تغییر علائم كرونا با آغاز فصل تابستان بعلاوه فیلم

تغییر علائم كرونا با آغاز فصل تابستان بعلاوه فیلم

به گزارش خود درمانی عضو كمیته كشوری كرونا با اشاره به تغییر علائم و نشانه های ویروس كووید 19 با شروع فصل تابستان، اظهار داشت: بعضی از علائم گوارشی می تواند نشانه كووید 19 باشد، بدین سبب خانواده ها باید نسبت به این مساله هوشیار باشند.


دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با تغییر علائم و نشانه های ویروس کووید 19 با شروع فصل تابستان، اظهار نمود: در ابتدا کووید 19 بعنوان بیماری ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و همراه با تب، سرفه، تنگی نفس و احساس درد در قفسه سینه و نشانه های عفونت ویروسی شناخته می شد، ولی با گرم شدن هوا عده زیادی از بیماران کرونایی با دل درد، تهوع، استفراغ، اسهال و بی اشتهایی مراجعه می کنند.
بروز علایم گوارشی کرونا در جوانان و کودکان
وی با اعلان اینکه علائم گوارشی کرونا گاهی تا 30 درصد موارد مشاهده می شود، مطرح کرد: تابلوی گوارشی کرونا عموما در جوانان و بچه ها دیده می شود.
نحوه تشخیص عفونت های تابستای از کووید 19
این فوق تخصص عفونی با اعلان اینکه همیشه و در ابتدای تابستان انتظار وقوع موارد جدید بیماری های اسهال، استفراغ و مسمومیت های غذایی وجود دارد، اظهار داشت: پدیده ای که امسال اضافه شده این است که یک سری از بیمارانی که با علائم گوارشی مراجعه می کنند به خصوص اگر تب داشته باشند، ممکنست به بیماری کرونا مبتلا باشند، بدین سبب سفارش ما این است که اگر دیدیم بیماری اسهال و استفراغ بیش از اندازه طول کشیده و حال ما را بد کرده و یا به درمان های معمولی جواب نمی دهد باید به احتمال بروز کرونا توجه داشته باشیم.
عضو کمیته کشوری کرونا همین طور درباب احتمال تداخل ویروس کووید 19 با بیماری های فصل تابستان، اظهار نمود: در فصل تابستان به علت نوع مصرف مواد غذایی، بروز بیماری های اسهال و استفراغ، اسهال های حاد عفونی انگلی و یا ویروسی که عموما می تواند با تب و درد شکمی همراه باشد، بسیار شایع است.
وی افزود: از آنجاکه این بیماری ها عموما علل ویروسی دارند، در دسته بیماری های خود محدود شونده قرار می گیرند که معمولا در عرض یک تا دو روز خود به خود خوب شده و معمولا عارضه ای به دنبال ندارند. عمده این بیماری ها (اسهال و استفراغ و عفونت های روده ای و مسمویت های فصل تابستان) حتی به آنتی بیوتیک هم احتیاجی ندارند و معمولا خود به خود بهبود پیدا می کنند، البته به جز عفونت های باکتریایی که برایشان آنتی بیوتیک 3 تا 5 روزه تجویز می شود.
تفاوت اصلی کرونا با بیماری های تابستانی
وی در ارتباط با نحوه تفکیک این بیماری ها از کرونا، عنوان کرد: درباره کرونا ممکنست این علائم بیشتر طول کشیده و علاوه بر استفراغ، اسهال، درد شکم و بی اشتهایی علائم تنفسی نیز با آن همراه باشد. بعنوان نمونه برخی مراجعین اعلام می کنند که بیماری در ابتدا با تب، سر درد و علائم تنفسی شروع شده و در آخر به اسهال منتهی شده، البته کرونا می تواند بدون بروز علائم تنفسی باشد، در این موارد باید به بروز کرونا شک کرد و از مشاوره و نظر متخصصین بهره جست.
این فوق تخصص عفونی اشاره کرد: البته حتی اگر این بیماری کرونا بوده و دستگاه گوارشی را درگیر کند، اگر از نوع خفیف و بدون بیماری های زمینه ای باشد، درمان خاصی نداشته و با استراحت در منزل و قرنطینه برطرف می شود.
هشدار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک
عضو کمیته کشوری کرونا با آگهی نسبت به عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در این موارد، اشاره کرد: کرونا، آنفولانزا و سرما خوردگی بعنوان سه ویروس شایع دستگاه تنفسی فوقانی، هیچ کدام برای درمان به آنتی بیوتیک احتیاج ندارند و در صورت مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک منجر به ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک های بعدی و مقاومت به داروهای ضدمیکروبی می شود و اگر فرد بعدا به عفونت واقعی مبتلا شد، آنتی بیوتیک تاثیری در درمان وی نخواهد داشت.
مردانی با اعلان اینکه متاسفانه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در ایران بسیار شایع است، اظهار داشت: خیلی از خانواده ها جهت رفع بیماری های عفونی و میکروبی به صورت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف می کنند غافل از اینکه این مساله شمشیر دو لبه و لطمه زاست. خود آنتی بیوتیک عوارض زیادی داشته و به بروز و تشدید اسهال منجر می شود و گاهی یک بیماری خفیف را تشدید و بیمار را راهی بیمارستان می کند، بدین سبب مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نه در عفونت های تنفسی و گوارشی و نه در سایر بیماری های ویروسی سفارش نمی گردد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/04/04
11:28:16
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت