استاد اپیدمیولوژی:

اغلب پرستاران سالمندان آموزش كافی ندیده اند

اغلب پرستاران سالمندان آموزش كافی ندیده اند

به گزارش خود درمانی استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: متاسفانه تعداد قابل توجهی از قربانیان كووید ۱۹ را كاركنان بهداشتی و درمانی، به خصوص سالمندان این گروه می سازند.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، حمید سوری، با اشاره به مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد که سالمندان بیشتر از سایر گروه های سنی درمعرض خطر ابتلای شدید و مرگ ناشی از این ویروس کووید ۱۹ هستند.
وی با اشاره به اینکه متوسط سن فوت شدگان کرونا در کشور ما هم بالاتر از ۶۰ سال است اضافه کرد: مطالعه ای در ایالات متحده نشان داد که بیشتر از ۸۰ درصد مرگ و میر در میان افراد ۶۰ ساله و بالاتر رخ داده و بیشترین درصد نتایج شدید در میان افراد ۸۵ ساله مشاهده شده است.
سوری تصریح کرد: با شروع اپیدمی کرونا، قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مناسب در دستور کار جوامع قرار گرفت. فاصله گذاری اجتماعی برای همه سنین سفارش می شود ولی سالمندان بالای ۶۰ سال به علت خطر ابتلای بالا و به خصوص سالمندان مبتلای مسن تر به علت مرگ ومیر بالا احتیاج به مراقبت ها و توجهات خاص دارند.
وی اظهار داشت: از طرفی هم امکان دارد، فاصله گذاری اجتماعی و یا قرنطینه بخصوص در افراد سالمند سبب بروز مشکلات روانی و شدت یافتن بیماری های مزمن آنها شود.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهارکرد: خیلی از سالمندان هم از بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا، دیابت یا بیماری های قلبی عروقی رنج می برند و به طورمعمول و به صورت دوره ای تحت حمایت مراقبت های بهداشتی درمانی هستند همینطور اپیدمی کووید ۱۹ به خصوص در این گروه سبب اختلال در دسترسی به این خدمات می شود ازاین رو برای این افراد هرچه سریع تر باید سیستم مراقبتی جایگزین مناسب در نظر گرفته شود تا از بروز عواقب بعدی در آنها پیشگیری شود.
سوری با اشاره به اینکه به حداقل رساندن احتیاج به خروج از منزل در سالمندان نکته ای اساسی است، توضیح داد: سالمندان باید منابع کافی از مواد غذایی فاسد نشدنی را در دسترس داشته باشند و داروهای لازم برای حداقل ۳۰ روز خویش را تهیه کنند تا نیاز نباشد از منزل بیرون بروند. آنها باید از مسافرت های غیرضروری تا حد امکان اجتناب کنند تا خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کاهش پیدا کند.
لزوم پیشبینی و اجرای تمهیدات مناسب برای جلوگیری از ورود ویروس کووید ۱۹ به محیط های مستعد گسترش بیماری مانند سرای سالمندان نکته ای اساسی است که این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره نمود و اظهار داشت: به دلیل وجود افراد مستعد در سرای سالمندان انتقال و گسترش بیماری کووید ۱۹ در این محیط ها به سرعت صورت می گیرد ازاین رو اجرای غربالگری علامتی و سیاست های محدودکننده برای ملاقات کنندگان و کارکنان غیرضروری، اجرای غربالگری کارکنان، پایش علامتی ساکنان سرای سالمندان، فاصله گذاری اجتماعی شامل محدود کردن رفت وآمد ساکنین و فعالیتهای گروهی همین طور آموزش کارکنان جهت کنترل آلودگی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و رفع کمبود تجهیزات حفاظتی از نکات اساسی است.
وی اظهار داشت: مطالعه ای نشان داد که آلودگی یک نفر از سالمندان مقیم یک مرکز نگهداری سالمندان، منجر به آلودگی ۱۲۹ نفر شامل ساکنین، کارکنان و ملاقات کنندگان و فوت ۲۳ نفر شد. بنابراین پیشگیری، غربالگری و شناسایی سریع مبتلایان و اجرای محدودیت هایی نظیر ملاقات و تماسهای فیزیکی غیرضروری حیاتی هستند.
سوری افزود: با عنایت به میزان بالای ابتلا، گسترش و مرگ ومیر افراد مسن که اغلب بیماری های زمینه ای هم دارند، پیشبینی و اجرای تمهیدات مناسب جهت پیشگیری از ابتلا، تشخیص سریع و مراقبت مناسب در محیط هایی نظیر سرای سالمندان لازم است.
وی اظهار داشت: رعایت نکات بهداشتی و محافظتی، سالمندانی که توسط پرستار یا اعضای خانواده در منزل نگهداری می شوند الزامی است.
سوری افزود: متاسفانه اغلب پرستاران سالمندان هم آموزش کافی ندیده اند و در شرایط اپیدمی هم در صورتیکه برای مراقبت صحیح از سالمند توانمند نشوند می توانند ناخواسته باعث مبتلا شدن و یا مرگ سالمند شوند. پرستاران سالمند علاوه برای تقویت اقدامات بهداشت فردی مانند استفاده از ماسک به خصوص در زمان عرضه خدمات به سالمند، شستن مرتب دست ها با مواد ضد عفونی کننده و پرهیز از مواجهه با سایر افراد و حضور در اجتماعات یا تماس با افراد مبتلا یا محتمل، برای محافظت از سالمند تحت نظر خود در مقابل کووید ۱۹ تلاش کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سفارش کرد: تا جایی که امکان دارد تماس سایرین با سالمندان را به حداقل ممکن رسانید و ملاقات اقوام از سالمند به خصوص به صورت تجمعی را تا جایی که امکان دارد کم کنید. همینطور لازم است مرتباً علایم بالینی و پیش آگهی کرونا در این افراد مانند اندازه گیری تب، غلظت اکسیژن موجود در خون، مشکلات تنفسی و مانند این ها در سالمندان چک شود.
وی افزود: مراکز بهداشتی درمانی و سایر مراکز خدماتی مانند بهزیستی هم می توانند با زیرپوشش قرار دادن فعال سالمندان نیازمند به این خدمات با تماس و رجوع با آنها در به حداقل رساندن بار بیماری در بین سالمندان نقش مهمی داشته باشند. حتی نیروهای داوطلب و آموزش دیده محلی با سازمان دهی مناسب می توانند برخی خدمات معمول یا مایحتاج سالمندان را تهیه و به دست آنها برسانند تا مجبور به خروج از خانه نشوند.
سوری در مورد سالمندانی که امکان حضور در جامعه را دارند و ناچار به تأمین مایحتاج خودشان هستند هم توضیح داد: لازم است سوپرمارکت ها، مراکز خدماتی مانند بانک ها، مراکز پلیس +۱۰، درمانگاه ها و مانند آن عرضه خدمات به سالمندان را در اولویت قرار دهند و تسهیلات ویژه ای را برای به حداقل رساندن زمان یا حضور در تجمعات ایشان در این مکان ها فراهم آورند. این کار می تواند شامل اختصاص زمان ویژه ای برای خرید یا عرضه خدمات به سالمندان و کم کردن خطر سرایت به ایشان باشد.
این استاد اپیدمیولوژی اظهار نمود: متاسفانه تعداد قابل توجهی از قربانیان کووید ۱۹ را کارکنان بهداشتی درمانی به خصوص سالمندان این گروه می سازند. تحقیقات نشان می دهد که حتی در کادر پزشکی بهتر است سالمندان در خط اول مواجهه با بیماران کورونایی قرار نگیرند و حتی المقدور از کارکنان جوان تر استفاده گردد.

1399/03/03
14:15:40
5.0 / 5
2457
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت