انتشار كتاب روانشناسی پاندمی ها

انتشار كتاب روانشناسی پاندمی ها

خود درمانی: كتاب روانشناسی پاندمی ها نوشته استوین تیلور ترجمه دكتر مریم بختیاری و دكتر عباس مسجدی آرانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی منتشر گردید.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، به گفته مترجمان، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین از چند مورد پنومونی با علت ناشناخته در شهر ووهان باخبر شد. از آن روز تا سوم ژوئن ۲۰۲۰ مقامات چینی ۴۴ بیمار با پنومونی به سبب ناشناخته را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کردند.
در ۱۱ و ۱۲ ژانویه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی اطلاعات دقیق تری از کمیسیون ملی بهداشت چین دریافت کرد؛ شیوعی که اتفاق افتاده ناشی از عرضه مواد غذایی دریایی در بازار شهر ووهان است. در ۷ ژانویه مقامات چینی نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی نمودند.
این ویروس نوظهور در سراسر جهان گسترش یافت و پس از چین به ترتیب کشورهای تایلند، ژاپن و کره جنوبی با بازگشت افراد آلوده از ووهان، گزارش مبتلاشدن را به سازمان بهداشت جهانی اعلام نمودند. در کشور ما نخستین اعلام رسمی درباره مبتلاشدن به ویروس کرونا در ۳۰ بهمن ماه ۹۸ توسط وزارت بهداشت صورت گرفت. در ایران کوشش های مختلفی برای کنترل شیوع بیماری انجام شده است و همکاران بسیاری در خط مقدم مبارزه کوشش های مجدانه و خالصانه ای کرده و برخی نیز جان خودرا در راه پرافتخار نجات بیماران از دست دادند که یادشان گرامی باد.
از آنجاکه مانند هر منطقه در دنیا کشور ما نیز مصون از همه گیری بیماری های عفونی نبوده است، در تاریخ معاصر نیز به سبب ارتباط با دنیا و حمل و نقل سریع، ما هم در معرض خطر پاندمی هستیم. مدیریت پاندمی نیاز به یک برنامه ریزی جامع دارد که نیازهای جسمی و همین طور روانشناختی اجتماعی در آن لحاظ شود.
کتاب دکتر تیلور دراین زمینه علاوه بر به روز بودن، مملو از نگاه های چند بعدی و چند رشته ای با تاکید بر تغییر سیاستگذاری های بهداشت عمومی است که مورد توجه مجامع علمی جهان قرار گرفته است و به حوزه مغفول روانشناسی در پاندمی پرداخته است و با بردن خوانندگان به دوردست های تاریخی و وارد کردن او به زمان حال، واکنش های روانشناختی و اجتماعی مردم را به پاندمی نشان داده است که شاید تغییر شایان توجهی نکرده باشند.
مترجمان در این کتاب پیشنهادهایی برای مدیریت پاندمی از واکنش های فردی، گروهی و اجتماعی از شایعه تا عدم تبعیت از بهداشت و همین طور رسانه های خبری و رسانه های اجتماعی ارائه کرده و مسیر آینده پژوهشی این حوزه را به تصویر کشانده است.
منبع:

1399/03/06
23:46:40
5.0 / 5
2616
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت