شوند.

محرز افزود: از طرفی کادر درمانی طی چند ماه اخیر واقعا خسته شده اند و حالا باردیگر بیماری اوج گرفته و گرفتار خستگی مفرط شده اند. به هر حال به سادگی هم نمی توان نیروهای درمانی با تجربه و تحصیل کرده را جایگزین کرد. ازاین رو کادر درمانی خسته می شوند و برایشان دشوار می باشد. مردم واقعا باید رعایت نمایند.

وی با اشاره به اینکه کنترل بیماری کووید-۱۹ تا حد زیادی با همراهی مردم یک جامعه و از راه رعایت دستورالعمل های مطرح شده، باید صورت گیرد، اضافه کرد: هم اکنون در دنیا به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ماسک بهترین راه جلوگیری از کرونا است. وقتی این مورد رعایت شود، بیماری باردیگر کنترل می شود. مردم باید با قدرت و همراهی و دوش به دوش هم کمک کنند و برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا از ماسک استفاده کنند.

محرز اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم که جوانان کمتر از ماسک استفاده می نمایند و در بعضی موارد اصلا نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند. خاصیت این بیماری این است که در ۸۰ درصد موارد بدون علامت یا خفیف است، ۲۰ درصد از افراد مبتلا باید به بیمارستان مراجعه نموده و بستری شوند و پنج درصد هم حال شان بسیار بد می شود و باید در آی سی یو بستری شوند. وقتی تعداد مبتلا شدن بالا رود، میزان بستری و مرگ و میر هم افزایش می یابد و امکان دارد مسائلی مانند کمبود تخت ایجاد شود.

وی اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا بیمارستان ها شلوغ شدند و با کمک بیمارستان های معین بیماران را بستری کردند، پس از کنترل بیماری بیمارستان ها به حالت عادی بازگشتند، اما حالا باردیگر می بینیم که بیمارستان ها شلوغ شده و بخش ها و تخت های مربوط به بیماران کرونایی پر شده است. اگر مردم رعایت نمایند، از ماسک استفاده کنند، بیماری باردیگر کنترل می شود.

محرز تصریح کرد: هم اکنون در دنیا ثابت شده است که اگر دو نفر کنار یکدیگر باشند و ماسک نزنند، اگر یکی از آنها مبتلا به کووید باشد، با یک سرفه یا عطسه میلیون ها ویروس را در هوا پخش می کند و فرد مقابل هم با احتمال ۹۵ درصد مبتلا می شود. این درحالی ست که اگر ماسک بزنند، احتمال ابتلای طرف مقابل به ۱.۵ درصد می رسد. ازاین رو رعایت استفاده از ماسک از جانب مردم بسیار مهم و موثر است. هرچند که هوا گرم است و مردم خسته می شوند، اما باید برای سلامتی خودشان این مورد را رعایت نمایند.

وی با اشاره به اینکه اشاعه کرونا و یا کنترل آن در دست مردم است، اظهار داشت: باید توجه کرد که تا زمانیکه ویروس در حلق و بینی فرد مبتلا وجود داشته باشد، می تواند ناقل باشد و اگر در تماس با دیگران باشد، آنها را مبتلا خواهد نمود. گفته می شود که کرونا معمولا بین دو تا سه هفته در بینی و حلق می ماند.

منبع:

1399/04/13
22:41:03
5.0 / 5
2409
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت