عضو ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران:

اخبار ضدونقیض سیاست گذاران را در تصمیمات اساسی گرفتار سردرگمی می كند

اخبار ضدونقیض سیاست گذاران را در تصمیمات اساسی گرفتار سردرگمی می كند

به گزارش خود درمانی رئیس مركز تحقیقات ارتقای ایمنی و جلوگیری از مصدومیت ها و عضو ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با انتقاد از عملكرد برخی رسانه ها در راستای مأیوس كردن مردم خصوصا در حوزه سلامت، اظهار داشت:  هر مطلب نابجا و یا غلطی كه در رسانه ها منتشر می شود، می تواند سبب وحشت و یا گسترش اپیدمی شده و عوارض شدید و خطرناكی به جای بگذارد. خبرهای ضد و نقیض و نادرست حتی می تواند سیاست گذاران را هم در تصمیمات اساسی گرفتار سردرگمی كند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در وبینار تخصصی "مصرف گرایی رسانه ای در بحران؛ فرصت ها و چالش ها با محوریت بحران کووید-۱۹" که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به این که علم و دانش بشری همواره در حال به روز رسانی و عاری از اشکال نیست، اظهار نمود: کوشش برای به حداقل رساندن خطا در علوم مختلف و تحلیل داده ها یکی از مهمترین اهداف بشر امروزی است.
وی با اشاره به شرایط متفاوتی که آورده اپیدمی های مختلف است، اضافه کرد: اپیدمی ها غیر قابل پیشبینی بوده و ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی را تحت تاثیر قرار می دهند.
دکتر سوری افزود: اپیدمی هایی همانند کرونا به سبب کافی نبودن زیرساخت های اجتماعی و درمانی می تواند تمامی ارکان زندگی جوامع بشری را مبتلا به اختلال کند که استرس و اضطراب یکی از نتایج آن است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که تشخیص مرز نحوه درست اطلاع رسانی از جانب رسانه های مختلف و در زمان بحران کار بسیار حساس و اختصاصی است، توضیح داد: هر مطلب نابجا و یا غلطی که در رسانه ها منتشر می شود، می تواند سبب وحشت و یا گسترش اپیدمی شده و عوارض شدید و خطرناکی به جای بگذارد.
دکتر سوری اظهار داشت: خبرهای ضد و نقیض و نادرست علاوه بر تشویش اذهان عمومی می تواند سیاست گذاران را هم در تصمیمات اساسی گرفتار سردرگمی کند.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که پیام ها در اپیدمی ها سیال هستند، تغییر ماهیت اخبار در الگوی اپیدمی ها را بسیار سریع دانست.
وی با اشاره به این که در اپیدمی های پیش رونده مولفه ها بسیار تاثیرگذارند، اشاره کرد: سواد رسانه ای می تواند در جهت دهی فکری اهمیت داشته باشد.
دکتر سوری در بخش دیگری از این نشست واکنش سریع و مهم رسانه ها را در امتداد اطلاع رسانی بموقع خواهان شد و اظهار داشت: شفافیت، پرهیز از تناقض گویی، انتخاب منبع درست برای اطلاع رسانی و پرسش های متناسب با مبحث از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
این استاد دانشگاه به خبرنگاران و فعالین حوزه اطلاع رسانی، سفارش کرد: حرکت به سمت پاسخگویی نیازها و انتشار اطلاعات صحیح و بموقع به مردم یکی از موثرترین کارکردهای رسانه است.
ایشان سپس از عملکرد برخی رسانه ها در امتداد مأیوس کردن مردم خصوصا در حوزه سلامت انتقاد نمود و اضافه کرد: باید تعادل منطقی بین بیم و امید در میان مردم ایجاد شود.
رعایت ملاحظات در انتشار تصاویر، پرهیز از نشر اخبار جعلی و اطلاعات غلط، کاهش وحشت عمومی، رعایت اصول اخلاقی در انتشار مطالب و تأمین اطلاعات از مراکز تحقیقاتی در شرایط پاندمی ها یکی دیگر از مواردی بود که دکتر سوری به آن اشاره نمود.
دکتر سوری با بیان این که اپیدمی تهدیدکننده ای همانند کرونا می تواند به صورت کلی نظام های اجتماعی را گرفتار مخاطره کند، اضافه کرد: رسانه ها می توانند با انتشار اخبار نادرست هزینه های سنگینی را به جامعه وارد کنند.
ایشان سپس با اشاره به این که کشور ما در منطقه ای پرخطر به لحاظ موقعیت استراتژیک واقع شده، اشاره کرد: اختلافات سیاسی کشورهای همسایه، ساختارهای غیربهداشتی و مهاجرت ها می تواند از عوامل تهدیدکننده بروز اپیدمی ها به شمار بیایند؛ ازاین رو در این شرایط لزوم برنامه ریزی مدون بیشتر از پیش احساس می شود.
به قول این استاد دانشگاه، تصمیم گیری بموقع نقش مهمی در سیاست گذاری ها ایفا می کند، به شکلی که در دنیای امروزی نمی توان با اقدامات لحظه ای و مقطعی مشکلات را مرتفع کرد.
وی ایجاد فضای همزبانی و ارتقای سطح دانش را چاره مناسبی برای ارتباط موثرتر رسانه ها با مردم ذکر کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین رسالت های رسانه ها آموزش است، به شکلی که با ارتقای آن در موضوعات مختلف و مبتلا به مردم به مرجعی قابل استناد تبدیل شوند.
منبع:

1399/04/02
14:08:32
5.0 / 5
2371
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت