معاون كل وزارت بهداشت اعلام كرد

روند نزولی بستری و مرگ ناشی از كرونا در كشور

روند نزولی بستری و مرگ ناشی از كرونا در كشور

خود درمانی: معاون كل وزارت بهداشت از كاهش 50 درصدی موارد بستری و همین طور 70 درصدی مرگ و میر ناشی از كرونا در كشور آگاهی داد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: هم اکنون نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است.
روند نزولی کرونا در اغلب استان های کشوروی اضافه کرد: همین طور در بیشتر استان های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تاکید می کنم که در این شرایط که بازگشایی ها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی به صورت تدریجی و هوشمند انجام می شود، هر گونه غفلتی می تواند عوارض جبران ناپذیر و شدیدی را به دنبال داشته باشد.
احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آیندهحریرچی افزود: بطور واضح می گویم که تا کشف دارو و واکسن بیماری، در بیشتر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. بدین سبب هر گونه غفلت فردی می تواند هم خود فرد و هم خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ و میر قرار دهد و تعدد غفلت های فردی ممکنست فجایع منطقه ای، ملی و جهانی را ایجاد کند.
وی اضافه کرد: بنا بر این از مردم درخواست می نماییم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند و این دستاوردهای عظیم را کماکان نگهداری کرده و ادامه دهند.
هشدار نسبت به کاهش مراجعات بهداشتی و درمانی مردموی افزود: موضوع مهم دیگر سایر مراجعات بهداشتی درمانی مردم است. پیش از شیوع ویروس کرونا بطور متوسط روزانه دو میلیون و ۳۵۰هزار بار مردم به سیستم بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی مراجعه می کردند که مراجعه به پزشک، بهورز، مراقب سلامت، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و... را شامل می شود. اما در دو ماه اخیر این مبحث به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. غیر از موارد غیرضرور، اما تعدادی موارد ضرور مراجعه داریم و بعنوان مثال سالانه نزدیک ۱۵میلیون بار واکسن به کودکان و افراد بالغ تزریق می کردیم و هر گونه تعلل در واکسیناسیون می تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری ها نظیر دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، هاری و... بر جای گذارد.
مراقبت های بارداری، واکسیناسیون و مراجعات مراقبتی کودکان را جدی بگیریدحریرچی اشاره کرد: مردم مراجعات مناسب را دراین زمینه داشته باشند. همین طور سالانه حدود یک میلیون و چندصدهزار حاملگی در کشور ثبت می شود. مادران حامله احتیاج به مراقبت دارند و لازم است دراین زمینه حتما مراجعات خودرا داشته باشند تا گرفتار انواع عوارض حاملگی و... نشوند.
وی اضافه کرد: همین طور از خانواده ها خواهشمندیم مراجعات مراقبتی کودکان زیر پنج سال از نظر کنترل وزن و قد و... را داشته باشند و همکاران ما نیز بتوانند خدمت رسانی را داشته باشند.
حریرچی اشاره کرد: در مورد کرونا برخی بیمارستان های خاص مان و بعضی از مراکز بهداشتی و درمانی و بعضی از مطب ها درگیر هستند و در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می شود. سایر مراکز اصلا خدمت رسانی به کرونا ندارند و مراجعات ضرور برای فشار خون، دیابت، بیماری های روان و... را انجام دهید.
آغاز اعمال جراحی در بیمارستان ها و نیاز به "خون"بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما مضایقه نکنندوی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: در اواخر اسفند ماه در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان ها شروع شده و احتیاج به خون داریم. بر همین مبنا از مردم می خواهیم اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران کرونایی خصوصا آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند می خواهیم که پس از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.
کرونا هنوز واکسن و داروی اختصاصی نداردبه تصمیم های کمیته علمی اعتماد کنیدوی همین طور اضافه کرد: تاکید می کنم هنوز هیچ واکسن و داروی اختصاصی برای کووید ۱۹ ساخته و کشف نشده، بیشتر داروهای ضدویروس که برای این بیماری به کار گرفته شده اند، اثر کم یا متوسط دارند و یا بی اثر هستند. راهنماهای بالینی نوشته شده توسط دانشمندان عضو کمیته علمی وزارت، مبتنی بر شواهد علمی و روز دنیا است و تجویز هر دارویی خارج از لیست دارویی کشور و راهنماهای کمیته علمی، مجاز نبوده و همراهان بیمار را سرگردان خواهدنمود. وزارت بهداشت ضمن درک احساسات خانواده های بیماران به ویژه بیماران بدحال، درخواست می کند که به خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت اعتماد کنند و اجازه دهند بیماران مطابق با اصول علمی و صحیح درمان شوند.
حریرچی اظهار داشت: آگهی می دهم و اعلام می کنم عرضه و خرید هر دارویی خارج از داروخانه های رسمی کشور شامل بیمارستانی و غیربیمارستانی، یا تقلبی است و یا قاچاق و می تواند اثر بسیار زیانباری در بیماران داشته باشد. اعتمادی به موثر بودن این داروها نیست و خواهش می کنم از اتلاف منابع مالی خود برای تامین این چنین داروهایی اجتناب کنید.
وی همین طور در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست و کذب، اظهار داشت: در کل دنیا و در کشور ما اپیدمی و گستردگی خبرهای دروغ و نادرست و سفارش های بی اساس و بی مبنا از گستردگی و اپیدمی خود کرونا بیشتر است. تاکید می کنم بیشتر مواردی که در فضای مجازی منتشر می شود از سفارش های چهره به چهره گرفته تا سفارش هایی نسبت به مصرف برخی غذاها و میوه ها و موادی دیگر، اکثرا بی اساس است. از طرفی هم حدود چهار ماه است که این ویروس در دنیا گسترش یافته و علم دنیا نسبت به آن محدود است. خواهش مان آن است که در دریافت اطلاعات این بیماری به مراجع رسمی یعنی وزارت بهداشت و رسانه ملی اعتماد کنید.
سه استراتژی اصلی مقابله با کرونامعاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چونکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و در عین حال نیز چرخ انتشار کرونا متوقف شود.
وی افزود: استراتژی دوم نیز شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی علامت هستند و همین طور ایزوله کردن آنها در محل مناسب می باشد. اقدام بعدی نیز شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده اند و جداسازی آنها از سایر افراد است. خوشبختانه اقدامات زیادی دراین زمینه در وزارت بهداشت در حال انجام می باشد. تعداد افرادی که بوسیله غربالگری و شناسایی بیماران بی علامت و همین طور افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته اند، حدودا دارد با کسانی که مبتلا شده اند و خودشان مراجعه می کنند، برابر می شود. این مساله را ادامه می دهیم.
بازگشایی ها بر طبق خرد جمعی و تصمیم گیری های ملی استتعجیلی در بازگشایی ها نیستمعاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی های اخیر و افزایش ترددها در کشور، اظهار داشت: در ستاد ملی مقابله با کرونا و در کمیته های کارشناسی ستاد ملی و در کمیته های کارشناسی وزارت بهداشت و وزارت کشور، بحث های مختلفی انجام شده و بازگشایی ها برمبنای خرد جمعی و تصمیم گیری های ملی انجام می شود. هیچ تعجیلی در بازگشایی ها وجود ندارد و ما فقط ملزم هستیم که عموما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و همین طور ملاحظاتی که درباره سلامت روانی و مسائل تفریحی، فرهنگی و مذهبی مردم را هم مورد توجه قرار دهیم.
وی اضافه کرد: آنچه مسلم است، این است که برای مجموع تصمیم گیران سلامت، مردم در اولویت هستند و اگر ببینیم بازگشایی ها، اثر مضر قابل توجهی داشته باشد، دو اقدام اساسی برای آن پیش بینی شده است؛ یکی تاخیر در بازگشایی های آتی و دوم اینکه ممکنست در بازگشایی های قبلی هم تجدید نظر شود و بازگشت نسبی یا کامل به وضعیت قبلی صورت گیرد. ما از مردم درخواست می نماییم که به میزانی که بازگشایی ها افزایش می یابد، رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله گذاری فیزیکی باید از طرف مردم افزایش یابد. در عین حال مجموعه دستگاه های اجرایی دولت هم باید اقداماتی انجام دهند. به هر حال اگر بازگشایی ها زیاد باشد و حمل و نقل عمومی کشش آنرا نداشته باشد، یکی از مکان های مهم برای آلودگی شمرده می شود. بدین سبب باید تدابیر خوبی را دراین زمینه بیندیشیم. باید توجه داشته باشند که باتوجه به وضعیتی که در سایر کشورهای با شیوع متوسط و بالا داشتیم، بازگشایی هایمان مبتنی بر برنامه ریزی های مناسبی است.
حریرچی افزود: نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ ومیر بیماری نشان میدهد. حال با توجه به این که ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری مان ۵۰ درصد و موارد مرگ ومیرمان ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است که امیدواریم همین روند ادامه یافته و بازگشایی ها اثر سوئی نداشته باشد.
بستری روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در تهرانتعداد موارد بستری در ICU همچنان هشداردهنده استوی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره برخی اظهارات ضد و نقیض در زمینه وضعیت کرونا در کشور و خصوصاً در استان هایی مانند تهران، اظهار داشت: در اظهاراتی که گفته و بیان می شود از نظر من هیچ تناقضی وجود ندارد. روند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ و میر در بیشتر استان های کشور وجود دارد، اما نکته مهم این است که وقتی روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در استان تهران بستری می شود، گرچه نسبت به هفته های اخیر کمتر است، اما باز هم هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی سی یو ما هنوز آگهی دهنده است. درست است که مرگ و میر ناشی از کرونا در استان های کشور به زیر ۱۰۰ کاهش یافته، اما هر یک مرگ آگهی دهنده است. ۹۰ مورد مرگ در کشور یا ۳۰۰ مورد بستری در تهران یا ۱۰۰۰مورد بستری جدید در کشور فقط عدد و رقم نیست، بلکه هر یک از این افراد عزیزان یک خانواده هستند. ما باید آگهی دهیم و در عین حال مردم را هم باید از روند نزولی و موفقیت های مردم و نظام در این عرصه باخبر نماییم. بیماری در کل کشورها و شهرها با یک مورد به وجود آمده و گسترش یافته است. بدین سبب موارد جدید هم به تنهایی می توانند نگران کننده باشد.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره وضعیت تخت های آی سی یو، اظهار داشت: باید توجه کرد که هر بیماری که در آی سی یو پذیرش شده، بدحال محسوب نمی گردد. بلکه برخی از بیماران مان در آی سی یو هستند که مراقبت بیشتری نیاز دارند. در عین حال باید توجه کرد که ظرفیت تخت های آی سی یو ما نسبت به اواخر اسفند و اوایل فروردین که در مضیقه قرار داشتیم و کار طاقت فرسایی داشتیم، هم اکنون از نظر تعداد تخت خالی آی سی یو و ذخیره آی سی یو وضعیت مان بهتر است و باتوجه به تجربه ای که حاصل شده، ارجاع به تخت ها و بخش آی سی یو به موازات کاهش بار بیماران بیمارستانی، مقداری کاهش یافته است.
سرو حضوری در رستوران ها همچنان ممنوعحریرچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره نحوه کارهای رستوران ها در ماه رمضان، اظهار داشت: هم اکنون فرقی از نظر ماه رمضان و غیر رمضان وجود ندارد، فعلا سِرو حضوری بطور کلی در رستوران ها ممنوعست و به صورت بیرون بر می توانند اقدام نمایند که قواعدی دارد که جزئیات آنرا صنف مربوطه ارائه خواهدنمود.
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اظهارات در خصوص وجود اختلافاتی میان مسئولان ستادی وزارت بهداشت با مسئولان استانی در زمینه وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: ما و مجموعه دانشگاه هایمان مانند ید واحد عمل می نماییم و هیچگونه اختلافی حتی جزئی بین وزارت بهداشت و مدیران محیطی وجود ندارد و وزارت بهداشت نقش حمایتی خودش را از استان های مختلف کشور انجام می دهد. در عین حال ما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و جامعه را در نظر می گیریم، اما سلامت مردم اولویت اصلی ماست.
تهران؛ پاشنه آشیل مبتلاشدن به کرونا برای کل کشوروی اضافه کرد: در عین حال قبل از این هم اعلام کردم که تهران می تواند پاشنه آشیل مبتلاشدن به کرونا برای کل کشور باشد؛ چونکه مرکزیت و محل رفت وآمد است، اما هرگونه تصمیم گیری برای کل کشور و تهران در ستاد ملی کرونا اتخاذ می شود. بر همین مبنا بازگشایی کسب و کارها در تهران با یک هفته تاخیر شروع شد. هم اکنون طرحی مطرح است که اگر مراحل تصویبش صورت گیرد، احیانا برای مناطق سفید و مناطقی که شیوع کمتر دارند، تصمیم گیری خاص شوند و به تدریج به سایر مناطق توسعه یابد. باید توجه کرد که گاهی ممکنست تعریفی که از وضعیت قرمز، سفید و... می نماییم، متفاوت باشد، اما آیا نسبت به قبل کسی هست که شک داشته باشد که وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر نسبت به قبل کاهش یافته است؟. هم اکنون این اتفاق افتاده و روند نزولی داشتیم، اما همین موارد کم هم می تواند نگران کننده باشد تا زمانیکه هیچ بیمار کرونایی نداشته باشیم و کاملا بیماری را کنترل نماییم، هنوز نگرانی وجود دارد، اما نباید کتمان کرد که وضعیت مان نسبت به قبل بهتر شده است.
ادامه داردمنبع:

1399/02/06
13:59:02
5.0 / 5
3286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت