معاون تحقیقات وزیر بهداشت مطرح كرد

افزایش بروز بیماری های غیرواگیر آگهی برای بیمه ها

افزایش بروز بیماری های غیرواگیر آگهی برای بیمه ها

به گزارش خود درمانی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت مباحث پیشگیری كننده از بیماری، اظهار داشت: افزایش بروز بیماری های غیرواگیر نوعی آگهی برای بیمه ها خواهد بود كه حكایت از اهمیت اتكا بر مقدم شمردن نقش پیشگیری بر درمان در كم كردن هزینه های آینده خواهد داشت.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده در نشست خبری گرامیداشت هفته پژوهش وفناوری، ضمن بیان اینكه راه اندازی بیمه همگانی سلامت از سال ۷۱ هدف وزارت بهداشت بود، اظهار داشت: در همین زمینه با نگاه به سازمان های بیمه گر موفق در جهان كه یكی از آنها «NHS» در انگلستان است، به دنبال افزایش پوشش خدمات و كاهش هزینه ها در بیمه بودیم.

وی با اشاره به اینكه در تمام دنیا قوانین حمایتی برای فقرا حذف شده و یارانه آن به بیمه ها آمده است، اظهار نمود: این امر می تواند موجب موفقیت باشد. چگونه می توان بدون هیچ بودجه ای ۱۰ میلیون نفر را بیمه رایگان كرد؟ بدیهی است كه این پروسه می تواند لطمه هایی به دنبال داشته باشد.

ملك زاده اضافه كرد: زمانی كه مهم ترین اولویت بیمه، درمان افراد مریض باشد و سرمایه گذاری مناسبی در حوزه پیش گیری از بروز بیماری ها انجام نشود، اساسا نتایج چندان مطلوبی نخواهیم دید، البته در مواردی مانند افزایش سطح سلامت جامعه، افزایش دسترسی به آموزش، كاهش نابرابری و... پیشرفت هایی محقق شده است، اما همچنان در زمینه كاهش بیكاری، عدم تولید و مصرف مسئولانه، حفاظت از محیط زیست و... نیاز است اقدامات بیشتری صورت گیرد.

وی بهترین فاكتورهای حال حاضر كشور را اینگونه توصیف كرد و اظهار داشت: كاهش شیوع آلودگی هوای داخل منازل تا ۱۰۰ درصد، افزایش پوشش بیمه همگانی تا ۹۰درصد، افزایش متوسط قد ایرانیها و... از مهم ترین اقدامات صورت گرقته است. البته این در حالیست كه بدترین فاكتورهای فعلی تصادفات جاده ای، میزان بالای خشونت، بلایای طبیعی، آلودگی هوا، مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی و... است كه نیازمند اصلاح است.

ایرانی ها ۱۰ سال زودتر از اروپایی ها به بیماری های قلبی مبتلا می شوند

ملك زاده با اشاره به اینكه در سال ۹۴ مجموعا ۳۸۵ هزار نفر فوت كرده اند، اشاره كرد: در این بین سهم مرگ های زیر ۷۰ سال كه مرگ زودرس شمرده می شود، قابل توجه است و متاسفانه سهم مرگ های زیر ۵۰ سال ۲۲ درصد است كه عمده علت بروز این مرگ ها سكته قلبی و مغزی است كه هزینه زیادی هم برای سازمان های بیمه گر دارد. تحقیقات نشان می دهد ایرانیها ۱۰ سال زودتر از اروپایی ها به بیماری های قلبی مبتلا می شوند و این مساله علاوه بر آنكه نشان دهنده اهمیت نوع تغذیه در بروز بیماری است، می تواند به نقش ژنتیك و وراثت نیز اشاره كند.

بیش از ۱۰ درصد ایرانیها مبتلا به دیابت هستند/۳ استان در صدر لیست

وی با اشاره به نقش بیماری های غیر واگیر در بروز مرگ و میر و بیماری ها، اظهار نمود: هم اكنون بیشتر از ۱۰ درصد ایرانیها مبتلا به دیابت هستند كه استان مازندران، یزد و اهواز به ترتیب در صدر فهرست مبتلاشدن قرار دارند. افزایش بروز بیماری های غیرواگیر نوعی آگهی برای بیمه ها خواهد بود كه حكایت از اهمیت اتكا بر نقش پیشگیری در كم كردن هزینه های آینده خواهد داشت. دراین زمینه می توانیم با اصلاح عادت غذایی بعنوان مثال بجای شكر، از گیاه استویا استفاده نمائیم كه ۱۰۰ برابر شیرین تر از شكر بوده و كالری آن نیز نزدیك به صفر است.

در ادامه مراسم دكتر شجاعی، سرپرست مركز ملی تحقیقات بیمه، با اشاره به نقش تحقیقات در بهبود عملكرد بیمه ها، اظهار داشت: در حوزه بیمه سلامت ۴۵ مسئله و ۱۱۲ راهكار شناسایی و ارائه شده است و بیشتر از ۳۵۰ مطالعه انجام گرفته است؛ همین طور در این خصوص ۴۸ جلد كتاب به چاپ رسیده است.

سرپرست مركز ملی تحقیقات بیمه همین طور تاكید كرد: در آینده ای نزدیك بسته های تشویقی با هدف ارتقاء سلامت بیمه شدگان در نظر گرفته شده است و ما اهتمام داریم عمر پوشش زیاد، ارتقاء و حفاظت مالی از بیمه شدگان را افزایش بدهیم و من معتقدم كه حقوق بیمه باید متناسب با ریسك تعیین شود.

منبع:

1398/09/23
21:59:25
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت